שתף קטע נבחר

אישום בהריגה: צעקו "מוות לערבים", נער דקר

הנער היהודי ששלף סכין וחתך באמצעותה את חוסאם רווידי בכל פניו לא מואשם ברצח. שלושת חבריו יועמדו לדין על תקיפה ושיבוש הליכי משפט. אביו של ההרוג: "בבית המשפט אין צדק. בני נרצח באכזריות בגלל שדיבר ערבית"

כשלושה שבועות אחרי הקטטה הקטלנית בין צעירים יהודים לערבים בירושלים, הוגשו היום (א') כתבי אישום נגד ארבעת הנערים שתקפו את חוסאם רווידי, בן 24, ואת חברו. הצעיר שדקר את רווידי למוות מואשם בהריגה, כשליתר חבריו מיוחסות עבירות של תקיפה הגורמת חבלה ממשית בנסיבות מחמירות, שיבוש מהלכי משפט וסיוע לאחר מעשה.

 

 

שניים מבין הנאשמים מתגוררים בהתנחלויות, והאחרים תושבי ירושלים. לפי כתב האישום, ביום שישי לפני כשבועיים, לקראת 2:00 לפנות בוקר, הם הלכו יחד ברחוב ביאנקיני בירושלים, אחרי ששתו וודקה. כשנתקלו ברווידי ובחברו החלו לצעוק לעברם קריאות גזעניות שונות, דוגמת "ערבים מניאקים", "כולכם בני זונות" ו"מוות לערבים".


אחד התוקפים מובא לבית המשפט (צילום ארכיון: גיל יוחנן) 

 

לטענת הפרקליטות, כעבור זמן קצר וללא כל סיבה נראית לעין, החל אחד הצעירים היהודים להכות את חוסאם באגרופים וחבריו הצטרפו אליו. מסכת האלימות נמשכה דקות ארוכות, ובמהלכה חבטו הנאשמים בכל חלקי גופם של הערבים, שניסו לגונן על פניהם בידיהם.

 

בשיאה של התקיפה שלף לפתע הצעיר שנאשם בהריגה תער ספרים, וגרם לחתך עמוק בכל פניו של חוסאם. הוא לא הסתפק בכך, ובהמשך דקר אותו שוב בראשו ובצווארו.

 

כתב האישום מתאר גם איך למרות שהיה שרוע על המדרכה ודימם באופן מאסיבי, המשיכו התוקפים להכות את חוסאם באכזריות "תוך שהם קוראים קללות בעלות אופי גזעני". ההרוג וחברו הצליחו להתאושש ונסו על נפשם לכיוון רחוב הלל, בעוד שהדוקר דלק בעקבותיהם.


השחית את פניו של ההרוג בסכין. אחד הנאשמים (צילום: גיל יוחנן)

 

במהלך ההימלטות הספיק חוסאם להזעיק את המשטרה, עד שהתמוטט ואיבד את הכרתו. "הוא פונה באמבולנס במצב אנוש לחדר המיון בבית החולים שערי צדק לקבלת טיפול חירום", מפרט כתב האישום. "סמוך לשעה 3:35, לאחר ניסיונות החייאה רבים, נקבע מותו של המנוח, כתוצאה מפצעי הדקירה ומאיבוד דם".

 

זמן קצר אחרי התקיפה ובעוד ידיו עדיין מגואלות בדם, ביקש הדוקר משניים מחבריו לחזור לזירה כדי לאסוף ממנה את התער ששימש לדקירה ואת משקפיו של אחד המותקפים שנותרו שם. בפרקליטות טענו כי מדובר היה בניסיון לשבש את חקירת האירוע, שבמהלכו עצרו השוטרים את הארבעה. 

 

אביו של ההרוג, חוסיין חסן רווידי, קיבל בתסכול את ההתפתחויות בפרשה ואמר היום כי "כתב האישום צריך להיות על רצח ולא על הריגה. אם זה לא ישתנה, זה אומר שבבית המשפט הישראלי אין צדק. זו הייתה קטטה שהחלה על רקע גזעני. רצחו את הבן שלי באכזריות אחרי ששמעו אותו מדבר ערבית. עורכי דין אולי מוכנים לשקר כדי לקבל כסף, זה התפקיד שלהם, אבל אני רוצה צדק. אני קורא לכל מי שתומך בי ומתנגד לגזענות לעמוד איתן נגד ההחלטה להאשים רק בהריגה".

 

מניע גזעני? "זה לא בגלל שהם ערבים"

בתום הדיון, אמר סנגורו של הדוקר, עו"ד עדי קידר מעמותת "חוננו", כי "אני רוצה להאמין שהיו סממנים רבים לכך שמדובר היה בתגרה, ולכן אי אפשר לייחס לו עבירת הריגה.

הלקוח שלי לא ידע בכלל שמדובר בערבים ועל מה התגרה. הוא ראה קטטה שבה חבריו היו מעורבים והצטרף אליה. לפי הגרסה שלו, הוא בא לסייע לחבריו ולא ביצע דבר על רקע גזעני או באופן מתוכנן".

 

בא כוחו של נאשם אחר, עו"ד אריאל עטרי, אמר כי "יש כאן אדם שנהרג וכולנו מצטערים על התוצאה הקשה, אך יחד עם זאת כתב האישום מראה שלמרשי לא היה חלק בהריגה. אנו מקווים שבימים הקרובים הוא ישוחרר. אני חושב שאף אחד לא יכול להתגאות בהתנהלות הנערים במקרה הזה, אולם קטטות כאלו מתרחשות פעמים רבות במקומות שונים בארץ. זו לא הייתה קטטה על רקע לאומני ולא פגעו בהם מכיוון שהם ערבים".

 

עו"ד דוד הלוי, המייצג את אחד החשודים, מסר בתגובה: "מרשי מכחיש את המיוחס לו. גם על פי כתב האישום המעורבות שלו היא משנית ומיוחסת לו השתתפות בקטטה. אני מקווה שכבר בימים הקרובים הוא ישוחרר ממעצר".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוסאם רווידי. נהרג ולא נרצח?
צילום רפרודוקציה: עדי ששתיאל
מומלצים