שתף קטע נבחר

הישיבות נגד הפיקוח: 'לא למסדרי ביקורת מבזים'

במשרד החינוך הוחלט להגביר את הפיקוח על הכוללים - ואיגוד הישיבות הגיב בחריפות: "אין לאפשר למבקרים לעשות לכולם את המסדרים, ולדרוס ולרמוס את כבודם של כלל לומדי התורה"

ההחלטה על הגברת הפיקוח על הכוללים עוררה זעם ברחוב החרדי - ובמיוחד באיגוד מנהלי הישיבות והמוסדות התורניים. יו"ר האיגוד אברהם פרידמן, ובכירים אחרים, שיגרו מכתב חריף למנהל האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך, עמוס צייאדה, שבו הם תוקפים את הנהלים החדשים, וקוראים להימנע מ"מסדרי ביקורת מבזים".

 

 

תחת הכותרת "האם מיעוט קטן יכול להכתים את שמם של לומדי התורה כולם?!" טוענים בכירי האיגוד כי אל לו למשרד החינוך להנהיג הנחיות ואמצעי אכיפה שלא היו נהוגים עד עתה, ואינם קיימים במקומות אחרים: "מגמה זו

עלולה להתפרש כניסיון להכשיל את הישיבות, הכוללים והמוסדות התורניים, ובכך להביא אותם למצב שהדיווחים שלהם יהיו בלתי אמינים". לדבריהם, מדובר בדריסת ורמיסת כבודם של כלל לומדי התורה.

 

"אנא מכם, אל תדחקו אותנו ואל תאלצו אותנו להעלות הצעות והחלטות מרחיקות לכת, בכפוף כמובן להנחייתם ולהכרעתם של גדולי ישראל שליט"א", נכתב. "כגוף המייצג מאות רבות של ישיבות, כוללים ומוסדות תורניים, אנו לא מעלים בדעתנו כל אפשרות שייקבעו להם באופן חד-צדדי שכזה נהלים חדשים לביקורת ו/או הנחיות ו/או אמצעי אכיפה שלא היו מוכרים עד כה".

 

ראשי האיגוד טוענים כי בדרישות החדשות יש אפליה לרעה של הציבור החרדי ביחס לאחרים, שכן "אין להם מקבילה בשום משרד ממשלתי כלפי כל אוכלוסייה אחרת המתוקצבת ו/או נתמכת - בכל צורה שהיא - וצריכה להיות מבוקרת על כך".

 

"אסור להשיג תקציבים במרמה"

במכתב חוזרים ומדגישים ראשי האיגוד כי הם מגנים כל מוסד שייתפס בשקר, זיוף או דיווח כוזב. "יש לטפל בכל גילוי שכזה באופן שורשי, על מנת לבער נגע זה מאיתנו", הודגש.

 

האיגוד אף הוציא מכתב מיוחד למנהלי המוסדות, שבו מצוטט פסק הלכה שפרסם הרב משה פיינשטיין, מבכירי הפוסקים החרדים בארה"ב, לפני 33 שנה - לפיו אסור להשיג מהממשלה במרמה תקציב גדול יותר מזה שזכאים לו על פי החוק.

 

גם העיתונות החרדית לא חסכה שבטה ממשרד החינוך. בכותרת הראשית של השבועון "משפחה" דווח על "גדודי פקחים שמגמתם להוציא אלפי אברכים ממעגל הנתמכים". כן דווח בעיתונים על קריאת הרב אהרון לייב שטיינמן, ממנהיגי הציבור הליטאי, שלא לשתף פעולה עם המבקרים.  

 

ההנחיות - בעקבות הזיופים

על הגברת הפיקוח בכוללים הוחלט בעקבות פרשת זיופי המסמכים והדיווחים הכוזבים, שנחשפה לפני כחודשיים במוסדות "קהל עדת ירושלים". בחוזר שהופץ אל ראשי הישיבות והכוללים הוסבר כי המשטרה ניתחה את שיטות הפעולה של החשודים בפרשה, וממסקנותיה עולה כי יש צורך ברענון הנהלים כדי למנוע את הישנות המקרים.

 

על-פי ההנחיות החדשות, בעת ביקורת של פקחי המשרד במוסד, יימנו רק תלמידים שנכחו בו בשעת הגעתם - ולא תתאפשר כניסת תלמידים נוספים במהלכה. ההזדהות בפני המבקרים תתבצע באמצעות תעודה זהות או רשיון נהיגה מקוריים בלבד, ולא באמצעות צילומים שלהם, ובנוכחות נציג המוסד המכיר את התלמידים ויזהה אותם בעצמו. "גם עליו תוטל אחריות אישית במידה ותהיה חס וחלילה התחזות", נכתב.

 

עוד קובע משרד החינוך כי מכאן ולהבא תתבצע הבדיקה רק במקום בו מתבצעים הלימודים בפועל, ותהיה "הקפדה יתרה" על כך שהמוסד ממוקם בכתובת המופיעה ברישומי המשרד. "לא יימנו בביקורת תלמידים שלא למדו בכתובת המוסד, גם אם מדובר במקום סמוך", הובהר. במידה והמוסד לא יימצא בכתובת עליה דווח בבקשת התמיכה, ללא אישור האגף על המעבר כאמור, ממצאי הביקורת יגדרו כ-100% חוסר של תלמידים.

 

צ'קים למוטב בלבד

הנחיות נוספות: סירוב לביצוע ביקורת ייחשב ל-100% חוסר של התלמידים, ועלול לגרום לביטול ההכרה במוסד ואף להשבת כספי התמיכה ששולמו לו; על כל היעדרות תלמידים שידועה מראש (יום חופש או סיבה אחרת), יש לדווח לאגף מוסדות תורניים 48 שעות מראש, ולקבל על כך את אישורו.

 

במשרד החינוך הודיעו למנהלים כי בכוונתם לערוך הצלבה בין שמות התלמידים שדווחו להם - לשמות המופיעים במאגרי המידע של המוסד לביטוח לאומי, משרד הפנים, משרד החינוך, משרד הביטחון, משרד האוצר ואחרים.  

 

גם על אמצעי התשלום ללומדים מבקשים במשרד לפקח: "מוסדות המעבירים מלגות לאברכים או משכורות לעובדים נדרשים

לעשות זאת באמצעות המחאות 'למוטב בלבד' או העברה בנקאית ישירה לחשבון בבעלות האברך או העובד. העברת כספים בהמחאות סחירות, וקל וחומר במזומן, עלולה לגרום לדחיית בקשת התמיכה של המוסד כולו".

 

לסיום הובהר: "מוסד שיתברר כי קיבל תמיכה שלא כדין, יידרש להשיבה באופן מיידי, גם אם מדובר בתמיכה שנתקבלה שלא כדין במשך מספר שנים. משרד החינוך יגיש תביעות השבה כנגד מוסד שלא ישיב תמיכה שקיבל שלא כדין. ככל שיתברר שבעלי תפקידים במוסד היו קשורים בקבלת הכספים שלא כדין, יוגשו תביעות השבה כנגד בעלי התפקידים באופן אישי". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
מי נמצא בבית המדרש?
צילום: ישראל ברדוגו
תעודות הזהות המזויפות
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים