שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סימנים לגידול שפיר: מתי צריך ללכת לגניקולוג?

  חלק מהסימפטומים שמביאים אותך לקבוע תור לרופא הנשים, גם כאלה שנראים לך חסרי חשיבות מיוחדת, עשויים להעיד על גידול גניקולוגי שפיר, שעשוי להופיע בשחלות, ברחם, בצוואר הרחם או בנרתיק. אז מתי מומלץ לפנות לרופא הנשים?

  המילה "גידול" גורמת בדרך כלל לחרדה בלתי נשלטת, בשל החשש מסרטן ממאיר. עם זאת, כדאי לדעת שרוב הגידולים בגוף הם שפירים - צבר תאים שגדל באופן מוגזם, ללא יכולת לשלוח גרורות לאיברים מרוחקים. גידולים שפירים גניקולוגיים יופיעו אצל נשים בשחלות, בחצוצרות, ברחם, בצוואר הרחם, בנרתיק ובפות. חלקם יאופיינו בתסמינים שיגרמו לך לפנות לבירור אצל רופא הנשים שלך, אך חלקם יתגלו בבדיקה שגרתית.

   

   

  מומלץ לכל אישה לערוך מדי שנה בדיקה גניקולוגית שגרתית אצל רופא נשים. בבדיקה זו יבדוק הרופא תסמינים שהמטופלת עלולה להתעלם מהם או לייחס להם חשיבות מועטה, והוא עשוי לאתר סימנים המעידים על תופעות הנמצאות עדיין בשלבים מוקדמים.

   

  מתי צריך לפנות לגניקולוג?

  כאמור, עשויים להופיע תסמינים שיובילו אותך לבדיקה אצל רופא הנשים שלך. הנה הבעיות השכיחות שכדאי לשים לב אליהן, כיוון שמקורן עשוי להתברר כגידול שפיר:

   

  דימום נרתיקי רב בזמן וסת ודימום לא סדיר

  זוהי התלונה השכיחה ביותר שבשלה פונות נשים לגניקולוג. דימום רב בדרך כלל מוגדר ככזה שעולה על שבעה ימים, או שמתבטא בהחלפה תכופה של פדים, קימה בלילה, זליגה של דם מעבר לפדים וכמובן אנמיה בבדיקות הדם.

   

  דימום נרתיקי בדרך כלל מעיד על אי סדירות הורמונלית ומטופל בתרופות או בהתקן מירנה, ולעתים אף בפעולה כירורגית כגון צריבה של רירית הרחם. 

   

  לפני מתן טיפול הרופא ישלול אפשרויות אחרות כגון הריון, פוליפ רחמי, שרירן, נטילת טיפול תרופתי שגורם לדימום נרתיקי, ובמקרים נדירים מצבים טרום ממאירים ואפילו ממאירים.

   

  כאבים בעת קיום יחסי מין

  ניתן לחלק תלונה זו לשניים. כאב המופיע בכניסה לנרתיק עשוי להעיד על שינויים דלקתיים ועצביים במבוא העריה, או על וסטיבוליטיס, תופעה שכיחה למדי הגורמת לכאב ואודם במבוא הנרתיק, וניתן לטפל בה בדרכים רבות.

   

  כאב קבוע בעת קיום יחסים, שמקורו בחדירה לנרתיק, עשוי להעיד בעיקר על אנדומטריוזיס. זוהי מחלה שבה רירית הרחם נמצאת מחוץ למקומה הטבעי בחלל הרחם. תסמיניה האופייניים הם כאבי וסת, כאב בקיום יחסים ובמקרים אחרים כאבי אגן ממושכים. במקרים מסוימים המחלה פוגעת בפוריות. הטיפול באנדומטריוזיס הוא תרופתי או כירורגי, בהתאם לחומרת המחלה, מצב השחלות, הרצון להרות ועוד.

   

  כאבי מחזור

  כאבי מחזור עלולים להיגרם מאנדומטריוזיס. במקרים קלים ניתן לטפל בנוגדי כאב, בגלולות או בתכשירים הורמונליים אחרים, ומקרים אחרים מצריכים טיפול משולב. חשוב לזכור שכאבי מחזור הם לא רע הכרחי ולא תהליך טבעי - זהו תסמין שפוגם קשות באיכות החיים ועלול להסתיר מצב רפואי אחר המחייב מעקב וטיפול.

   

  דימום לאחר קיום יחסים

  ברוב המקרים מדובר בשינויים שפירים בצוואר הרחם, אבל דימום לאחר קיום יחסים עלול להעיד על הימצאותה של בעיה משמעותית בצוואר הרחם או הנרתיק. ממצא זה מחייב בחינה מדוקדקת של צוואר הרחם באמצעות מכשיר סטריאו-סקופי. לעתים אפשר להסתפק במעקב בלבד אחרי התהליך השפיר, ולעתים יש לבצע צריבה של הנגע בהרדמה מקומית.

   

  לחץ ותחושת מסה באגן

  תלונה זו מחייבת בדיקה נרתיקית, גם באמצעות אולטרה-סאונד (ולעתים אף CT), ולעתים מעידה על גדילה לא תקינה של הרחם בשל שרירנים או ציסטה שחלתית. ברוב המקרים יספיק מעקב בלבד, אך בחלק מהמקרים לא יהיה מנוס מטיפול כירורגי.

   

  כיום ניתן לבצע את ההליך הרפואי בגישה זעיר-פולשנית דרך הנרתיק או בניתוח לפרוסקופי (המבוצע דרך נקבים זעירים בבטן). גישה זו קלה יותר למטופלת ומאפשרת לה חזרה מהירה לשגרה.

   

  נגעים על פני הפרינאום או השפתיים

  גידולים שפירים בפות, בפרינאום ובנרתיק יכולים להופיע בצורת ציסטות, יבלות או כיבים. בדרך כלל מדובר במחלות זיהומיות או דלקתיות, ובחלק מהמקרים ישנה סכנת הדבקה. נשים נוטות להתמהמה בפנייה לרופא בשל אי נעימות, אך טיפול מהיר ימנע אי נוחות קשה, כאבים וסיבוכים אחרים.

   

  הכותב הוא רופא בכיר במחלקת נשים ויולדות, בית החולים הדסה הר הצופים.


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רופא הנשים יברר תסמינים שאולי התעלמת מהם
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים