שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פורסמו הזוכים בפרס שרת התרבות לספרות

  הפרסים הכספיים, שניתנו למתרגמים, משוררים, סופרים ועורכים ניתנו גם להוצאות ספרים קטנות ואיכותיות שמתקשות לשרוד. לבנת: "אני רואה חובה לשמור שכל העוסקים במלאכת הקודש של ספרות ושירה, יוכלו להמשיך ליצור ולהתפרנס בכבוד"

  ועדות פרס התרבות לתחומי היצירה הספרותית פרסמו היום (ב') את רשימת הזוכים הרשמית שנבחרה על ידן. שרת התרבות, לימור לבנת, מסרה: "אני מברכת את כל הזוכים שמבטאים בתוצרים שלהם את החשיבות העצומה שיש במגוון ספרותי גם לאיכות היצירה התרבותית העברית.

   

  • הצטרפו לעמוד של ynet בפייסבוק

   

  "זהו לא דבר מובן מאליו, על רקע הכשלים שקיימים בשנים האחרונות בשוק הספרים - לא רק בישראל אלא גם במדינות רבות אחרות. ברשימת הזוכים השנה ניתן למצוא גם הוצאות ספרים קטנות ,אבל איכותיות מאוד, שבתנאים הקיימים כיום בשוק הספרים מתקשות לשרוד. כשרת התרבות, אני רואה לעצמי חובה לשמור שכל העוסקים במלאכת הקודש התרבותית של ספרות ושירה, המו"לים, הסופרים, המשוררים, העורכים, המתרגמים והמאיירים, כולם יוכלו להמשיך ליצור ולהתפרנס בכבוד".


  "נסיעה" מאת יאיר אסולין. קול ייחודי של מספר-חייל (עטיפת הספר)

   

  ההוצאות הזוכות בפרס לספר ביכורים הן הוצאת "ירון גולן", עבור ההוצאה לאור של הספר "קונכיה" מאת שגיא אלנקווה. מנימוקי השופטים: "קולו של אלנקווה מנסח ניב פרטי, לקוני, כמעט חסר תקדים בשירה הישראלית. ספר השירה הראשון של שגיא אלנקווה הוא בלי ספק אחת התגליות של השנים האחרונות בשירה המקומית".

   

  הוצאת "הקיבוץ המאוחד" זכתה עבור הספר "כשהחלטתי להיות קטנה" מאת נגה אלבלך. מנימוקי השופטים: "יש בכתב היד של נגה אלבלך ריאליזם שרגעים ומחוות זעירים של מוזרות משבשים אותו. מזכירה רפואית, שהיא גם מטפלת במין, מדקלמת לגברים משירת דוד אבידן; מערכת יחסים רומנטית, פרוזאית, שמופרת במחווה אחת חריגה של הרמת ידיים ברשות הרבים".

   

  הוצאת "חרגול" זכתה עבור הוצאה לאור של הספר "נסיעה" מאת יאיר אסולין. מנימוקי השופטים: "קולו הייחודי של המספר החייל בוקע מתוך הנובלה המהודקת, שעוסקת ביחיד העומד מול המערכת הצה"לית. היפה אצל אסולין הוא שהוא מצליח להכניס את הקורא באמצעות המונולוג של הגיבור אל לב הדברים מיידית, והקורא נשבה בקסמו".


  "מכתוב" מאת איריס אליה-כהן. "לשון חיה וחושנית" (עטיפת הספר)

   

  הוצאת "הקיבוץ המאוחד" זכתה עבור הוצאתו לאור של הספר "מכתוב" מאת איריס אליה-כהן. מנימוקי השופטים: "הספר נוגע במתחים החברתיים והעדתיים בארץ משנות השבעים ועד היום, כתוב בלשון חיה וחושנית".

   

  הוצאת "כתר ספרים" זכתה עבור הוצאה לאור של הספר "זה שמחכה" מאת יותם טולוב. מנימוקי השופטים: "המחבר מפליא לעקוב אחר תודעתו של ילד בן 10 שחי עם הוריו בבוסטון למשך שנה. זהו רומן על זהות ישראלית הכתוב בלשון מקורית וייחודית".


  "זה שמחכה" מאת יותם טולוב. רומן על זהות יהודית ישראלית (עטיפת הספר)

   

  ההוצאות הזוכות בפרס לספרות מופת: "הוצאת כרמל" זכתה בעבור פרסום "שירת התקופה בין מלחמה ומהפיכה" בעריכת אריק אייזנברג; הוצאת "הקיבוץ המאוחד" זכתה עבור "כל כתבי דוד אבידן כרך 4", בעריכת ד"ר ענת וייסמן וד"ר דוד ויינפלד ועבור "יצירות אורי ניסן גנסין" בעריכת פרופ' דן מירון ונגה אלבלך. הוצאת "ידיעות ספרים" זכתה עבור "ספר השבת" בעריכת יונדב קפלון והוצאת "ביאליק" זכתה עבור "וידיו של משכיל: אביעזר" בעריכתו של שמואל ורסס ז"ל.

   

  הזוכים בפרס היצירה למתרגמים הם חגית בת עדה ויהודה אטלס. הזוכים בפרסים למתרגמים משפות מיוחדות הם דנה כספי, עבור תרגומה את "רשימותיו האחרונות של תומס פ. למען הכלל" מנורווגית,

  וליזה אולמן עבור תרגום הספר "תולדות מלחמת היהודים ברומאים מאת יוספוס פלביוס" מיוונית עתיקה. הזוכות בפרס לספרות ילדים ונוער בקטגוריית הגיל הרך והנוער הן נורית יובל וחוה חבושי. הזוכים בפרס למשוררים בתחילת דרכם הם הדס שחם, נעמה שקד ונדב ליניאל.

   

  הזוכה בפרס לעריכה ספרותית, על סך של 30 אלף שקלים, הוא דורי מנור. מנימוקי השופטים: "הוועדה בחרה בדורי מנור, משורר, עורך ומנהיג ספרותי, על הישגיו בעריכת כתב העת 'הו', כתב עת שהוא אמירה משמעותית, המתסיסה את הספרות העברית.

   

  "כתב העת 'הו!' הוא כתב-עת השוחה נגד הזרם. הוא שם לעצמו למטרה, כ-50 שנה לאחר המהפכה הפואטית שחוללו נתן זך וחבריו לדרך בשירה הישראלית, להחזיר לשירה העברית את האופציה הקלאסית, וליצור מחדש מרחב פלוראליסטי במערכת הספרותית הישראלית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מנור. מנהיג תרבותי
  צילום: דורית שילה
  לבנת. "פרס עבור מלאכת קודש"
  באדיבות ערוץ הכנסת
  לאתר ההטבות
  מומלצים