שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  גלאי הקונספירציות
  איך להבדיל בין תיאוריות קונספירציה אמיתיות לבין תיאוריות שקריות? כך תוכלו לראות את העולם בעיניים רציונליות

  בספטמבר האחרון התעמת אִיתי "אמיתאי" (truther) קנדי מן התנועה החותרת לחשיפת ה"אמת" באשר לפיגועי ה-11 בספטמבר, לאחר הרצאה שנשאתי באוניברסיטת לת'ברידג'. התברר שהוא פרופסור באוניברסיטה הזאת, ששמו אנתוני ג'יי הול, והוא הביא את אחד הסטודנטים שלו כדי שיצלם את ה"עימות".

   

  מיד למחרת בבוקר עלה סרטון הווידאו לרשת, כשהוא ערוך ומלווה במוזיקה, באיורים ובקטעי-צד באופן שאמור להציג אותי כמוליך שולל. "אדוני, אתה
  אינך ספקן בנושא, אתה פתי", זעם הול.

   

  "אנחנו רואים שתיאוריית הקונספירציה הרשמית אינה אמינה... ברור מעל לכל ספק שהסיפור הרשמי הוא בושה וחרפה, ואנשים המשתפים אתו פעולה, כמוך, ומערבבים את זה עם כל העניין המאדימי-חייזרי, עושים זאת כדי לערער את האמון, והם מביישים ומבזים את האקדמיה ואת האוניברסיטה". הול מלמד לימודי גלובליזציה וסבור שאירועי ה-11 בספטמבר הם עוד אירוע ברצף ארוך של פעולות חתרניות שעשו בעלי הכוח כדי לדכא חירויות ולשלוט בעולם.

   

  תיאוריות קונספירציה נפוצות כמו סחורה בשוק. באותו סיור בקנדה, אמר לי פוליטיקאי בקלגרי שלדעתו ההפלרה של מי השתייה (הוספת פלואוריד למים) היא הונאת הציבור הגדולה ביותר מעולם.

   

  אחרים שימחו את לבי במשך שעות בסיפוריהם עוצרי הנשימה על מי היה באמת הרוצח של הנשיא קנדי, רוברט קנדי, מרטין לותר קינג, ג'יי אר, ג'ימי הופה והנסיכה דיאנה, בנוסף לסיפורים על ההתנהלות הפושעת של הבנק המרכזי, הסדר העולמי החדש, הוועדה הטרילטראלית, המועצה לקשרי חוץ, "גולגולת ועצמות" - החברה הסודית של אוניברסיטת ייל, מסדר אבירי ההיכל, הבונים החופשיים, האילומינטי, קבוצת בילדרברג, משפחות רוטשילד ורוקפלר וזקני ציון. יהיה צורך להזמין את מדיסון סקוויר גרדן כדי לכנס את כולם לוועידת שליטה בעולם.

   

  ואולם, איננו יכולים סתם לבטל את כל התיאוריות האלה, מפני שלפעמים קונספירציות אכן מתקיימות. במקום זאת עלינו לחפש סימנים שתיאוריה מסוימת כנראה אינה נכונה. ככל שיש בה יותר מן המאפיינים המצוינים כאן, כן סביר יותר להניח שאין לה בסיס מוצק:

   

  1. הוכחת הקונספירציה עולה כביכול מתבנית של "חיבור נקודות" בין אירועים שלכאורה אין ביניהם קשר סיבתי. כשאין ראיות התומכות בקשרים האלה מלבד האשמת הקונספירציה עצמה, או כשהראיות מתאימות באותה מידה לקשרים סיבתיים אחרים, או לאקראיות, תיאוריית הקונספירציה כנראה אינה נכונה.
  2. לגורמים העומדים מאחורי תבנית הקונספירציה חייבת להיות עוצמה כמעט על-אנושית כדי לבצע אותה. בני אדם בדרך כלל אינם מתקרבים לכוח ולעוצמה שאנו מניחים שיש בידיהם.
  3. הקונספירציה מורכבת ומסובכת והצלחתה תלויה בגורמים רבים מאוד.
  4. בדומה, הקונספירציה מערבת מספר גדול מאוד של בני אדם החייבים לשמור על הסוד. ככל שמעורבים יותר אנשים, התיאוריה נעשית פחות מציאותית.
  5. הקונספירציה כוללת בתוכה שאיפה גדולה לשלוט על אומה, על כלכלה או על מערכת פוליטית. ואם התיאוריה מרמזת על שליטה כלל-עולמית, היא עוד פחות אמינה.
  6. התיאוריה מתגלגלת מאירועים קטנים שעשויים להיות אמיתיים לאירועים גדולים הרבה יותר, ופחות סבירים.
  7. תיאוריית הקונספירציה מייחסת משמעות מבשרת רעות ומאיימת לאירועים שהם כנראה תמימים וחסרי חשיבות.
  8. התיאוריה נוטה לערבב עובדות והשערות בלי להבדיל ביניהן ובלי להצמיד להן רמת סבירות או מידת אמיתות.
  9. בעלי התיאוריה חושדים ללא כל אבחנה בכל הסוכנויות הממשלתית או הקבוצות הפרטיות, תכונה המרמזת על היעדר יכולת להבחין בהבדלים בין קונספירציות אמיתיות לבין שקריות.
  10. בעלי התיאוריה מסרבים לשקול הסברים אחרים, דוחים את כל הראיות הסותרות ומחפשים בבוטות רק עדויות שיתמכו במה שקבעו מראש כאמת.

   

  העובדה שפוליטיקאים משקרים לפעמים או שתאגידים מרמים מדי פעם אינה ראיה לכך שכל אירוע הוא תוצאה של קונספירציה ערמומית. ברוב המקרים דברים פשוט קורים, והמוח שלנו מחבר את הנקודות ויוצר מהם תבנית בעלת משמעות.

   

  מייקל שרמר הוא המו"ל של כתב העת Skeptic ומחבר הספר "מדוע אנשים מאמינים בדברים מוזרים". הוא כותב בלוג ב-BigQuestionsOnline.com .

   

  המאמר התפרסם בגיליון פברואר-מרץ של המגזין "סיינטיפיק אמריקן - ישראל" בהוצאת אורט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  פיגועי ה-11 בספטמבר
  צילום: איי פי
  הנסיכה דיאנה: עוד קונספירציה
  צילום: רויטרס
  מומלצים