שתף קטע נבחר

אש בלוב: "טובחים בנו בירי מקלעים - ממסוקים"

כוחות הביטחון של מועמר קדאפי לא בוחלים כנראה בשום אמצעי כדי לעצור את מתנגדי השלטון. עדי ראייה סיפרו: "צלפים הוצבו על גגות בתים וירו במפגינים". במקביל, סוכנות הידיעות הרשמית של לוב דיווחה כי עשרות אזרחי מדינות ערב זרות נעצרו בגין "חברות ברשת זרה שאוּמנה להפיל את המשטר"

כוחות הביטחון של השליט הלובי לא בוחלים כנראה בשום אמצעי: "עשרות בני אדם נהרגו. לא 15 - עשרות. הם טובחים בנו בירי מקלעים ממסוקים". כך אמר הלילה (יום א') לסוכנות הידיעות רויטרס אזרח לובי, שהיה עד ראייה לירי באש חיה במפגינים המתנגדים למשטרו של מועמר קדאפי. העדות נמסרה בתגובה לדיווחים על הרג 15 בני אדם שהשתתפו אתמול בהלוויה של מפגין בעיר בנגזי. עדות דומה מסר תושב אחר של העיר לרשות השידור הבריטית BBC.

 

 

דיווחים לא רשמיים שהתקבלו היום מחזקים את עדויות הראיה, ולפיהם ביממה האחרונה ירו כוחות הביטחון הלוביים במקלעים מתוך מסוקים אל עבר קהל המפגינים המתנגדים למשטרו של מועמר קדאפי. על פי תנועות אופוזיציה במדינה הצפון אפריקנית, בירי בעיר בנגזי נהרגו מעל 100 בני אדם לפחות, ולא כפי שנמסר מגורמים רשמיים במדינה.


"סולידריות עם אהובינו". הפגנה בוושינגטון נגד קדאפי (צילום: AFP)

 

ארגון זכויות האדם "סולידריות" מסר כי בעיר אל-ביידא - בה חיים 120 אלף בני אדם - נהרגו ביממה האחרונה 13 מפגינים מאש צלפים שהוצבו על גגות בתים ועשרות אחרים נפצעו. לפי הארגון, הירי בוצע לאחר שמפגיני אופוזיציה בעיר הציתו תחנות משטרה ושרפו כרזות הנושאות את דיוקנו של קדאפי.

 

במקביל, סוכנות הידיעות הרשמית של לוב, "ג'אנה", דיווחה כי עשרות בעלי לאום ערבי נעצרו בכמה ערים במדינה והואשמו ב"חברות ברשת זרה שאומנה לפגוע ביציבותה של לוב, בביטחון אזרחיה ובאחדות הלאומית".

 

מקורות המקורבים לחקירת העצורים אמרו לסוכנות הידיעות הלובית כי בין העצורים יש אזרחים תוניסאים, מצרים, סודנים, פלסטינים, סורים וטורקים. עם זאת, בקהילה הבינלאומית דוחים את הדיווח ורואים בו "נסיון של לוב להסיט את תשומת הלב הציבורית מחוסר שביעות הרצון ממשטרו של קדאפי".

 

רשת האינטרנט נפלה?

על פי סוכנות הידיעות הלובית, העצורים "מואשמים כי הסיתו אזרחים לביזה וחבלה, בהן שריפת בתי חולים, בנקים, בתי משפט, בתי סוהר, תחנות משטרה, משרדים של הצבא ובניינים פרטיים - הכל על פי תוכנית מוקדמת".

 

בינתיים, נראה כי לוב הולכת בדרך שהתוותה מצרים בחודש שעבר. "ארבור נטוורקס", חברה אמריקנית שעוקבת אחר תנועת האינטרנט בעולם, דיווחה כי ביממה האחרונה חלו שיבושים גדולים ברשת האינטרנט בלוב, ככל הנראה במטרה למנוע את פרסום הקריאות ברשתות החברתיות ובבלוגים השונים במדינה לצאת לרחובות ולהפגין נגד שלטונו בן 42 השנים של קדאפי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בלי תקווה". הפגנה נגד קדאפי בוושינגטון
צילום: AP
מומלצים