שתף קטע נבחר

צילום: AP

"מעכשיו קראו לי מלך המלכים". סיפורי קדאפי

הוא מוזר ואכזר, אבל העולם היה משעמם בהרבה בלעדי שליט לוב. הוא לא זז בלי הבלונדינית החושנית, רכש מניות ביובנטוס, לימד את ברלוסקוני את סודות ה"בונגה בונגה", ורואה בחזונו את "ישראטין" והסדר עם בן-לאדן. וגם אם יילך, צבא היתושים שלו יעמוד על המשמר. עלילות האיש עם השמלה והאוהל

"מפתה מאוד להתייחס למנהגים המוזרים של קדאפי כאל סימנים של חוסר יציבות. אבל אל לנו לשכוח שמדובר באדם בעל אישיות סבוכה, שהצליח להישאר בשלטון במשך 40 שנה בעזרת עשייה מיומנת של איזון בין אינטרסים לשיטות של שלטון הכוח. שמירה מתמשכת על קשר עם קדאפי ועם חוג מקורביו היא דבר חשוב".

 

דומה שהמברק הזה ששלח בשנת 2008 שגריר ארה"ב בלוב למזכירת המדינה האמריקנית מלמד טוב מכל על האיש שקשה מאוד ללמוד עליו באמת. מועמר קדאפי, המנהיג הערבי התורן שעומד בפני הדחה, ומי שהיה בסך הכל סרן כשהוביל את ההפיכה נגד השלטון המלוכני ב-1969, מצליח לשמור על ארץ שבטית כמו לוב כמדינה מאוחדת כבר יותר מארבעה עשורים.


עכשיו דממה, מועמר על הבמה. הרדים את האו"ם והמתרגם (צילום: AFP)

 

הוא היה מעורב בפיגועים מחרידים כמו אסון לוקרבי, אך התפרק מגרעין בלי שהתבקש, הוא הכריז על עצמו כמנהיג האיסלאם, אבל לימד לכאורה את סילביו ברלוסקוני את סודות ה"בונגה בונגה". הסבר ברור לתופעת קדאפי קשה יהיה כנראה לתת אי פעם, אבל השורה התחתונה היא שלאיש פשוט לא איכפת מה אתם חושבים עליו. הגישה הזו היא שגרמה בימים האחרונים לכוחות הביטחון של ארצו לטבוח במאות מפגינים בשם השמירה על השלטון, והיא שהולידה כמה מרגעי הביזאר הגדולים ביותר שידעה הדיפלומטיה העולמית. הנה כמה מהם.

 

רק לא לטוס מעל הים

קדאפי אהב את המצלמה מאז ומתמיד, וכדי שהיא תתייחס אליו, הוא לא צריך היה לפתוח את הפה. די בתמונת סטילס של האיש פרוע השיער, שהשמלות הצבעוניות שבהן

הוא מתעטף הפכו בשנים האחרונות לסימן ההיכר שלו, כדי להסיט לעברו את תשומת הלב. יהא זה משכנו בטריפולי, האוהל בפריז או דוכן הנואמים בעצרת הכללית של האו"ם - השליט הלובי ישמור על תלבושת אחידה שכוללת בדרך כלל "וילונות" בשלל צבעים. לפי מסמכי "ויקיליקס", קדאפי העיד על עצמו כי הוא "אינו מסוגל להסתכל במראה", ואולי לכן הוא החליט להעסיק שני חייטים צמודים שיתפרו את בגדיו. במהלך השנים אף עבר - לפי דיפלומטים זרים - טיפולי בוטוקס בפניו.

 

לפי המסמכים הדיפלומטיים המודלפים, כל אימת שקדאפי יוצא לביקור במדינה זרה, הוא דואג להקים בה אוהל מיוחד לצרכיו. לפני שנתיים, כשהגיע לראשונה לנאום במטה האו"ם בניו-יורק, סירבו תושבים בניו-ג'רזי לאפשר לו להקים אוהל בעירם, במחאה על מעורבותו בפיצוץ מטוס "פאן-אם" מעל העיירה לוקרבי שבסקוטלנד בשנת 1988, פיגוע שבו נהרגו גם אזרחים אמריקנים. בעבר דאג קדאפי הבדואי להקים אוהלים כאלה גם בצרפת ובבלגיה.

 

צפו בקדאפי פותח עוד חזית: "האמריקנים גנבו את הקולה מאתנו"

 

המנהיג הלובי הוא אולי שלוח רסן כשהדברים נוגעים ליציבות משטרו, אבל מסתבר שכמו כל אדם גם לו יש פחדים. לפי ההדלפות, הוא חושש לשהות בקומות עליונות של מבנים, פוחד במיוחד מטיסות מעל מקווי מים, ואינו אוהב לטוס יותר מ-8 שעות, מה שמחייב את צוותו לתכנן לו עצירות ביניים תכופות.

 

דיפלומטים שהוצבו בלוב תיארו את קדאפי לא אחת כאדם הזוי, וכשחצן חסר תקנה. כמה מהתבטאויותיו לאורך השנים הוכיחו זאת. לפני שנתיים, שעות לפני שנבחר לנשיא התורן של האיחוד האפריקני, שלח קדאפי מכתב לשאר חברות הארגון, וביקש מאנשיהן לכנותו מעתה "מלך המלכים של אפריקה". באותו כינוס שבו נבחר, דנו המשתתפים בהצעה לובית להקים את "ארצות הברית של אפריקה", כדי לאחד את היבשת השסועה לכדי יישות אחת. ההצעה מעולם לא אושרה כמובן. חודש לפני כן קרא קדאפי לנשיא ארה"ב הטרי, ברק אובמה, "לנסות להגיע להסדר עם אוסאמה בן-לאדן", משום שמנהיג אל-קאעידה הראה לדבריו סימנים לכך שהוא "פתוח לדיאלוג". פעם אמר כי לוב היא הדמוקרטיה היחידה בעולם.


המועמד לירושה, סייף אל-אסלאם. "רומן עם אורלי ויינרמן" (צילום: AFP)

 

ג'ט לג באו"ם

אבל אין ספק שאת "הצגת חייו" נתן קדאפי באותה הופעה בעצרת האו"ם לפני שנתיים בדיוק. קדאפי עלה לדוכן הנואמים מיד אחרי אובמה (שאותו כינה חצי שנה אחר כך "ברכהּ

אובמה - חבר ערבי"), ובעוד שלכל ראש מדינה הוקצו 15 דקות לנאום, התיש המנהיג הלובי את הנוכחים בנאום בן לא פחות משעה וחצי. בעת עלייתו לבמה הכריז יו"ר עצרת האו"ם שהיה אז מלוב: "קבלו את מלך מלכי המלכים קדאפי", ובפארסה זכורה תקף שליט לוב את מוסדות הארגון, ודיבר על היעפת של הנוכחים: "למה כולכם באים לכאן מעבר לאוקיינוס? זו ירושלים? זה הוותיקן? כולכם עייפים וסובלים מג'ט לג", אמר.

 

קדאפי סיפר אז כי השכים קום והתעורר כבר ב-04:00 בבוקר, "כי בלוב זה כבר 11:00". הוא כינה את מועצת הביטחון "מועצת הטרור", אמר שעצרת האו"ם היא לא יותר מ"הייד פארק", וביקש להעביר את מטה האו"ם למדינה אחרת: "אמריקה מארחת וצריך להודות לה על כך. אני רוצה לשחרר את אמריקה מהלחץ והצרות שאנחנו עושים לה". הוא גם אמר כי נשיא ארה"ב ג'ון קנדי נרצח משום שרצה לחקור את המתרחש בכור בדימונה. לפי דיווחים, במהלך נאום קדאפי המייגע קרס המתרגם שפירש את דבריו לבאי הכינוס, ומקץ 75 דקות צעק למיקרופון בערבית: "די, אני לא יכול יותר". מתרגמים הסבירו אז כי תרגום דברי קדאפי הוא מלאכה סבוכה, משום שהוא מדבר בצורה לא-ברורה ולעתים קרובות אומר דברים חסרי היגיון.


