שתף קטע נבחר

סין בלחץ: פעילי אופוזיציה נעצרו, ה-sms נותקו

אחרי שברשת התארגנה יוזמה לפתוח בהפגנות נגד המשטר, פשטו כוחות המשטרה על בתיהם של כ-100 חשודים ועצרו אותם. הגישה לאינטרנט הוגבלה עוד יותר, ונחסמה היכולת "לצייץ" בטוויטר מילים "בעלות אופי פוליטי לא הולם"

ההפיכות במצרים ובתוניסיה והתסיסה בעולם הערבי הצליחו להדיר שינה מעיני השלטונות בבייג'ינג. בשעות הבוקר (יום א') פשטו כוחות המשטרה ושירותי ביטחון הפנים על בתיהם של כ-100 אנשי אופוזיציה, שקראו לערוך ב-13 ערים ברחבי המדינה הפגנות מחאה בקריאה לכונן משטר דמוקרטי גם בסין.

 

 

מקור היוזמה אינו ברור, ולא היה ידוע גם לרבים מקרב הפעילים שהפיצו את הקריאה לצאת ולהפגין בסיסמאות: "רוצים אוכל, רוצים עבודה, רוצים דיור והגינות".


צייצת? נתפסת. פעילי אופוזיציה סיניים נלקחים למעצר (צילום: רויטרס)

 

המשטר הסיני, שנוקט מדיניות יד ברזל בדיכוי כוחות האופוזיציה, ראה בחומרה רבה את הדברים ופתח בשורה של צעדים למיגור הרוח המהפכנית, שניצניה החלו בהודעה שנכתבה באתר אינטרנט מקומי.

 

התוצאה לא איחרה לבוא: יותר מ-100 פעילים מערים שונות בכל רחבי סין נעצרו על ידי המשטרה, והושמו במעצר בית או במקומות שאינם ידועים. ב"מרכז המידע לזכויות אדם ודמוקרטיה" בהונג-קונג נמסר כי בני משפחותיהם וחברים של העצורים סובלים מהתנכלויות, ופעילים אחרים אמרו כי הוזהרו מפורשות לבל ייקחו חלק בפעולות המחאה שתוכננו.  


עינוי סיני. פעיל אופוזיציה מובל על ידי שוטרים למעצר (צילום: רויטרס) 

 

אחד האנשים שנלקחו למעצר הוא עו"ד ג'ינאנג טיאניונג.

אשתו, ג'ין, סיפרה כי הוא הוכנס בכוח למכונית ומאז לא שמעה ממנו. כמיטב המסורת של שלטונות סין, אלה דאגו כבר להגביל עוד יותר את הגישה החופשית לאינטרנט, ובין היתר חסמו את האפשרות לחפש במנועי החיפוש מילים בעלות אופי מהפכני ואפילו את היכולת "לצייץ" כאלה בטוויטר.

 

מי שבכל זאת מנסה להתגרות בגורל, מקבל על צג המחשב הודעה שלפיה "יש להיזהר מפרסום חומר בעל תוכן פוליטי שאינו הולם". גם התקשורת הסלולרית הפכה מוגבלת, ומי שניסה לשלוח הודעות SMS בסין נתקל בהודעת שגיאה שלפיה השירות אינו זמין בשל "בעיות טכניות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלום עליכם. פעיל אופוזיציה סיני נעצר
צילום: רויטרס
כוחות משטרה סיניים, בגל המעצרים
צילום: רויטרס
מומלצים