שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מתקשים להשיג שטר חוב? יש אלטרנטיבות
  בחודשים האחרונים הופתעו שוכרי דירות רבים לגלות כי לא ניתן להשיג יותר שטרות חוב בדואר. מה התחליפים לכך, ועל מה חשוב להקפיד לפני שמחתימים ערבים?

  כולנו מכירים את השטר שקונים בדואר, אשר מהווה ביטחון בהסכמי שכירות. לאחרונה קיים קושי להשיג שטר שכזה, עקב הוראות של משרד האוצר לרשות הדואר להפסיק למכורם. לאור זאת, מצאנו לנכון לפרט מה החלופות ולהביא מספר טיפים בנושא.

   

   

  לפני שאתם מורידים את הקובץ וחותמים עליו, שימו לב לדגשים הבאים:

  • שטר חוב הינו התחייבות בכתב מאת השוכר לבעל הנכס, לתשלום סכום כסף בעתיד;
  • את נוסח השטר, ניתן לכתוב לבד על דף נייר רגיל. החוק אינו דורש כי לשטר תהיה צורה מסוימת או נוסח קבוע. למרות האמור שטר חייב לכלול את שם עושה השטר עם ת.ז. וחתימתו.
  • את שטר החוב לא ניתן להפקיד בבנק, אלא להגישו לביצוע להוצאה לפועל.
  • ההבדל הגדול בין שיק לשטר חוב (מלבד ההפקדה בבנק) הוא שבשטר החוב ניתן להוסיף סכומים כגון הפרשי הצמדה, ריבית והוצאות נוספות.
  • לאור זאת, שימו לב בנוסח השטר עליו אתם חתומים, האם הוא מוצמד למדד, האם הוא נושא ריבית וכדומה;
  • כדאי למלא את סכום השטר ולא להשאירו פתוח. ככל ולא יהיה נקוב סכום בשטר, מחזיק השטר רשאי למלא את הסכום עם הגשתו לביצוע בהוצל"פ, ע"פ חישובו הבלעדי.
  • סחירות: יש להקפיד כי על השטר יהיה רשום צמד המילים "אינו סחיר", אחרת מחזיק השטר יחול להעבירו לאדם אחר ובמצב שכזה, יהיה קשה מאוד להתגונן כנגד ביצועו בהוצאה לפועל.
  • כדאי להוסיף על גבי השטר את המילים: "להבטחת הסכם שכירות מיום _____ ביחס לדירה ברחוב _________ "
  • ערבים: על השטר, בדרך כלל, מבקש המשכיר להחתים גם ערבים. משמעות החתימה של הערבים היא שהם אחראיים לתשלום הסכום הנקוב בשטר יחד עם עושה השטר.

   

  ברוב השטרות רשום שהערבים יחתמו על ערבות "אוואל" – המשמעות של הביטוי (שמקורו הוא ככל הנראה בצרפתית) היא שניתן להיפרע מהערב, ללא כל צורך לנסות להיפרע קודם כל מהחייב.

   


  שטר חוב לדוגמא

   

  לשימושכם, מצ"ב 3 דוגמאות לשטר חוב:

   

  1. שטר חוב צמוד לדולר

  2. שטר חוב צמוד למדד המחירים לצרכן

  3. שטר חוב לא סחיר

   

  אין בדוגמאות לשטרות המוצגות כדי לחוות דיעה ו/או להוות משום המלצה לעשות בהם שימוש.

   

  עורך דין אופיר מילר הינו שותף בכיר במשרד עורכי דין מילר ושות'. הכתבה אינה תחליף לייעוץ משפטי אלא כללית בלבד. בכל הליך משפטי או אחר מומלץ לפנות לעו"ד להתייעצות ולהמשך הטיפול.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מתקשים להשיג שטר חוב? יש אלטרנטיבות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים