שתף קטע נבחר

צילום: מיכאל קרמר

אשכנזי לגנץ: מעביר לך את ספר המטרות בעזה

סדרת הטקסים בצה"ל המשיכה בקריה בתל-אביב. תחילה סקר הרמטכ"ל הנכנס את משמר הכבוד. אשכנזי הזכיר את שר הביטחון ואמר: "אני בטוח שתזכה לשיתוף פעולה מהצד השני של המגדל"

לאחר שקיבל דרגת רב-אלוף וביקר בכותל המערבי, הגיע בצהריים (יום ב') הרמטכ"ל החדש בני גנץ לקריה בתל-אביב לטקס המסורתי של חילופי הרמטכ"ל. במהלך הטקס אמר רב-אלוף גבי אשכנזי לגנץ: "דבר לא מכין אותך לאחריות הגדולה". הוא גם הזכיר את רקטת הקסאם שהתפוצצה בנגב המערבי, שלף ספר ואמר "מעביר לך את ספר המטרות בעזה". ynet העביר בשידור חי את הטקס.

  

הרמטכ"ל ה-20 - כותרות אחרונות ב-ynet

 

הרמטכ"ל היוצא והרמטכ"ל הנכנס הגיעו למקום בשיירה, שלוותה באופנועים. הטקס עצמו החל בנגינת התקווה, ולאחר מכן סקר רב-אלוף גנץ את משמר הכבוד ולחץ את ידיהם של אלופי צה"ל.

 

אחרי סקירת משמר הכבוד, המשיכו השניים לטקס הרמת כוסית. אשכנזי איחל לגנץ בהצלחה וגם שלח מסר לשר הביטחון: "אני בטוח שתזכה לשיתוף פעולה מהצד השני של המגדל". בהמשך נאומו אמר אשכנזי: "אני רוצה להודות גם לך שר הביטחון. באמת, אתה ישבת בחדר הזה יותר מכולנו. אני חושב שהאירועים שקורים סביבנו מוסיפים מרכיב של אי ודאות. לצה"ל ברור גודל השעה וכובד האחריות".

 

"יודע לאן אני נכנס"

רב-אלוף גנץ שוב הודה לאשכנזי. "אני חושב שאני יודע לאן אני נכנס. לפי הדיבורים עכשיו, אני חושב שאני גם מתחיל להרגיש לאן אני נכנס. אני עושה את זה בחפץ לב, בכובד ראש, מתוך הבנה איך לעבוד".

 

צילום: באדיבות שבועון צה

 

השר ברק הודה גם הוא לאשכנזי וכרמטכ"ל לשעבר הוא נתן עצות לגנץ: "יש בדידות בתפקיד הזה. היא טבועה בתפקיד הזה, היא אחרת מכל דבר שאתה עושה בדרך. היא כבדה והיא חלק מהעול, ויש לה מחיר במשפחה, בזמן ובאנרגיות. אני בטוח שאתה בא מוכן לזה, ואתה מביא איתך את הניסיון ואת היכולת להניע את זה קדימה. אני מאחל לך בהצלחה". לאחר מכן הרימו הנוכחים כוסית.

 

בשלב מסוים פנה אשכנזי לגנץ ואמר שברצונו להעניק לו מתנה קטנה, תוך שהוא מזכיר את רקטת הקסאם שהתפוצצה הבוקר: "אני רוצה להעביר לך משהו שאני מסתובב איתו כל הזמן, אני נוסע איתו כל הזמן, 'ספר המטרות ברצועת עזה' המעודכן". דובר צה"ל אבי בניהו שנכח בקהל קטע את דבריו והזהיר: "אתה בשידור חי בטלוויזיה". "אני בשידור חי?", שאל הרמטכ"ל היוצא, אך ברק הרגיע: "לא רואים משם, אין רזולוציה, זה לא אולטרא HD". אשכנזי המשיך: "אז אני רוצה לתת לך את זה, תחזיק את זה חזק ושיהיה לך בהצלחה".

 

בהמשך עבר הרמטכ"ל היוצא רב-אלוף אשכנזי על פני הקצינים והמשמר בדרכו החוצה מהקריה. מי שנטלו חלק באירוע החגיגי הם נגני תזמורת צה"ל. סגן אלוף מיכאל יערן, מנצחה תזמורת, אמר ל-ynet: "ליוויתי כבר עשרה רמטכ"לים בטקסים כאלו. אבל עדיין בכל פעם מחדש יש התרוממות רוח, תחושה של חג".

 

צילום: תומר אפלבאום, באו באו

 

הבוקר הגיע יערן יחד עם תזמורת צה"ל, המונה כ-60 נגנים לרחבת הקריה בתל-אביב, לחזרות לקראת הטקס. "בסך הכול מדובר באותן תרועות וניגון ההמנון הלאומי, אבל אנחנו גם מנסים להתאים את השירים לרמטכ"לים. לרמטכ"ל הנכנס בני גנץ ננגן את שירו של הצנחן ולרמטכ"ל היוצא אשכנזי ננגן כמובן את המנון חטיבת גולני".

 

זוג נשוי בטקס

הטקס בבסיס הקריה בתל-אביב הפגיש באופן נדיר שני נגדים המשמשים בשיגרה כרס"רי משמעת ביחידותיהם. הם נבחרו להיות דגלנים בטקס. מדובר במיטל ודוד קשק, זוג נשוי מתל אביב, שמצאו עצמם יחד אוחזים בדגלי יחידותיהם. "הכרנו ב-2005, בטקס

 שהתקיים בהר הרצל. אחרי שנה התחתנו וזאת ההזדמנות הראשונה שלנו להיות יחד בטקס רשמי", סיפרו ל-ynet זמן קצר לפני תחילת הטקס.

 

מיטל משמשת כנגדת משמעת בבסיס גלילות של חיל המודיעין ובעלה דוד במטה חיל האוויר בקריה. "זאת תמיד תחושה טובה להיות ביחד, לא רק כאן. אבל ברור שזאת גם הזדמנות מאוד נחמדה לשנינו להיות בטקס כזה ולייצג את היחידות שלנו בתור נושאי הדגל", אמר דוד. למעשה השניים ביחד עם חבריהם אמורים לאחוז בדגלי היחידה במשך למעלה מ-20 דקות. "זו משימה קצת קשה, אבל אנחנו מכירים אותה. ככל שהזמן עובר זה נהיה יותר קשה וכבד ביד. גם הרוחות מקשות על המשימה, אך אנחנו מיומנים והעובדה שאנחנו ביחד רק עוזרת לזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מרון ואמיר לוי
אשכנזי וגנץ בקריה בת"א
צילום: עוז מרון ואמיר לוי
גנץ ואשכנזי בלשכת רה"מ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים