שתף קטע נבחר

אובמה שלח מסר לאיראן: אזרו אומץ כמו המצרים

נשיא ארה"ב כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת בבית הלבן לרגל הצגת התקציב החדש. עם זאת, הוא התבקש להתייחס בהרחבה לאירועים שמטלטלים את המזה"ת בימים האחרונים. "המשטר האיראני מעמיד פנים שהוא חוגג את מה שקורה במצרים, אך באותה שעה הוא מפעיל אלימות קשה נגד המפגינים בארצו"

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר הערב (יום ג') בבית הלבן שמצרים צועד במסלול חיובי ושהוא מעודד מהצעדים בהם נוקט הצבא המצרי, בדרך להעברת השלטון לידיים אזרחיות. הנשיא האמריקני גם קרא לאיראן לקחת דוגמה ממצרים ולהפסיק לדכא את זכויות אזרחיה.

 

טלטלה במזרח התיכון - עדכונים שוטפים ב-ynet:

 

"מה שקורה במצרים עוד לא תם אבל מה שראינו עד כה הוא חיובי. המועצה הצבאית הממונה אישרה מחדש את ההסכמים עם מדינות כמו ישראל ואחרות. היא ערכה פגישות רציניות עם האופוזיציה לקראת עריכת בחירות.

יש תהודה לכך באזור כולו", אמר אובמה.

 

"לא נכתיב למדינות ריבוניות כיצד להתנהג"

הנשיא האמריקני הוסיף כי "הגישה של הממשל שלי היא לחשוב שכל מדינה באזור שונה באופיה וכי יש לה העדפות שלה. אמריקה לא יכולה להכתיב לאיראן ומצרים כיצד להתנהל, מדובר במדינות ריבוניות שיקבלו את ההחלטות בעצמן. ארה"ב יכולה להעניק להן תמיכה מוסרית". 

 

עם זאת, אובמה הדגיש כי ארה"ב לא מאמינה באלימות וכפייה כפתרון. "על ממשלות המדינות להגיב בדרכי שלום כלפי המפגינים, כפי שמגיבים לאנשים שמממשים את זכותם לחופש הביטוי ולענות לצרכיהם".

 

לדברי אובמה, "אנחנו רוצים להעביר מסר חזק לעמיתינו באזור שאומר - 'קחו דוגמה ממצרים', 'אזרו אומץ כמותם'. המשטר האיראני מעמיד פנים שהוא חוגג את שקרה במצרים, כשלמעשה התנהגותו כלפי המפגינים בארצו היא ההפך הגמור". 


אובמה: "קחו דוגמה ממצרים". מפגינים בטהרן  

  

אובמה מתח ביקורת על המשטר בטהרן "שהגיב בירי, בהכאה ובמעצר של מפגינים. אני מקווה שנמשיך לראות את אזרחי איראן אוזרים אומץ להביע את רצונם לחופש ולממשלה ייצוגית".

 

"יש דור צעיר במזה"ת שמחפש הזדמנויות"

בהתייחסות למדיניות האמריקנית בחודש האחרון לנוכח האירועים במזרח התיכון, אמר אובמה כי עוד לפני פרוץ המהומות בתוניסיה ובמצרים, המסר האמריקני היה ש"שינוי אמיתי בחברות הללו לא יקרה בגלל טרור והרג חפים מפשע", לדבריו, "המסר שהעברנו עוד לפני ההפגנות במצרים הוא שהעולם משתנה. יש דור צעיר במזרח התיכון שמחפש הזדמנויות. המנהיגים לא יכולים לפגר אחרי דרישות הצעירים".

 

אובמה המשיך להגן על מדיניות ממשלו ואמר שהההיסטוריה תוכיח שארה"ב עמדה בצד הנכון בעת המהומות במצרים. "לא התיימרנו להגיד שאנחנו יכולים להכתיב את התוצאה במצרים, משום שאיננו יכולים לעשות זאת", אמר אובמה. הוא שב והדגיש שארה"ב איננה הנושא העיקרי בסוגיית מצרים, אבל אמר שממשלו מאמין בהעברת שלטון מסודרת.

 

"העברת השלטון צריכה להתרחש מוקדם מאשר מאוחר. את אותו מסר נעביר לאיראן", אמר נשיא ארה"ב והוסיף כי "היינו עקביים במסר הזה. זה נגמר במעט אלימות ובלי רגשות עוינות נגד ארה"ב וישראל". 


אובמה: ארה"ב לא תכתיב למדינות כיצד לנהוג. מפגינות בבחריין (צילום:AP)

 

מסיבת העיתונאים שעורך הנשיא האמריקני בבית הלבן תוכננה להתמקד בעיקר בהצעת התקציב החדש שהציג אתמול ממשלו בסך 3.73 טריליון דולר ל-2012. עם זאת, העיתונאים שנוכחים במקום ביקשו ממנו כאמור להתייחס בהרחבה גם לאירועים האחרונים שמסעירים את מזרח התיכון.

 

מוקדם יותר, הודתה עמיתתו של אובמה, שרת החוץ האמריקנית הילרי קלינטון, כי לא ניתן היה לחזות את נפילת משטרו של נשיא מצרים, חוסני מובארק.

"אני לא חושבת שמישהו יכול היה לחזות כשכל זה התחיל, שנשב כאן ונדבר על סיום הנשיאות של מובארק", אמרה הלילה קלינטון על רקע התביעות שנשמעות בארה"ב לעשות חשבון נפש, כדי להבין איך איש לא חזה את ההתפתחות הדרמטית.

 

בראיון לרשת הטלוויזיה "אל-ערבייה" התעקשה קלינטון כי "שום כוח חיצוני לא קבע את מה שקרה בתוך מצרים. אלה היו אזרחי מצרים, והם לבדם הבהירו שהם אינם רוצים אלימות, שהם רוצים לכבד את זכויות האדם, ורוצים מעבר לדמוקרטיה. זה בדיוק מה שאנחנו מטיפים לו".

 

במהלך המהומות במצרים הורמו הרבה גבות לנוכח התנהלות ארה"ב, ש"זגזגה" בהצהרותיה כמנסה להתאים את עצמה למתרחש, ותבעה "להתחיל מיד מעבר מסודר של השלטון", מבלי להבהיר אם היא מתכוונת להתפטרות מיידית של מובארק.

 

למרות זאת, קלינטון טענה שממשל אובמה היה עקבי בדרישות שהציב למנהיגים הערבים לבצע רפורמות פוליטיות וכלכליות.

 

בראיון אחר, לרשת "אל-ג'זירה", הזהירה קלינטון כי בפני מצרים עומדים עדיין ימים לא קלים. "אני מגלה אהדה רבה למה שכבר קרה במצרים, אבל אני מציאותית לגבי מה שצריך לקרות כדי להתקדם", אמרה קלינטון. "כולם מבינים שצריך לכתוב את החוקה מחדש, צריך להעביר חוקים חדשים, צריך לעזור להקים מפלגות פוליטיות. יש רשימה ארוכה של דברים שצריך לעשות, וכל אחד צריך להתמקד במשימה. זה הולך לקחת המון אנרגיה מכל המעורבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רק כלכלה על סדר היום? אובמה
צילום: AFP
"לא חזינו את נפילת משטר מובארק". קלינטון
צילום: AP
מומלצים