שתף קטע נבחר

גנץ אושר בטירקל: למרות הפגמים - רמטכ"ל ראוי

היועץ המשפטי קבע כי בהתנהלות הרמטכ"ל המיועד נפלו פגמים הנוגעים לבנייה ללא היתרים בביתו, אך הם אינם פוגעים בכשירותו לתפקיד. ועדת טירקל שמעה מחמאות מברק ומאשכנזי: "קצין וג'נטלמן", "משרה סביבו אווירה של הרמוניה"

אחרי המבוכה של פרשת גלנט , בלשכת היועץ המשפטי לממשלה הזהירו כי בהתנהלות הרמטכ"ל המיועד בני גנץ נפלו פגמים, אך מדובר במינוי ראוי - כך עולה מחוות הדעת של ועדת טירקל המייעצת למינויי בכירים, שהוגשה אמש (יום ג') לשר הביטחון, אהוד ברק. ביום ראשון אמורה הממשלה לאשר את מינוי גנץ לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל.

 

הרמטכ"ל ה-20 - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

ועדת טירקל התייחסה בחוות הדעת לשלוש השגות בנוגע למינויו של האלוף בני גנץ - מעורבותו כמפקד אוגדת יהודה ושומרון באירוע שבו נהרג החייל מדחת יוסף בקבר יוסף, בנייה ללא היתרים בביתו בראש העין וטענות על הטבות שקיבל עקב העתקת מקום מגוריו לצפון כשכיהן כאלוף הפיקוד.


"קצין וג'נטלמן". זה שיוצא וזה שבא (צילום: ענת מוסברג)

 

בעניין מותו של יוסף קבעה הוועדה כי "אין במעורבותו של אלוף בני גנץ בפרשה זו כדי

להטיל בו דופי כלשהו וכדי למנוע את מינויו לתפקיד הרמטכ"ל", שכן הוא לא היה הדרג הפיקודי הבכיר במקום והיה מדובר במבצע צבאי שהיה כרוך בהיבטים מבצעיים ומדיניים.

 

בעניין הטענות על הטבות שקיבל כשעבר דירה לצפון, קבעה הוועדה כי האלוף גנץ "נוקה מכל אשמה ולא נמצא פגם במעשיו, ולכן נסגר התיק". גם בלשכת היועץ המשפטי לממשלה קבעו, בחוות דעת שהועברה לוועדת טירקל, כי בפרשה זו לא נמצא פגם פלילי או "התנהגות בלתי כשרה" בהתנהלות הרמטכ"ל המיועד, על אף שזכה להטבות חריגות - השתתפות בשכר דירה בשיעור המרבי, למרות שלא היה זכאי לכך, והחזר הוצאות "בחריגה מהתקרה המרבית" על הובלות ותיקונים.

 

"גנץ מקרין יושרה" 

ומה עם עבירות הבנייה? בלשכת היועץ המשפטי לממשלה קבעו כי מרפסת העץ שבנה בחצר ביתו, ופלשה לשטח ציבורי פתוח, עמדה על תילה חודשים ספורים בלבד והוסרה בתוך פרק הזמן הקצר שהוקצב לו על-ידי הרשויות, מבלי צורך בהליך שיפוטי או מנהלי. לגבי הבנייה בביתו, נכתב כי הוא הודה שבנה תוספת של עשרות מטרים לביתו - על אף שלא ניתנו לכך היתרי בנייה.

 

מהטפסים שהגיש, עולה כי ב-1999 הרחיב האלוף גנץ את ביתו ב-60 מ"ר, מ-120 ל-180. הוא כתב כי בקשתו להיתר בנייה אושרה באופן עקרוני על-ידי הוועדה המקומית, בכפוף לתנאים המקובלים, שמסיבות שונות טרם הושלמו: "אבקש לציין כי אני משלם ארנונה לפי 180 מ"ר. להבנתי לא הייתה קיימת ולא קיימת גם כיום כל מניעה להשלים ולקיים את התנאים, ובכוונתי לפעול בהקדם להסדרת העניין".


גנץ בפתח ביתו. "משלם ארנונה לפי 180 מ"ר" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

בלשכת היועץ המשפטי קבעו כי "בהתנהלותו של האלוף גנץ נפלו פגמים, איך אין בהם, לדעתנו

ועל דעת היועץ המשפטי לממשלה, את מידת החומרה העלולה לפגוע בכשירותו של האלוף גנץ להתמנות כרמטכ"ל". ועדת טירקל סיכמה כי דעתה נחה מהסבריו של גנץ, "ולדעתה אין במעשיו פגם שיש בו כדי להעיב על המינוי". עוד נכתב כי הוועדה התרשמה גם מאישיותו, מגילוי הלב, ומן היושרה שהרמטכ"ל המיועד מקרין.

 

מחוות הדעת של הוועדה עולה כי הרמטכ"ל היוצא, רב-אלוף גבי אשכנזי, ושר הביטחון שיבחו את האלוף גנץ. ברק, על רקע יחסיו העכורים עם אשכנזי, טען כי גנץ "משרה סביבו אווירה של הרמוניה - תכונה שאין לזלזל בחשיבותה". אשכנזי, מצדו, סיפר כי גנץ נתפס כ"קצין וג'נלטמן" וכי מדובר באיש מוכשר ומנוסה ביותר שעבר לא מעט מבחנים ועמד בהם כראוי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גנץ. הוא וברק ינגנו דואט?
צילום: שאול גולן
צילום: גיל יוחנן
נהנה מהאווירה. ברק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים