שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: חגי אהרון

  הטיעונים לעונשו של קצב: "לא נרקוד על דמו"

  סנגוריו של הנשיא לשעבר שהורשע באונס ונציגי הפרקליטות יישטחו את עמדותיהם לפני השופטים, בפעם האחרונה לפני שדינו ייחרץ. בהגנה יבקשו להתחשב ב"ענישה הציבורית" בתקשורת, ובתביעה ישאירו את משך המאסר לשיקול השופטים

  כמעט חודשיים אחרי שזיעזע את המדינה כשהורשע באונס ושורת עבירות מין חמורות, יגיע היום (יום ג') משפטו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, לישורת האחרונה שלפני הדרמה הבאה הקשורה בתיק: שלב הטיעונים לעונש. התובעים בתיק עמלו בימים האחרונים על הכנת החומר, אחרי שבחודש שחלף נועדו כמה פעמים עם היועץ המשפטי לממשלה ועם בכירי הפרקליטות. ככל הנראה, לא יינקבו בתביעה במספר שנים מסוים שאותן יבקשו שהנשיא לשעבר יעביר מאחורי סורג ובריח, אלא יידרשו עונש מאסר משמעותי - לפי שיקוליו של בית המשפט.

   

  נשיא ואנס - עמוד מיוחד ב-ynet

   

  נציגי הפרקליטות צפויים לציין לפני השופטים כי קצב ניצל את מעמדו כשר וכנשיא כדי לאנוס ולבצע את המעשים המגונים כלפי המתלוננות, ואף ערך הכנות ל"יום פקודה" - ראיות, כביכול, שסבר שיהיה בכוחן להוכיח את חפותו. למרות שהתובעים לא צפויים לנקוב במספר שנות המאסר המובקשות, העונש שיבקשו, בכל מקרה, לא יהיה נמוך מהרף המינימלי שנקבע בחוק באשר לעבירת האונס: ארבע שנים בבית הסוהר. עם זאת, הוא גם ככל הנראה לא יגיע לכדי מספר דו-ספרתי.

   

  עם זאת, סוגיה שככל הנראה תתברר רק במהלך הדיון תהיה האם את אותן ארבע שנים יידרשו בפרקליטות שקצב ירצה עבור כל אונס ואונס שביצע, או בסך הכל - על כל מעשיו. נוסף על כך, צפויים התובעים לבקש מבית המשפט לחייב את קצב לשלם למתלוננות, ובעיקר לא' ממשרד התיירות, סכום פיצויים גבוה.

   

  באותו הקשר, יציגו התובעים בבית המשפט המחוזי בתל-אביב את התסקירים שהוכן לגבי א' ויתר המתלוננות, שבהם מפורטים הנזקים שהסבו להן מעשיו של קצב. המתלוננות עצמן לא יופיעו שוב מול השופטים. ערב הטיעונים לעונש, אמרו בפרקליטות כי אין שם כל כוונה לרקוד על דמו של הנשיא לשעבר, אך עם זאת הדגישו כי הם מצפים מבית המשפט לקבל את החלטותיו בהתאם לעבירות החמורות שהוא הורשע בהן. הדיון ייערך בדלתיים סגורות, לעומת גזר הדין - שיהיה פתוח לקהל הרחב.


  רגע האמת כמעט הגיע. משה קצב (צילום: אבישג שאר-ישוב)

   

  מן הצד השני, סנגוריו של קצב, יציגו לפני השופטים את הסיבות שלטענתם צריכות להביא להקלה בעונשו. הם ככל הנראה ידגישו כי חלף זמן רב מאז הוא ביצע את העבירות ויטענו כי המתלוננות אינן סובלות מפגיעה ממשית בשל מעשיו. סוגייה נוספת שצפוי צוות ההגנה לעלות היא העובדה שלפי הכרעת הדין, לא אחראי קצב ל"אונס בשדה" - אקראי באופיו, וגם יבקשו להתחשב בכך שלא נקט אלימות.

   

  גזר הדין: תוך שבועות ספורים

  טיעונים נוספים שיציגו עורכי דינו של קצב לזכותו הם מכוח הגנה מן הצדק. אלו נדחו בשלב הכרעת הדין, אולם ייתכן שכעת, כשייתבקשו לקצוב את עונשו של קצב מאחורי סורג ובריח, יחליטו השופטים לתת משקל נכבד לסיקור התקשורתי הנרחב של הפרשה ול"הענשה הציבורית" של הנשיא לשעבר בעיתונות.

   

  צוות ההגנה יטען כי קצב עבר מסע השפלה תקשורתי שבמהלכו אף הודלפו מסמכים, מה שגרם לכך שזכותו למשפט הוגן נפגעה באופן מסוים וכן עינוי הדין שממנו סבל, בשל ההליך המשפטי הארוך.

   

  הטיעונים לעונש יימשכו בדיון אחד, ושבועות ספורים אחריו יינתן גזר הדין הדרמטי - שבו, ככל הנראה, נראה לראשונה בתולדות המדינה נשיא לשעבר בדרכו לרצות עונש מאסר בכלא. בפרקליטות צפויים לדרוש ביצוע מיידי לגזר הדין, אך לפי ההערכה ייאפשר בית המשפט פרק זמן להתארגנות עבור קצב, בשל עברו הציבורי ובהתחשבות בכך שאין חשש אמיתי שינסה להימלט מריצוי עונשו.

   

  בהגנה יבקשו בכל מקרה עיכוב לביצוע גזר הדין למשך 45 ימים, לצורך הגשת ערעור.


  פורסם לראשונה 21/02/2011 23:58

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים