שתף קטע נבחר

האם הממשלה תתמוך בחרם אמנים משתמטים?

בתחילת השבוע תונח על שולחן ועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק הקוראת שלא לאפשר לאמנים שהשתמטו מצה"ל להופיע באירועים שהמדינה מממנת: "אין פרס על השתמטות"

הנה כמה מילים שבעולם המוזיקה בישראל לא יאהבו לשמוע: ועדת השרים לענייני חקיקה עומדת לדון בתחילת השבוע בהצעת חוק שיזמו שבעה חברי כנסת, הקוראת למנוע מגופים ציבוריים לממן הופעות של אזרחים שלא שירתו בצה"ל או שלא התנדבו לשירות לאומי. מימון מופע שכזה ידרוש אישור מיוחד משר התרבות.

 

 

בדברי ההסבר להצעת החוק, כותבים חברי הכנסת כי לפי נתוני אגף כוח אדם בצה"ל, בשנים האחרונות הלכה תופעת ההשתמטות וצברה תאוצה, והמשתמטים הפכו לקבוצה לא מבוטלת. לטענת יוזמי הצעת החוק, סלבריטאים שמגיעים בעיקר מעולם התרבות והספורט, המהווים עבור הנוער מודל לחיקוי ולא שירתו בצה"ל, מעבירים מסר שלילי ומגבירים את תופעת ההשתמטות.

 

"מטרת הצעת החוק היא למנוע מצב אבסורדי, לפיו גוף הממומן מכספי משלם המסים ינתב את כספו לידוענים שאינם מוכנים לשאת בנטל", מסבירים הח"כים. עם זאת, סעיף בהצעת החוק מציע כי שר התרבות והספורט יהיה רשאי לאשר מימון מופע של מי שלא שירת בצה"ל או בשירות לאומי. על הצעת החוק הזו חתומים חברי הכנסת משה (מוץ) מטלון מישראל ביתנו, אריה ביבי, גדעון עזרא ועתניאל שנלר מקדימה וזבולון אורלב מהבית היהודי.

 

בשיחה עם ynet אמר ח"כ מטלון, כי "קבוצה לא מבוטלת של אמנים ישראלים פיתחה כאן עם השנים תרבות של השתמטות. כבר שנים שמדינת ישראל מדברת בשני קולות כלפי התופעה. מצד אחד מטיפה לשירות צבאי לאומי, ומצד שני מממנת אומנים

שהשתמטו".

 

הוא הדגיש כי "כפל המוסר הזה חייב להיפסק ומייד. כל אומן, זמר או שחקן חייבים להבין שאין פרס על השתמטות וכי הדרך לתמיכת המדינה בהם עוברת דרך תמיכתם במדינה שהם משמשים. בקרוב ארחיב את ההצעה הקיימת גם לספורטאים ושחקני נבחרת על מנת לטפל בבעיה גם במגרשים נוספים".

 

ח"כ אריה ביבי מקדימה, שאף הוא חתום על הצעת החוק, הוסיף: "מדובר בהצעת חוק חשובה. כדאי שידעו שבמדינת ישראל יש תו מחיר להשתמטות מצה"ל. אני סבור שחוק כזה יעודד פטריוטיות ושידעו שהמדינה יודעת לא רק לתת, אלא גם לקחת. כל אזרחי המדינה צריכים לשאת בעול, ומי שלא נושא בו - ישלם ויש תו מחיר". לדבריו, "היום לצערי המצב הוא שרק חלק מהציבור נושא בעול הביטחון הלאומי והצעת החוק הזאת נועדה לעצור זאת".

 

ח"כ אורלב אמר: "דווקא מפני שמדובר באמנים שמהווים דמויות להערצה עבור הנוער, חשוב שהמדינה תידע לעודד את אלה שמילאו את חובתם ושירתו בצה"ל. ככל שרשויות המדינה לא מבחינות בין מתנדבים לצה"ל ובין משתמטים ממנו - עלול הדבר להתפרש בעיני הנוער שלהשתמטות יש מחילה וגם הצדקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
ח"כ מטלון. "כפל המוסר הזה חייב להיפסק ומייד"
צילום: שאול גולן
מומלצים