שתף קטע נבחר

הסלמה בבחריין: שני הרוגים מאש כוחות הביטחון

אלפים התאספו להלוויתו של המפגין השיעי שמת מפצעיו לאחר שנפגע אמש בפינוי הפגנות "יום הזעם". גורמים רפואיים דיווחו כי במהלך מסע ההלוויה נורתה אש חיה לעבר האבלים וצעיר נפגע ומת כעבור זמן קצר. על אף הבטחות הממשל לחקירה וכתבי אישום, ההרג עשוי ללבות את המחאה נגד השלטון הסוני

האם ההפגנות בבחריין עומדות להחריף? זמן קצר לאחר שבחריין הודתה כי מפגין שיעי מת מפצעיו, דיווחו הבוקר (ג') גורמים רפואיים כי אדם נוסף נהרג מאש כוחות הביטחון, במהלך הלוויתו של ההרוג מאמש. אלפי בני אדם השתתפו במסע ההלוויה של עלי משימה בן ה-21 שנהרג במהלך "יום הזעם" שהוכרז אתמול. על פי הדיווח, כוחות הביטחון פתחו באש חיה ובירי גז מדמיע לעבר האבלים בהלוויתו ופצעו צעיר בן 31 שמת לאחר זמן קצר.

 

טלטלה במזרח התיכון - עדכונים שוטפים ב-ynet:

 

הגורמים בבית החולים בבירה מנמה שממנו יצא מסע ההלוויה סיפרו כי השוטרים השתמשו בכדורים קטנים שנועדו לציד ציפורים. לאחר העימות האלים, השוטרים נסוגו ואפשרו לצועדים להמשיך בדרכם לבית הקברות. בתגובה להרג, הודיעו הנציגים השיעים בפרלמנט הבחרייני כי הם משעים את פעילותם בו. הגוש השיעי מונה 18 מתוך 40 הצירים.  

 

משרד הפנים הבחרייני העניק הבוקר אישור רשמי לטענות עדי ראייה שדיווחו אמש על הרוג בכפר דיווה, ממזרח למנמה, בעימותים שפרצו בין כוחות הביטחון למפגינים השואבים השראה מההפיכות במצרים ובתוניסיה. המשרד הודיע כי המפגין מת "כתוצאה מפצעיו" והצהיר כי תיפתח חקירה כדי לקבוע האם נעשה "שימוש בלתי מאושר בנשק" על ידי כוחות הביטחון במהלך הפינוי. לא ברור ממה נגרמו פצעיו, אולם מפגינים דיווחו אתמול כי המשטרה השתמשה בירי כדורי גומי וגז מדמיע לפיזור ההפגנות.


מפגינים מחוץ לבית החולים שאליו הובאה הגופה (צילום: רויטרס)

 

בניסיון להרגיע את הרוחות, פרסם שר הפנים הבחרייני, ראשיד בן עבדוללה אל-חליפה, הצהרה והביע את "תנחומיו הכנים והעמוקים" למשפחתו של משימה. הוא הדגיש כי האירוע הקטלני ייחקר וכי יוגשו כתבי אישום אם יתברר כי נעשה שימוש בכוח מופרז נגד המפגינים. 

 

בדומה למצרים ותוניסיה, ההפגנות פרצו על רקע המצב הכלכלי, אך כאן מדובר גם בתסכול הנובע מדיכוי מצד משפחת השלטון הסונית. בניסיון לבלום את תסכולם הגובר של השיעים לנוכח הטלטלה שעוברת על העולם הערבי, הבטיח המלך חמד בן-עיסא אל-ח'ליפה כי יעניק 1,000 דינאר (כ-2,625 דולר) לכל משפחה, ואף רמז כי ישחרר 25 אזרחים שנעצרו בעקבות ניסיון ההפיכה בשנה שעברה. הוא גם הורה על הקצאת 417 מיליון דולר לטיפול בבעיות כלכליות וחברתיות, ובראשן סבסוד מוצרי מזון בסיסיים.


מפגינים נמלטים מהגז המדמיע (צילום: AFP)

 

פייסבוק וטוויטר הוצפו החל מיום ראשון בקריאות של צעירים המשויכים לארגונים פוליטיים שונים, להשתתף בהפגנה הגדולה שנקבעה ליום השנה התשיעי לכינונה של החוקה שקובעת הקמת פרלמנט נבחר על-ידי הציבור. הגולשים קראו לרפורמות פוליטיות עמוקות ובהן הגדלת סמכויות הפרלמנט והענקת תפקידים בכירים יותר לנציגי השיעים, המהווים כ-70 אחוז מהאוכלוסיה.


"רוצים דמוקרטיה אמיתית". מפגינים בבחריין אתמול (צילום: AFP)

 

בחריין הקטנה, שגודלה כגודל העיר ניו-יורק, נחשבת לבת ברית חשובה של ארה"ב במפרץ הפרסי ומארחת בין היתר את הצי החמישי של חיל הים האמריקני. מאז החלו ההתקוממויות בתוניסיה ובמצרים העריכו פרשנים ומומחים כי בחריין היא אחת "המועמדות הבכירות" להתקוממות עממית. יודגש כי לפני כחצי שנה נעשה ניסיון הפיכה בבחריין מצד הרוב השיעי נגד בין משפחת אל-חליפה הסונית.

 

הרוג גם באיראן

ואילו בטהרן נשמר הבוקר השקט לאחר ההפגנות שנערכו בה אמש שבמהלכן דווח על הרוג וכמה פצועים מירי. סוכנות הידיעות הרשמית למחצה "פארס" הטילה את האחריות על ההרוגים והפצועים על המפגינים עצמם. לפי הדיווח, ההרוג נורה מירי של "טרוריסטים" שהפגינו בטהרן וירו לעבר עוברים ושבים בעיר. "ההתכנסויות הבלתי חוקיות הובילו למהומות, אבל כוחות הביטחון סילקו את המתפרעים", נטען. מנגד, עדי ראייה דיווחו לאתר אופוזיציה כי כוחות הביטחון היו אלה שפתחו באש חיה לעבר המפגינים, סמוך לכיכר אזאדי בעיר.


"איראני ימות, אך לא יספוג השפלה". מפגינות בטהרן (מתוך בלוג איראני)

 

במהלך היום, בכמה ערים גדולות - טהרן, שיראז, איספהאן ומשהד - שוטרים פיזרו גז מדמיע והיכו מפגינים, שמצדם הבעירו פחי אשפה. לפי עדי ראייה, לפחות שלושה בני אדם נפצעו מירי, בעוד עשרות אחרים אושפזו לאחר שספגו מכות עזות. המפגינים זעקו בין היתר "מוות לדיקטטור", קריאות המכוונות

 בדרך כלל נגד המנהיג העליון, עלי חמינאי. הם גם הביעו תמיכה במנהיג האופוזיציה מיר חוסיין מוסווי, שנשלח למעצר בית, וצעקו שאיראני יכול למות - אך לא לספוג השפלה.

 

בניגוד לגל המחאות הקודם, ארצות הברית נוקטת עמדה ברורה לטובת המפגינים. מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, לעגה למה שכינתה "צביעות" מצד המשטר, ובהודעה שפרסמה הביעה תמיכה "ברורה וישירה בשאיפות של האנשים שנמצאים ברחובות". 

 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדי ראייה דיווחו על ירי כדורי גומי וגז מדמיע
צילום: AFP
שואבים השראה מתוניסיה ומצרים
צילום: AP
מומלצים