שתף קטע נבחר

מינואר 2012: לא יימכרו נורות "מבזבזות חשמל"

ועדת הכלכלה אישרה: מהשנה הבאה לא יימכרו בחנויות נורות ליבון והלוגן שעוצמתן עולה על 60 וואט, וייבואן ייאסר כבר בעוד 4 חודשים. החשש: בעלי נורות הלוגן יצטרכו לבצע החלפה יקרה של גופי התאורה. חברי הוועדה הזהירו מהפקעת מחירי הנורות ומהתפרצות תופעות "שוק שחור"

החל מ-1 בינואר 2012, בעוד כ-9 חודשים, לא יהיה ניתן לרכוש בחנויות החשמל נורות ליבון והלוגן שעוצמתן עולה על 60 וואט. היבוא של הנורות "מבזבזות החשמל" האלה, ייאסר כבר בעוד כ-4 חודשים - כך הוחלט היום (ג') בוועדת הכלכלה, שאישרה תקנות של שר התשתיות לחיסכון באנרגיה.

 

  

ואולם, למגבלה החדשה משמעות צרכנית יקרה מהמצופה, שכן המשתמשים בנורות הלוגן בעוצמה גבוהה מ-100 וואט ייאלצו להחליף את גופי התאורה היקרים (מנורות תקרה, קיר ועומדות), כיוון שאין נורות מסוג זה בעוצמה נמוכה יותר, המתאימות לבתי הנורה. 

 

בהודעת הוועדה שפורסמה אחרי הישיבה אמנם נאמר כי "באשר לנורות המחייבות החלפת בתי נורה וגופי התאורה החליטה הוועדה שלא לאסור את המשך היבוא, השיווק והמכירה שלהן", אלא שהסתייגות זו לא מופיעה בתקנות שאושרו. עם זאת, בוועדה נתנו ל-ynet את העצה לבעלי מנורות הלוגן, ש"יצטיידו לפני סוף השנה במלאי של נורות להחלפה או שיצטרפו למחנה העולמי של החוסכים באנרגיה חשמלית".

 

לאזהרה שהמגבלה החדשה הזאת עלולה לעודד בחודשים הקרובים הפקעת מחירים של נורות ההלוגן הנפוצות ולאחר מכן "שוק שחור" או יבוא אישי לא חוקי של הנורות מחו"ל - לא היה הד בוועדה. ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ (קדימה), השותפה לחשש הזה, נאחזה באזהרה רפואית שנמסרה לוועדה על "סכנת הסרטן המאיימת מהחשיפה לנורות הפלורוסנטיות".

 

שמאלוב-ברקוביץ וח"כ יצחק וקנין (ש"ס) התפלאו על הבהילות של שר התשתיות עוזי לנדאו לאשר את התקנות בחטף. "אני חושש כי מישהו מבקש כאן לחתוך קופון", אמר. הוא ציין שהתקנות הוגשו לאישור הוועדה בראשית אוקטובר 2010 אבל היו"ר דאז ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) לא מיהר לדון בהן.

 

"אף אחד לא חותך כאן קופון, לתקנות יש רק כוונה אחת - לקדם את החיסכון בחשמל", הגיב זאב גרוס, בכיר במשרד התקשורת. אבל, וקנין הוסיף כי "ב-2012 עדיין יהיה מחסור בחשמל, ובעצם מדובר בכשל של המדינה שלא הביאה את התקנות מוקדם יותר". הוא התעקש שאין מקום לאשר את התקנות בבהילות, לפחות לא באשר לנורות שהחלפתן שנויה במחלוקת.

 

מנכ"ל חבר ניסקו-חשמל, עטר הלפרין, חיזק את הביקורת על התקנות שיחייבו החלפת בתי נורה וגופי תאורה באומרו שבנסיבות האלה "ייאסר השימוש גם בנורות המאירות את האולמות של ועדות הכנסת". יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד), דרש לבדוק אם אפשר להפריד מהתקנות את השימוש בנורות האלה. לדרישתו הצטרפו הח"כים וקנין ועמיר פרץ (עבודה).

 

פרץ שאל מדוע צריכים הצרכנים לשלם מחיר יקר על החיסכון, בעוד שבאירופה חברות החשמל חילקו חינם את המנורות החסכוניות. "מדוע שלא יוזילו אצלנו את תעריפי החשמל?", שאל.

 

בסיכום, ביקש ח"כ שאמה-הכהן מנציגי משרד התשתיות לדון עם הגורמים המקצועיים אם ניתן לצמצם את הפערים בעמדות ולאחר מכן להגיש לאישור הוועדה תיקונים והשלמות לתקנות שאושרו.

 

בדיון נוסף, אושרו ללא התנגדות תקנות נוספות לחיסכון באנרגיה של מכשירי חשמל ביתיים, לקביעת הספק חשמלי מירבי מסכי טליוויזיה ולהגבלה של צריכת החשמל של מכשירים במצב המתנה. זאב גרוס אמר כי רוב המקלטים החדישים המיובאים כיום כבר עומדים ממילא בתקינה החסכונית האירופית.

 

התקנות לגבי מכשירים בהמתנה יחולו על רשימה סגורה של מוצרים בהם: מכונות ומייבשי כביסה, מדיחי כלים ותנורי אפיה, תנורי מיקרוגל, מסכי מחשב וטלוויזיה וכן מכשירי וידאו, DVD וממירים דיגיטליים (לא הממירים של רשתות הכבלים והלוויין הוט ויס והממיר לקליטת שידורי ה-DTT). נקבע כי ההספק החשמלי בהמתנה של המכשירים ללא תצוגה אלקטרונית לא יעלה על 1 וואט ועם תצוגה לא מעל 2 וואט לשעה. מגבלות אלה כבר קיימות ברוב המכשירים המיוצרים והמיובאים כיום.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים