שתף קטע נבחר

"המהומות בעולם - עונש על רדיפת התורה"

לבכירי הרבנים החרדים פרשנויות משלהם למהומות בעולם הערבי. "ה' מזעזע את העולם, ואם הם לא ילמדו - זה ימשיך ויתקרב אלינו", מזהיר הרב שטיינמן, והרב קנייבסקי קובע: "כל המהומה מראה שהמשיח מתקרב, וצריך להתחיל להתכונן"

איתות לקראת בוא המשיח - או עונש על רדיפת התורה? הדיווחים על הדרמות המתרחשות בשבועות האחרונים במדינות הערביות, מגיעים גם לבני ברק, והם מביאים רבנים חרדים בכירים להתבטא בנושא המסעיר את העולם כולו.

 

 

שלושה מהם, ממנהיגי הציבור הליטאי, העניקו בימים האחרונים פרשנויות מסקרנות לטלטלה במזרח התיכון, שכולן מצביעות על

"השגחה עליונה" לנעשה עלי אדמות - מ"מלחמת גוג ומגוג", ועד רצונו של הקב"ה להוכיח כי הוא מנהל את העולם.

 

"המשיח מתקרב"

על פי הפורטל הסלולרי "חרדים", שליקט התייחסויות של כמה מ"גדולי הדור" לנושא - אמר הרב אהרון לייב שטיינמן, הנחשב כמנהיג הציבור החרדי-ליטאי בבני ברק: "לאחרונה נראה שישנו ניסיון חזק לקעקע ולזעזע את עולם התורה, על ידי כל מיני ניסיונות של רדיפת הכוללים והאברכים ושאר דרכים". הוא העריך כי זו הסיבה לחוסר היציבות באזור, משום ש"כשמנסים לזעזע את עולם התורה, הקב"ה מזעזע את העולם", והסביר זאת על פי מאמר חז"ל, המצביע על קשר בין לימוד תורה לקיום העולם.

 

סיבה נוספת שמוצא הרב שטיינמן: "הקב"ה עושה דברים גדולים ומוזרים בעולם, כדי שיתעסקו בהם במקום לחפש כל היום להתעסק בשומרי התורה והמצוות". הוא חתם את דבריו באזהרה כי "אם הם לא ילמדו - זה ימשיך ויתקרב אלינו".

 

הרב חיים קנייבסקי, מנהיג ליטאי לא שגרתי, אשר מיוחסות לו גם סגולות קבליות ומיסטיות, אמר: "רואים שקורים המון דברים שלא כדרך הטבע, אנחנו לא מבינים כלום. באו אצלי אנשים ואמרו שזה 'גוג ומגוג' (מלחמת העולם שלפני הגאולה). אנחנו לא יכולים לדעת. אבל וודאי שכל המהומה שהקדוש-ברוך-הוא עושה, מראה שהמשיח מתקרב, וצריך להתחיל להתכונן לכך ולהתחזק".

 

מי שעוצם עיניו - שוטה

רב בכיר נוסף, מיכל יהודה לפקוביץ', סבור כי אלוקים מזעזע את העולם כדי להעמיד את בני האדם במקום. "הקב"ה הולך

ומשפיל את ה'כוחי ועוצם ידי'" (סמל ליהירות האנושית), אמר. "בתחילה הייתה פה שריפה קטנה, והנה, המדינה שחשבה שהיא חזקה וגדולה, פתאום נצטרכה לבוא ולבקש עזרה מכל העולם - לא מלחמה, לא משהו מיוחד, סתם שריפה קטנה.

 

"כשהם עדיין המשיכו לחשוב שהם חכמים ורואים הכל ומבינים מה לעשות ואיך לעשות, בא הקב"ה ובלבל את האומות, ושוב הם מבוהלים ומפוחדים שלא ראו ולא ידעו לצפות כזה דבר גדול, ושוב לא יודעים מה לעשות. הקב"ה צוחק עליהם, לראות מתי יבינו וישכילו, כי הוא מנהל את העולם".

 

הרב לפקוביץ' סיכם כי "מכל מה שקורה בעולם אפשר לראות 'אמונה' בחוש. לראות איך יש מנהיג לבירה, וברצונו יבלבל ויעשה חפצו, ומי שעדיין עוצם עיניו - אינו רשע כי אם שוטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"קורים דברים לא כדרך הטבע". הרב קנייבסקי
מהומות באלג'יריה
צילום: רויטרס
מומלצים