המופע של קדאפי. נואם ארוכות על במת עצרת האו"ם (צילום: AFP)

 

קדאפי אינו טורח להסתיר את חיבתו הרבה לנשים. לפי הדיווחים, הוא זה שלימד את ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, כיצד לקיים את משחקי המין "בונגה בונגה", שבגינם צפוי האחרון לעמוד בקרוב לדין. במסמכי "ויקיליקס" נחשף כי קדאפי נוסע לכל מקום כשמלווה אותו אחות אוקראינית בלונדינית חושנית בת 38, בשם גלינה קולוטניצקה, ודיפלומטים טענו כי השניים מנהלים קשר רומנטי. לאורך השנים משכה את תשומת הלב העובדה שקדאפי מלווה בשומרות ראש רבות. לקראת ביקורו בספרד התבקשו גורמי ממשל מקומיים לתאם לו מופע פלמנקו, ואשתקד כשביקר באיטליה שכרה עבורו סוכנות דוגמנות מקומית עשרות צעירות יפהפיות שהגיעו לקבל ממנו שיעור על האיסלאם. כמה מהן סיפרו אחר כך כי נשבו בקסמיו, והחליטו להתאסלם.

 

חרב האיסלאם ואורלי ויינרמן

קדאפי תמיד ידע להפתיע ולהתחדש. בשנת 2003, בטענה שאינו רוצה גורל דומה לזה של הרודן העיראקי סדאם חוסיין, הכריז השליט הלובי כי החליט להתפרק מנשק להשמדה המונית ולחדול מתוכנית הגרעין שלו - שכלל לא הייתה ידועה לעולם. את ישראל האשים בעבר כי היא עומדת מאחורי כל הסכסוכים באפריקה וכי היא מפיצה חשיש בלוב ובמזרח התיכון, על ידי השלכתו אל מול חופי מצרים. בעבר הוא כינה את הישראלים והפלסטינים "אידיוטים", והציע להקים מדינה אחת לשני העמים - "ישראטין". הוא חלק גם תובנות רפואיות מהרפרטואר שלו, כשטען כי סטרייטים אינם נדבקים באיידס, האשים את ארה"ב ביצירת הנגיף, ואמר שאין לדאוג מיתושי המלריה הקטלניים - משום שהם צבא האלוהים, המגן על יבשת אפריקה מפני זרים.


קדאפי עם תומכיו. "ישראל הפיצה חשיש וארה"ב איידס" (צילום: רויטרס)

 

מי שעשויה לשמוח מאוד לסגור חשבון עם קדאפי היא שוויץ, שכבר הקפיאה נכסים של שני השליטים המודחים הקודמים - זין אל-עבדין בן-עלי מתוניסיה וחוסני מובארק ממצרים. קדאפי הסתכסך עם המדינה הנייטרלית לפני כשנתיים וחצי, כשבנו חניבעל נעצר עם רעייתו בז'נבה בגין הכאת משרתיו בקולב ובחגורה. חמתו של קדאפי האב בערה בו, והוא מיהר לעצור בתגובה שני אזרחים שוויצרים ששהו בארצו, למשוך נכסים מבנקים בשוויץ ולהפסיק העברת משלוחי נפט אליה. אחרי שבמשאל עם בשוויץ הוטל איסור על בניית

צריחי מסגדים במדינה, הכריזה לוב על ג'יהאד וחרם כלכלי על שוויץ. בהמשך יושרו ההדורים בין הצדדים, לפחות באופן רשמי.

 

משפחת קדאפי נודעה כחובבת ספורט, וגם לשם רדפו אותה המצלמות והפרשות ההזויות. מועמר קדאפי עצמו הוא אוהד נלהב של מרוצי סוסים, בנו מוחמד מונה ליו"ר הוועד האולימפי הלובי, ובנו האחר סעדי שיחק בשורות קבוצת הכדורגל פרוג'יה מהליגה האיטלקית הראשונה, שם נתפס על שימוש בסמים אסורים. קדאפי האב רכש בעצמו מניות בקבוצת הפאר האיטלקית יובנטוס. בעבר, אגב, דווח כי סייף אל-איסלאם קדאפי (שפירוש שמו הוא "חרב האיסלאם"), מי שיצא אתמול לפנות בוקר למצלמות בשם אביו ונחשב עד לאחרונה למועמד מוביל לרשת אותו, ניהל רומן עם השחקנית הישראלית אורלי ויינרמן. היא, מצדה, הכחישה את הדברים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי בפעולה. שכנע איטלקיות להתאסלם
צילום: AP
צילום: רויטרס
הבן חניבעל. היכה את המשרתים בקולב וחגורה
צילום: רויטרס
עם שומרת הראש. קשר רומנטי עם האחות האוקראינית?
צילום: רויטרס
מומלצים