שתף קטע נבחר

עוד חזית: רבנים בארה"ב דורשים הכרה בגיוריהם

אחרי המחלוקת סביב גיורי צה"ל, מגיע תור הגיורים בחו"ל: עשרות רבנים אורתודוכסים שיגרו מכתב לשר ישי, בדרישה לאפשר למתגיירים דרכם לעלות לארץ מכוח חוק השבות. מכון עתי"ם: "המציאות - סטירת לחי לקהילות האורתודוכסיות"

חזית נוספת נגד הרבנות הראשית בנושא הגיור: עשרות רבנים אורתודוכסים מארצות הברית פנו אמש (יום ב') לשר הפנים אלי ישי בדרישה כי יכיר בגיורים שהם מבצעים, ויעניק זכאות עלייה למתגיירים.

 

 

לטענתם, משרד הפנים מתייעץ עם הרבנות הראשית בבואו לקבוע אילו גיורים שנערכים בבתי דין בחו"ל יוכרו לעניין חוק השבות - ובדרך כלל פוסל את אלה שהרבנות אינה מכירה ביהדותם לצורך נישואין. הרבנים החתומים על המכתב, המזוהים עם הזרם האורתודוכסי-מודרנית, מאשימים את הרבנות בישראל כי היא מאשרת גיורים של כמה רבנים מקהילות אורתודוכסיות בצפון אמריקה בלבד, ומתעלמת מבתי דין רבים אחרים שמגיירים גם הם על פי ההלכה.

 

"אותם רבנים, המרוצים מן הסידור הנ"ל, מייצגים רק פלח מתוך הקהילה האורתודוכסית הצפון אמריקאית, ואינם מייצגים אותנו ואת

קהילותינו", כתבו, "כרבנים וכציונים, אנו קוראים לך להבהיר את המצב ולתקן את העוול הנגרם למתגיירים שלנו, לנו ולעם היהודי".

 

במכתב, שהעתקים ממנו נשלחו, בין היתר, גם לראש הממשלה בנימין נתניהו וליו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, נכתב עוד: "אנו מייצגים קהילות מבוססות, בתי כנסת ומרכזי 'הלל'. אין לנו ספק בכך שהגרים שהתגיירו במסגרת בתי הדין והקהילות שלנו עומדים בכל הקריטריונים הנדרשים על ידי משרד הפנים בבואו להעניק לגר מעמד עולה מכח חוק השבות.

 

"אנו מודאגים מכך שגיורים שנעשו תחת השגחתנו בבתי בדין שלנו, מוטלים בספק בהקשר לעמידתם במבחן זכאות העלייה. אנו רואים בכך מצב שאינו מתקבל על הדעת ופונים אליך על מנת להבטיח שגרים שגוירו בבתי הדין שלנו יזכו מיידית למעמד עולה מכח גיורם, כפי שהיה עד היום".

 

בין החותמים על המכתב הרבנים ראש קהילת ישורון בניו יורק, הרב יחזקאל לוקשטיין; ראש ישיבת חובבי תורה בניו יורק, הרב דב לינזר; והרב יוסף בלאו מהישיבה יונברסיטי. כל החותמים הם רבני קהילות וראשי ישיבות אמריקאים מארה"ב ומחוצה לה, בעלי הסמכה לרבנות מהמוסדות האורתודוכסיים הרשמיים בצפון אמריקה.

 

שינוי בסטטוס-קוו

במכון עתי"ם, המוביל את המאבק בנושא, טוענים כי תקנות משרד הפנים קובעות שעל הגיור להיבדק על פי קריטריונים המגדירים מהי "קהילה מוכרת", אך במשרד מעדיפים שהרבנות הראשית היא שתבדוק את הנושא.

 

מנהל המכון, הרב ד"ר שאול פרבר, הזהיר מפני קרע בעם היהודי, ואמר: "נוצר מצב שבו אנשים שעברו הליך גיור אצל קהילות רפורמיות או קונסרבטיביות זכאים

לעלייה, ודווקא אלו שעברו גיור אורתודוכסי - גיורם אינו מוכר".

 

לדבריו, מדובר בשינוי דרמטי בסטטוס-קוו שהוא כ"סטירת לחי לקהילות האורתודוכסיות בארה”ב".

 

פרבר, שהביע פליאה על כך שמשרד הפנים מתייעץ עם הרבנות בנושאים הקשורים להגירה דורש דיון דחוף בעניין זה בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת: "חוק השבות אמור לתת מענה לכל מי שנכנס לעם היהודי, אך כיום משרד הפנים קובע שרוב הרבנים האורתודוכסים בעולם אינם כשרים להכניס אנשים תחת כנפי השכינה. המדיניות הזו היא לא פחות מעינוי הגר, ולמרבה האירוניה, שר הפנים, איש דתי, מאשר לזה לקרות".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. להכיר בגיורים
צילום: עידו ארז
מומלצים