שתף קטע נבחר

מחקר: משקאות אנרגיה מסוכנים לילדים ובני נוער

אומרים שהם מעוררים וממריצים, אבל דו"ח מקיף טוען שמשקאות האנרגיה המכילים כמויות גדולות של קפאין ולעתים גם אלכוהול - מסוכנים לילדים ועלולים אף להרוג. נזק נגרם לכבד, לכליות, למערכת הנשימה, ללחץ הדם וללב, כך מדווח "ידיעות אחרונות"

ילדיכם נוהגים לחגוג עם משקאות אנרגיה? זה מסוכן להם. מאוד. לפי דו"ח חדש של חוקרים מאוניברסיטת מיאמי, שהתפרסם אתמול בעיתון היוקרתי לרפואת ילדים "פדיאטריקס‭,"‬ משקאות אנרגיה עלולים לסכן את בריאותם של ילדים ושל בני נוער ששותים אותם. הדו"ח קובע כי משקאות האנרגיה מסוכנים לבריאות, בעיקר לילדים, ועלולים לגרום לדפיקות לב, לפרכוסים, לשבץ מוחי ואפילו למוות פתאומי.

 

משקאות האנרגיה מכילים כמויות גדולות של קפאין ולפעמים גם אלכוהול. משום שמשקל גופם של ילדים קטן יותר מזה של מבוגרים, השפעת הקפאין עליהם עלולה להיות חמורה יותר.

 

נזק לכבד, לכליות, ללב

המחקר המקיף החדש כלל ניתוח של 121 מקורות מידע שונים שהתייחסו להשפעת משקאות אנרגיה על בני 19 ומטה. מהדו"ח עולה כי צריכת משקאות כאלה עלולה לגרום לנזק בכבד, לכשל כלייתי, להפרעות נשימה, לעצבנות, לפרכוסים, להתקפים פסיכוטיים, ללחץ דם גבוה, לכשל לבבי ולהפרעות בקצב הלב.

 

עוד פורסם אתמול בארצות הברית כי שתיית משקאות אנרגיה עלולה להיות מסוכנת במיוחד במהלך עיסוק בפעילות ספורטיבית, משום שהם מכווצים את כלי הדם. ההשפעות השליליות של המשקאות עלולות להיות חמורות במיוחד בילדים ובצעירים שסובלים מבעיות בריאותיות שונות.

 

על פי הדו"ח, ‭50%-30%‬ מהצעירים בארצות הברית צורכים משקאות אנרגיה. מחצית מכל מקרי הרעלות הקפאין שנרשמו שם בשנת 2008 היו בצעירים מתחת לגיל ‭,19‬ ובשנים האחרונות נרשמו אף מקרים של הרעלות בילדים בני חמש שהסתיימו בשבץ מוחי ואפילו במוות פתאומי.

  

תווית אזהרה על המשקאות

משרד הבריאות בישראל כבר הורה לסמן משקאות המכילים כמות גבוהה של קפאין באזהרה שקובעת שהם לא מומלצים לנשים הרות ולילדים מתחת לגיל ‭.12‬ בעתיד ישקול המשרד להגביל את מכירת המשקאות האלה, בדומה לאלכוהול, למבוגרים בלבד.

 

מחברת משקה האנרגיה ‭"BLU"‬ נמסר בתגובה: "אנו חברה אחראית, אשר עומדת בכל הדרישות והתקנים של משרד הבריאות לכלל מוצרינו‭."‬

 

מחברת "רד בול" ומחברת "טמפו" המשווקת את משקה האנרגיה ‭"XL"‬ לא התקבלה תגובה. 

 

רוצים לזכות באוטו? השתתפו בתחרות הנהג החסכוני בפייסבוק שלנו  


 

 

 

בהכנת הידיעה השתתפה יהודית יהב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נרשמו הרעלות אצל ילדים בני חמש, שהסתיימו בשבץ מוחי
צילום: shutterstock
מומלצים