שתף קטע נבחר

צילום: AP

מנהיג העולם הערבי נכנע. 30 שנות מובארק

הוא שמר על הסכם השלום עם ישראל והגדיל את הליברליזציה והחופש הפוליטי, אבל טיפח את היחסים עם הערבים ורדף את "האחים המוסלמים". מפקד חיל האוויר לשעבר, שהחליף את סאדאת אחרי הירצחו, מפנה את כסא נשיא מצרים. ימי מובארק

שלושה נאומים דרמטיים נשא חוסני מובארק במהלך ימי ההפיכה המצרית, אבל את המילים שכל המפגינים ציפו להם במשך 18 יום, אמר דווקא סגנו. אחרי 30 שנות שלטון כ"ספינקס של מצרים", הנשיא מובארק מפנה את המקום, בדרך לשארם א-שייח, למדינות המפרץ או אולי לגרמניה.

 

סוף עידן במצרים: עמוד מיוחד ב-ynet

כל ההתפתחויות גם בעמוד הפייסבוק של ynet

 

מובארק בן ה-82 שלט במצרים ללא עוררין מאז 1981 והתמנה לנשיא אחרי שקודמו, אנואר סאדאת, נרצח על ידי מתנקש. הקריירה שלו החלה בצבא, אותו צבא שנתן לו גיבוי במהלך ימי ההפיכה, אך במקביל לחץ עליו להודיע על פרישה. הוא שירת כטייס בחיל האוויר ועלה בסולם הדרגות, עד שהפך למפקד החיל - תפקיד בו כיהן במהלך מלחמת יום הכיפורים. יותר מ-30 שנה לאחר מכן, אמר מובארק, הנשוי לסוזן ואב לעלאא וגמאל, כי "המלחמה היתה רגע מאושר בחייו".

 

צילום: AP

 

ב-1975 מינה אותו סאדאת לסגן נשיא יחיד, ולאחר הירצחו של האיש שחתם על הסכם קמפ דיוויד עם מנחם בגין, הפך מובארק ליורשו ולראש המפלגה הלאומית הדמוקרטית, מפלגת השלטון. הוא נבחר לנשיאות בארבע מערכות בחירות. ב-1987, 1993 ו-1999 התמודד כיאה לדיקטטורות כמועמד בודד, ב-2005 הוא ניצח כאשר הוא גורף 85% מהקולות.

 

סירב לבטל את הסכם השלום עם ישראל

ב-30 שנות כהונתו כנשיא, הכהונה השנייה באורכה במצרים המודרנית, החזיר

מובארק את מדינתו לעמדת "מנהיגת העולם הערבי", עמדה אותה איבדה לאחר חתימת הסכם השלום עם ישראל. עם זאת, הוא סירב לבטל את ההסכם למרות הלחץ של מדינות ערב, וקיים את סעיפיו בקפדנות. כך, למשל, כוחות צבא מצריים נכנסו לסיני לראשונה משנות ה-70 רק לאחר תחילת המהומות, לפני כשבועיים.

 

עם פרוץ מלחמת לבנון הראשונה, שנה לאחר עלייתו לשלטון, הקפיא למעשה מובארק את היחסים עם ישראל. בהמשך הוא טיפח את היחסים עם ירדן ואש"ף, במטרה לגבש מחנה מתון במזרח התיכון. הנשיא המצרי עד הערב היה שותף גם לשיחות השלום עם הפלסטינים, אבל למרות מאמציו לא הביא לסיום הסכסוך.


מצביע ב-2005. ניצח ב-4 מערכות בחירות, 3 מהן כמועמד יחיד (צילום: AFP)

 

למרות הלחצים עליו מצד מדינות ערב האחרות, סירב מובארק לבטל את חוזה השלום עם ישראל, וב-1986 החזיר את שגרירו לתל-אביב..באפריל 2002, בעקבות כניסת צה"ל לשטחי הרשות הפלסטינית, הקפיא שוב הנשיא הפורש את היחסים בין מצרים לישראל. במהלך 2005 עם התחממות היחסים עם ישראל שב השגריר המצרי לתל-אביב.

 

בניגוד לקודמו בתפקיד סאדאת, שביקר בישראל כמה פעמים, מובארק הגיע לישראל כנשיא רק פעם אחת, בהלווית ראש הממשלה יצחק רבין. לכן המנהיגים הישראלים נאלצו לנסוע לקהיר או לשארם א-שייח כדי להיפגש איתו.

 

ברמה הבינלאומית המשיך מובארק לטפח את זיקת מצרים לארצות-הברית, ואף נלחם לצידה במלחמת המפרץ הראשונה מול עיראק של סדאם חוסיין. במקביל, הוא ביקש לתקן את היחסים גם עם ברית המועצות (ואחר-כך עם רוסיה), שנפגעו בעת שלטון סאדאת. בפן הכלכלי הוא עצר את הליברליזציה במשק המצרי והגדיל את הפיקוח הממלכתי. מובארק אף פיתח את תחום התיירות במצרים, בה אוצרות היסטוריים רבים, ומדיניותו הובילה לשיפור יחסי של המצב הכלכלי של תושבי המדינה.

 

ניצל מניסיון התנקשות ב-1995

בניגוד למדיניות החוץ המתונה שלו, פעל מובארק ביד קשה מול ארגונים קיצוניים במצרים, וכתוצאה מכך היה יעד למספר ניסיונות התנקשות. באחד מהם, ביוני 1995, הוא ניצל לאחר שנורו לעברו יריות בעת ביקור ממלכתי באתיופיה. "האחים המוסלמים", תנועת האופוזיציה אותה רדף, הפכה בעקבות פרישתו לאחת המועמדות לזכות בבחירות הקרובות.

 

בשנים האחרונות סבל מובארק מבעיות בריאות. בקיץ האחרון הוא יצא לסדרת טיפולים בצרפת, ואז זכה לברכה מהרב עובדיה יוסף. באותם ימים נפוצו שמועות על מצבו של מובארק, שאפילו ביטל פגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. באמצע חודש יולי הוא הופיע בתהלוכה והזים את השמועות על מצב בריאותו. עוד קודם לכן, בחודש מרס אשתקד, הוא אושפז בבית החולים האוניברסיטאי בהיידלברג שבגרמניה, לניתוח לכריתת כיס המרה. לאחר כמה שבועות שב לקהיר.

 

במהלך שנותיו כנשיא, הגדיל אמנם מובארק את חופש ההתארגנות הפוליטית והתיר פעילות אופוזיציונית, אך בסופו של דבר לתומכי הדמוקרטיה במצרים זה לא הספיק. כמה ימים לאחר תחילת ההפגנות והמהומות נגדו, שפרצו בהמשך להפיכה בתוניסיה ועל רקע המצב הכלכלי הקשה והשחיתות השלטונית, הוא הודיע כי לא יעביר את השלטון לגמאל, הצעיר מבין שני בניו.

 

בהמשך, הכריז מובארק גם כי לא יתמודד שוב בבחירות, מינה לראשונה סגן נשיא והצהיר כי יעביר חלק מסמכויותיו לאותו סגן, עומר סולימאן. אבל רק לאחר שגם זה לא סיפק את ההמונים בכיכר א-תחריר, אמר סולימאן את המילים שכמעט כל המצרים רצו לשמוע: "מובארק התפטר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק. פינה את הכסא
צילום: AP
בכיכר א-תחריר חוגגים סוף עידן
צילום: רויטרס
מומלצים