שתף קטע נבחר

תמונות ופלזאמה: כך קיר הגבס שלכם יסבול הכל

קירות מגבס מהווים פתרון יעיל ומהיר לבנייה פנימית. גמישות החומר מאפשרת חלוקה נוחה של חללים בבית, בניית נישות, הנמכת תקרות ועיצוב לפי ראות עינכם. אבל מה קורה כשרוצים לתלות עליהם חפצים כבדים?

קירות מגבס הם פתרון מהיר וקל לבנייה פנימית. הקלות והגמישות בעבודה בחומר מאפשרת ביצוע חלוקה פנימית בבית, בניית שכבת בידוד פנימית לקירות חיצוניים, נישות, הנמכות תקרה, ריהוט ותאורות דקורטיביות.

 

 

קיר גבס בנוי משלד העשוי מפח מכופף מגלוון, עליו מבריגים לוחות מסוגים שונים. בחירת הלוח תעשה לפי צרכי השימוש בחדר, כמו גם בסוג המילוי שייושם בחלל השלד.

 

על מנת להקים קיר גבס יש לבנות את שלד הפח המשמש בסיס לחיבור לוחות הגבס. השלד בנוי ממסלולים, פרופיל פח המחובר אל הרצפה ואל התקרה, ומניצבים, המחברים את המסלולים מהרצפה לתקרה.

 

מקובל ליצור מרווח של 60 ס"מ בין ניצב לניצב, אולם מכיוון שהניצבים משמשים גם לשם תלייה של אביזרים כבדים, ניתן לצופף את הניצבים במקומות בהם צפויים לתלות אביזרים.

 

על השלד מצמידים לוחות גבס על פי הצורך – גבס לבן, ירוק או ורוד, בעזרת ברגים, ומחליקים את החיבור בין הלוחות בעזרת מרק (שפכטל) ונייר שריון או פינה משתנה.

 

כעת, מכוסה לוח הגבס בשכבה דקה של מרק על מנת להחליקו, והוא מוכן לצביעה. על אותה הפעולה של הצמדת הלוחות חוזרים בצד השני של השלד לאחר העברת התשתיות המתאימות. ניתן גם למלא את המרווח בין קירות הגבס בחומר בידוד.

 

שיטות לתלייה על קירות גבס

קיימות שתי שיטות: הראשונה היא חיבור של בורג פח אל השלד. ניתן לאתר את הניצב בעזרת מגנט חזק. לאחר מכן נבריג את הבורג ישירות אל תוך הניצב בלי צורך בדיבל.

 

השיטה השנייה היא שימוש בדיבלים ייעודיים לגבס. ישנו מגוון גדול של דיבלים שונים: דיבל שבלול ממתכת או מפלסטיק, דיבל פרפר ועוד. על מנת לתלות אביזרים כבדים כגון טלוויזיה נשתמש בבורג ג'מבו לגבס.

 

איך מחדירים את הדיבל לקיר?

ראשית, נסמן את הנקודה המתאימה בקיר בעזרת מסמר או מברג. דיבל שבלול יש להבריג לתוך הקיר תוך שימוש במברגה או במברג. אל תדאגו אם השבלול חודר פנימה בצורה מעגלית בשל צורתו. עצרו כאשר הדיבל נמצא בקו אפס עם הקיר.

 

עבור דיבל פרפר יש ליצור חור בקיר הגבס בעזרת מברג או מברגה לגודל הנדרש (לרוב 6 מילימטר). את כנפיו של דיבל הפרפר נכופף ונחדיר לקיר בעזרת פטיש. הכנפיים של דיבל הפרפר נפתחות לאחר שעבר את עובי לוח הגבס ומשמשות לייצוב של הדיבל ללוח.

 

דיבל עם חוד חודר נחדיר פנימה בעזרת פטיש. כעת רק נשאר להבריג פנימה בורג מתאים. אם צריך לתלות משקל כבד על הקיר נשתמש בבורג ג'מבו.

 

בורג כזה מגיע כמכלול אחד עם הדיבל כאשר ההברגה של הבורג פותחת את הדיבל ומקבעת אותו אל הלוח. בורג ג'מבו דורש קידוח במקדחה בקיר הגבס על מנת ליצור תעלה.

 

כעת נחדיר פנימה את הבורג בשימוש בפטיש ונקבע אותו לקיר בהברגת הבורג. שימו לב שההחדרה של בורג הג'מבו נעשית כאשר המתקן המיועד להצמדה לקיר כבר מוצמד למקומו והבורג מוחדר מעליו.

 

השתתפו בהכנת הידיעה מיכל יקל ורות פלמון, השיפוצניקיות – נגיעות של צבע

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרווח של 60 ס"מ בין ניצב לניצב
צילום: רותם פלדנר
מומלצים