שתף קטע נבחר

טיפול לשינוי נטייה מינית - סכנה

"שום גוף מקצועי בעולם לא מצדד בטיפולי המרה, ולא נמצאה שיטה מוכחת אחת המצליחה לשנות את נטייתו המינית של האדם". הרב רון יוסף, יו"ר ארגון ההומואים הדתיים הו"ד, מאוד לא אהב את יוזמת עמותת "כמוך"

תארו לעצמכם פסיכולוג קליני שיגאל אתכם מהחשק לנסוע לים בשבת. נסו לדמיין מרפא שמבטיח לבטל למטופליו את תאוותם לפיצה. עכשיו חשבו רגע על תרופה דמיונית שתעקור את המשיכה המינית שלכם לנשים נשואות. סטארט-אפ מבטיח? לא נראה שתעשו מזה כסף.

 

הקב"ה אסר עלינו משכב זכר, אבל האם זה בהכרח אומר שהנטייה ההומוסקסואלית מנוגדת לטבע? האם היא חייבת להיות "מחלה" שאפשר וצריך לרפא? מי שחושב כך כופר אולי באחד העקרונות הבסיסיים ביהדות – בחירה חופשית. על מה יקבלו שכר בני האדם, אם כל נטיותיהם ה"הפוכות" יבוטלו?

 

"כל הגדול מחברו יצרו גדול הימנו", קבעו חז"ל, ואולי דווקא היצר הזה - שעל-פי ההלכה לא יכול לבוא במלואו על סיפוקו - הוא שעושה את האדם לגדול.

 

איפה ההצלחה?

אנו נקרעים בין מחויבותנו המוחלטת לתורה ולהלכה לבין תחושותינו הפנימיות והעמוקות בתחום הרגשי והמיני, שהם הכוחות השורשיים והקיומיים שבאדם. אנו מתמודדים עם בורות ושנאת חינם, בעוד שכמיהתנו היא לעידוד והכוונה ותמיכה. במקום למצוא את עצמנו תלושים מהחברה

הדתית, אנו מנסים להכיל את המורכבות בהתאם להלכה ורוח היהדות.

 

מי כמונו - ההומואים הדתיים - יודע כמה ההתמודדות עם היצר יכולה להיות קשה, מכאיבה ומעיקה, ובעיקר לגרום למועקה בשל הפחד וההסתרה. במקום לנסות לדכא את הנטייה, להילחם בעצם קיומה ולנסות ללא הצלחה "להופכה", אנחנו מאמינים – אמונית ומקצועית – בהתמודדות כנה ואמיתית, כל אחד בהתאם למצבו ודרכו בבחינת "אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו".

 

הנקודה הקריטית ביותר היא העובדה ששום גוף מקצועי בעולם לא מצדד בטיפולי המרה ולא נמצאה שיטה מוכחת אחת המצליחה לשנות את נטייתו המינית של האדם. להפך, הם מזהירים מפני סכנות אפשריות ממשיות. אם יש כל כך הרבה מקרים של הצלחה אמיתית ולאורך זמן, למה שום מחקר לא הצליח למצוא אותם?

 

אף אחד מאיתנו לא היה נכנס לניתוח, ולו הפשוט ביותר, מבלי לדעת את סיכויי ההצלחה והסכנות, התופעות הנלוות וכויוצ"ב. בטח שהדבר נכון כאשר מדובר בשינוי מהותי בנפש האדם. לכן מן הראוי לכל אדם לשמור נפשו ולבדוק היטב במה דברים אמורים ב"טיפולי ההמרה". הראיות - או יותר נכון היעדרן - ידברו בעד עצמן.

 

לא "הכל או כלום"

אז מה הפיתרון שלנו? אנחנו בארגון הו"ד נמשיך להתמודד עם המציאות על כל מורכבויותיה, כדי להשאיר את הבחורים בדרך שמירת תורה ומצוות - ולא

מתוך תפיסה של "הכל או כלום". 

 

מתן הייעוץ לאדם העסוק בשאלת התמודדות עם התלבטויותיו בדבר זהותו המינית חושף בפנינו שאלות רבות המתייחסות לזהות המינית, התמודדות עם היצר ולקונפליקטים תוך אישיים. הענקת תמיכה ואהבה ללא תנאי, הכרה בתחושת השונות והימנעות מסיווג מוקדם מדי של הזהות המינית אצל מתלבטים מקלים במידה ניכרת את המצוקה הנפשית.

 

בהו"ד צוות מיוחד של פסיכולוגים, מטפלים ועו"סים דתיים, מוסמכים על-פי חוק, מסייעים ומעניקים תמיכה נפשית והכוונה לבחורים דתיים

שמבקשים ייעוץ ועזרה על-פי צורכי הפונה. מעל 3,700 פונים במהלך שלוש שנים לקיומו של הו"ד מעידים על היקף וגודל המצוקה הקיימת והדבר צריך להקים זעקה גדולה בקרב ציבור שומרי התורה והמצוות, כי מדובר בדיני נפשות המחייבים זהירות רבה. 

 

כולי תקווה כי הרבנים, אנשי המקצוע ומנהיגי הציבור הדתי ימשיכו להביע את תמיכתם בדרכנו ובפועלנו, כדוגמת מכתבי הברכה שקיבלנו מהרב שרלו, הרב לאו והרב גלעד (ועוד רבים בדרך) כמופיע באתרנו. ו"אמת מארץ תצמח".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים