שתף קטע נבחר

בחריין: עשרות נפגעים מגז מדמיע בבירה

על-פי הדיווחים מבחריין, כוחות הצבא עזבו את הכיכר בבירה ולמקום חזרו אלפי מפגינים. עשרות מהם נפגעו מגז מדמיע שירו השוטרים. בתימן נהרג סטודנט בקמפוס של אוניברסיטת צנעא. בהפגנה באלג'יריה נפצע קשה חבר פרלמנט מהאופוזיציה

ההפגנות בעולם הערבי נמשכות גם היום: בין 60 ל-80 מפגינים נפגעו בצהריים (שבת) במהלך ההפגנה בכיכר הפנינה בבחריין, מגז מדמיע שירתה המשטרה. בבתי החולים בבירה דיווחו הצוותים הרפואיים על מחסור בציוד. בתימן נהרג מפגין, בעימותים עם תומכי הנשיא. חמישה בני-אדם נוספים נפצעו. באלג'יריה פיזרה המשטרה בכוח הפגנת מחאה.

 

בחריין: הצבא עזב, המפגינים חוזרים

בבחריין חזרו אלפי מפגינים לכיכר הפנינה, לאחר שכוחות הצבא עזבו את המקום. נסיך הכתר בבחריין, שייח סלמן בן-חמד אל-חליפה, הורה על נסיגת הכוחות. בהודעת השלטונות נמסר כי הוחלט שהמשטרה תמשיך "לפקח על החוק וסדר".


בחריין. הצבא נסוג - "המשטרה תפקח על החוק וסדר" (צילום: AP)

 

 

במקום כוחות הצבא הוכנסו למקום שוטרים, שירו גז מדמיע לעבר המפגינים. בין 60 ל-80 בני-אדם נפגעו, רובם במצב קל. כעבור זמן קצר קיבלו גם השוטרים הוראה לעזוב את המקום.

 

מוקדם יותר הציבה האופוזיציה למלך כמה תנאים, כדי שזו תסכים לדיאלוג איתו. בין היתר הם ביקשו שהממשלה תתפטר, שהמלך יורה לכוחות הצבא לסגת ממרכז הבירה וגם שתוקם ממשלה חדשה, בה לא יכהנו שרי הפנים וההגנה. במהומות בבחריין בימים האחרונים נהרגו ארבעה בני-אדם ו-231 נפצעו.

 

הלילה התקשר נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, למלך בחריין וגינה באוזניו את התגובה האלימה כלפי מפגיני האופוזיציה ודרש ממנו לשנות את התנהלות כוחות הביטחון במדינה. הנשיא אובמה אמר בשיחה כי "כשותפים לאורך זמן רב, אנו מאמינים שהיציבות של בחריין תלויה בכבוד לזכויות אזרחיה ובגיבוש רפורמות משמעותיות לייצוג השאיפות של כל אזרחי המדינה".


מפגינים ומתפללים (צילום: AP)

 

אלג'יריה: חבר פרלמנט נפצע קשה

באלג'יריה פיזרה המשטרה המקומית בגז מדמיע הפגנה של תומכי אופוזיציה. כתב של סוכנות הידיעות רויטרס דיווח, כי המפגינים צעקו "אלג'יריה - חופש ודמוקרטיה". הם צעדו לעבר כיכר 1 במאי בבירה באלג'יר, אך נעצרו על-ידי כוחות המשטרה.

 

במהלך ההפגנה נפצע באורח קשה חבר מפלגת האופוזיציה הגדולה בפרלמנט. על פי הדיווח, נבחר הציבור נפגע בעימותים בין מפגינים לשוטרים שניסו לפזר את ההפגנה.

 

כוחות גדולים של משטרה הוצבו ברחובות אלג'יר, כדי למנוע ממפגינים להגיע לכיכר המרכזית. עשרות רכבי משטרה ומשוריינים של הצבא הוצבו ברחובות מרכזיים, שעות לפני תחילת ההפגנה. המפגינים, שניסו בכל זאת להגיע לכיכר, התפצלו לשתי קבוצות - אבל מאות שוטרים, חבושים בקסדות, מנעו מהם להתקרב ליעדם. 

 

תימן: עימותים בקמפוס בצנעא

בתימן נהרג סטודנט וחמישה אחרים נפצעו בהפגנה של מאות מתנגדי השלטון בבירת תימן צנעא. על פי הדיווח, הסטודנט נהרג בעימותים עם תומכי המשטר סמוך לאוניברסיטה בעיר. בנוסף נמסר על הפגנות באלג'יריה. בבחריין דווח כי כוחות הצבא החלו לעזוב את רחוב הבירה.


מהומות בצנעא. מתנגדי השלטון נגד תומכיו (צילום: רויטרס)

 

סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי ההפגנה נערכה ליד האוניברסיטה של צנעא.

מדובר בהרוג החמישי השבוע, במהומות שפרצו לפני כמה ימים בתימן. המפגינים - רובם סטודנטים - קוראים להדחתו של נשיא תימן, עלי עבדאללה סלאח. לפי הדיווח, היום הוחרפו המהומות ובין תומכי הנשיא למפגינים נרשמו עימותים קשים.

 

תומכיו של הנשיא - השולט במדינה כבר 32 שנה - ניסו לפרוץ לתוך הקמפוס, בו היו הסטודנטים, אך, הסטודנטים שהשליכו לעברם אבנים, הצליחו להדוף אותם. על-פי הדיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית, אנשי כוחות הביטחון בתימן הוזעקו למקום, כשהם מצויידים בנשק חם.


העימותים בצנעא (צילום: AP)

 

לוב: פשיטה על מחנה אופוזיציה

ארגון "Human Rights Watch" דיווח כי בשלושת ימי המהומות נהרגו לפחות 84 מפגינים. על-פי הדיווחים המגיעים מלוב, אנשי כוחות הביטחון ירו במפגינים "כדי להרוג". הלילה דיווח עדי ראייה בבנגאזי כי כוחות הביטחון פשטו על מעוז מתנגדי השלטון בעיר. על פי הדיווח, המשטרה פיזרה בכוח מאות בני אדם שהתקהלו מול בניין בית המשפט.  

 

 

רוב ההרוגים, כך על-פי הדיווחים, הם בעיר בנגאזי - השנייה בגודלה במדינה. רופא בבית החולים אל-ג'לאא שבמזרח לוב אמר כי לפחות 35 מפגינים נהרגו במהלך העימותים ביום שישי עם כוחות הביטחון בעיר. לדבריו, עדי הראייה סיפרו

 לו שרוב ההרוגים נפגעו בעימותים מחוץ למעונו המקומי של שליט לוב, מועמר קדאפי, בו הוא נוהג לשהות כשהוא מבקר בעיר. עשרות נהרגו בעיר ביום חמישי.

 

המהומות בלוב פרצו לפחות חמש ערים. מדיווחים שהגיעו מהעיר אל-ביידה, גם היא במזרח המדינה, עולה כי 23 מפגינים נהרגו בשלושת הימים האחרונים. לפי דיווח של גורמי רפואה בעיר, לפחות 500 פצועים פונו לבתי החולים ב-48 השעות האחרונות.

 

כוויית: 30 פצועים בהפגנה

בכווית נפצעו כ-30 בני אדם בעימותים אתמול בין כוחות הביטחון לבין מפגינים ערבים שדרשו לקבל אזרחות מהרשויות. בהפגנה בעיירה צפונית לכווית סיטי נעצרו כ-50 בני אדם.


הפגנת הבדואים בכוויית (צילום: AFP)

 

לפי הדיווחים במדינה, מבין הפצועים גם אנשי כוחות הביטחון, שפיזרו את המפגינים באמצעות רימוני עשן וזרנוקי מים. המפגינים, בדואים המתגוררים במדינה, דרשו לקבל הכרה כאזרחים.

 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות צבא בבחריין
צילום: רויטרס
מהומות באלג'יריה. ארכיון
צילום: רויטרס
תימן. הרוג באוניברסיטה
צילום: AP
84 הרוגים בלוב
אש גם בכוויית
צילום: AFP
מומלצים