שתף קטע נבחר

צילום: AP

לוב: "קדאפי טובח במפגינים בנשק מהמערב"

מדו"ח של האיחוד האירופי עולה כי בריטניה, צרפת, גרמניה ומדינות נוספות התירו לחברות נשק מקומיות למכור למשטר קדאפי כלי נשק וציוד צבאי בשווי מיליארדי דולרים. מלטה היתה ב-2009 ספקית הנשק העיקרית ללוב, שהחלה במסע חימוש ב-2004 לאחר שארה"ב והאיחוד הסירו מעליה את הסנקציות. ראש ממשלת המורדים: "נשחרר את טריפולי בכוח"

מעל אלף בני אדם נהרגו בשבועיים האחרונים מירי כוחות הביטחון הלוביים. כעת מתברר - שלא במפתיע - כי הנשק שמשמש את כוחותיו של מועמר קדאפי לטבוח במפגינים הלא חמושים מגיע מהמערב. כך דיווח היום (יום ב') ה"דיילי טלגרף", על פי דו"ח של האיחוד האירופי מחודש ינואר האחרון.    

 

משטר קדאפי מתנדנד: עדכונים שוטפים ב-ynet:

 

על פי הדו"ח, חברות נשק אירופיות - בהן בריטיות, גרמניות וצרפתיות - סיפקו למדינה הצפון אפריקנית כלי נשק בשווי מיליארדי דולרים, שכעת מופנים נגד מתנגדי שלטונו של קדאפי.


המערב קיבל ב-2009 כ-300 מיליון ליש"ט - וחימש את צבא לוב (צילום: AFP)

 

מדו"ח האיחוד, שעוסק בפיקוח על נשק, עולה כי מדינות החברות בגוש האירופי הנפיקו לחברות נשק בארצן רשיונות למכירת נשק ומערכות נשק בסכום של 293.2 מיליון ליש"ט (כשני מיליארד שקל) בשנת 2009 בלבד. מהדו"ח עולה כי מלטה היתה ספקית הנשק העיקרית ללוב בשנת 2009.

 

מדינת האיים הקטנה בים התיכון זכתה בתואר לאחר שהנפיקה רשיונות למכירת נשק - שככל הנראה הגיע בכלל ממדינה אחרת - בשווי 67.9 מיליון ליש"ט (כ-400 מיליון ליש"ט). את הנשק שעבר ממלטה ללוב ניתן למצוא כיום בידי כוחותיו של קדאפי, שמנסים לדכא את ההתקוממות העממית במדינה וטובחים במפגינים לא חמושים.

 

בריטניה נתנה יד למשטרו של קדאפי לאחר שהנפיקה רשיונות בשווי 21.7 מיליון ליש"ט (כ-126 מיליון שקל) למכירת נשק קל, תחמושת, חלקי חילוף למטוסים, ציוד מיגון לכלי רכב משוריינים ומערכות צבא אלקטרוניות. גם גרמניה, צרפת ובלגיה לא נותרו מאחור והיו חלק מחימוש הצבא הלובי. שלוש המדינות הנפיקה רשיונות בשווי עשרות מיליוני יורו למכירת נשק, ציוד חומרה, חלקי חילוף וציוד לכלי רכב צבאיים.


 

עסקות מכירת כלי הנשק ללוב היו חלק מתחרות עזה שניהלו רוסיה ויצרניות נשק אירופיות. ארצו של קדאפי החלה במסע התחמשותה החל משנת 2004, לאחר שארה"ב ומדינות האיחוד האירופי הסירו את הסנקציות שהוטלו על המדינה בשל תמיכתה בארגוני טרור.

 

צרפת שלחה מטוסי סיוע למורדים

במקביל, צרפת הודיעה היום כי תשלח שני מטוסי מטען עמוסים בציוד רפואי לעזרת העיר בנגזי שבמזרח לוב, הנשלטת על ידי מתנגדיו של קדאפי. ראש ממשלת צרפת פרנסואה פיון אמר כי הסיוע הצרפתי למורדים בלוב נועד בין היתר למנוע את גל המהגרים שמגיעים מלוב למדינות אירופה דרך הים התיכון.

 

"לבקשת הממשלה הצרפתית, בתוך כמה שעות שני יעשו מטוסים שני מטוסים את דרכם לכיוון בנגזי מצוידים ברופאים, אחיות וציוד רפואי. צעד זה יסמל את תחילתו של מבצע הומניטרי גדול למען הלובים החיים בשטחים המשוחררים", אמר פיון. כמו כן, ראש ממשלת המורדים בלוב, מוסטפה עבד אל-ג'ליל, אמר בראיון לרשת "סקיי ניוז" הבריטית כי "אם טריפולי לא תשתחרר בעצמה, צבא המורדים יעשה זאת בכוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפגינים נהרגו מנשק מערבי. לוב
צילום: AFP
מומלצים