שתף קטע נבחר

פשרה חרדית: גר צה"ל שרימה - אינו יהודי

יוזמת דרעי: כדי למנוע את הפגנת החרדים נגד גיורי הצבא, הבהיר הרב עובדיה כי גר שרימה ברגע הגיור - לא יוכר. הנוסחה מקובלת על הליטאים, שינסו מעתה להוכיח כי קבלת המצוות של החיילים הייתה מן השפה ולחוץ. השאלה: איך יוכיחו?

המאבק הפנים-חרדי סביב אישור גיורי צה"ל מסתיים בפשרה: מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הסמיך בצהריים (יום א') כמה רבנים בכירים להוסיף בשמו הבהרות לפסיקתו השנויה במחלוקת לפיה גיורי הצבא כשרים. התוספת אמורה להיות מקובלת גם על מנהיגי העדה החרדית, ו"פוסק הדור" הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב, ובעקבותיה הם צפויים לבטל את עצרת המחאה ההמונית שתוכננה להתקיים ביום רביעי.

 

 

על פי הפשרה שהתקבלה - בתיווכו של אריה דרעי - סייג הרב עובדיה את פסיקתו וקבע כי אם יוכח שקבלת עול המצוות של מתגייר הייתה - ברגע הגיור - רק מן השפה ולחוץ, וללא כוונה אמיתית לאמץ אורח חיים דתי, הוא לא יוכר כיהודי.

 

הפשרה שהושגה מציבה לרבנים האשכנזים סולם לרדת בו מהעץ הגבוה, לאחר הצהרות לוחמניות ובלתי מתפשרות בימים האחרונים, ומצד

שני חוסכת מהרב עובדיה והרב שלמה עמאר עצרת המונים משפילה נגדם – כל זאת, מבלי שמישהו מהצדדים יחזור בו מעמדותיו העקרוניות.

 

עם זאת, למתגיירים צפויים בעקבות ההסכמה חיים קשים יותר במפגש עם הממסד הרבני. רשמי הנישואין החרדים-אשכנזים צפויים להערים עליהם קשיים ולנסות להוכיח בכל דרך אפשרית כי קבלת המצוות שלהם לא הייתה אמיתית. מנגד, יטענו הרבנים הספרדים, תלמידי הרב עובדיה, כי רק במקרים נדירים ביותר ניתן להוכיח זאת בוודאות, וכי ניהול אורח חיים חילוני – גם זמן קצר ביותר לאחר השלמת הגיור – אינו בהכרח הוכחה לכך שקבלת המצוות הייתה מעשה רמאות.

 

בסביבת הרב יוסף מדגישים כי בהבהרתו הוא אינו חוזר בו מהפסיקה המקורית, אלא רק מחדד אותה, וכי ידוע שזו עמדתו ההלכתית, אותה פרסם בעבר בהזדמנויות שונות.

 

ותודה לדרעי? 

דרעי נכנס לעובי הקורה כבר בלילה שבין חמישי לשישי,

בסוף השבוע האחרון. הוא גיבש צוות של שלושה רבנים חרדים-ספרדים בכירים – הרב שלום כהן, הרב ראובן אלבז והרב משה צדקה – שניהלו את המשא ומתן בין הצדדים. תחילה הופיעו כמה מהם בפני בית הדין של העדה החרדית והרב אלישיב, ולאחר מכן הציגו לרב עובדיה יוסף את עיקרי המחלוקת, כפי שעלתה בפגישותיהם עם הרבנים האשכנזים.

 

היום, לאחר דיון שקיים עמם הרב יוסף בביתו, הוא הסמיך את הרבנים המתווכים למסור לראשי עדה החרדית את ההבהרה בעניין קבלת המצוות של המתגיירים, והם יצאו לפגישה מכרעת עם מנהיג העדה החרדית הרב יצחק טוביה וייס – הפעם יחד עם יו"ר ש"ס אלי ישי. הרב וייס הודיע כי מבחינתו נמצא הפיתרון למשבר, והנהלת העדה צפויה להודיע רשמית על ביטול ההפגנה. 

 

מתחת לפני השטח התנהל ביממה האחרונה מאבק חריף בין מקורבי דרעי לאנשי ישי על הקרדיט למהלך המבריק, שהביא לתפנית מפתיעה בפרשה. דרעי הוא שרקח את הפשרה שאותה הציג ישי בפני העדה החרדית, ואף על פי כן בש"ס טענו כל העת כי היו"ר לשעבר פגע באופן חמור בפסיקת הרב עובדיה וניסה

לחזור לכותרות "על גבם של הספרדים".

 

"אריה דרעי עומד אחרי יוזמת ההתרפסות לכופף את מרן הגר"ע יוסף לגדולי התורה האשכנזים", אמרו הבוקר מקורבים לישי, והאשימו אותו גם ב"עזות מצח". לאחר שישי אימץ את אותה פשרה והציגה לרבנים האשכנזים, הסבירו בסביבתו: "דרעי רצה להחתים את הרב עובדיה בעצמו על ההבהרה, וזו הייתה השפלה גדולה וכניעה בפני החרדים. בסוף ישי מנע את זה, וחתימתו מרן לא מופיעה על המסמך". אלא שבסופו של דבר, בעקבות דרישת הרב אלישיב, גם הרב עובדיה חתם.

 

אריה דרעי אמר ל-ynet: "כולי שמחה ואושר על כך שנמנע מאיתנו המחזה הנורא והאיום שהיה צפוי השבוע, כשרבבות חרדים אשכנזים מצד אחד ורבבות ספרדים מצד שני מפגנים אחד נגד השני ומשטרת ישראל מפרידה באמצע"‬

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף. הבהרה
צילום: גיל יוחנן
צילום: חיים צח
הרב אלישיב. הסכמות
צילום: חיים צח
פסק ההלכה. עם תוספת
דרעי. בתפקיד המתווך
צילום: גיל יוחנן
מומלצים