שתף קטע נבחר

"דברי הרב אבינר - חילול השם וביזוי התורה"

גינויים מן המערכת הפוליטית והציבורית בעקבות דבריו של הרב אבינר נגד בית המשפט ובעד קצב, שנחשפו ב-ynet: "חבל שיש רבנים שמוציאים שם רע לתורת ישראל, ואינם מבינים את התוצאות ההרסניות של דבריהם"

לאחר חשיפת מכתב הרבנים שתמכו בנשיא לשעבר קצב, פורסמו היום (ב') ב-ynet דברים שאמר הרב שלמה אבינר לתלמידיו בישיבה, שבהם הסביר את גישתו הסלחנית לפרשה. בדבריו טען הרב אבינר כי המערכת המשפטית בישראל נחשבת כ"ערכאות של גויים" (ובוודאי בתיק שבו דן שופט שאינו יהודי - ג'ורג' קרא), וכי השופטים היו נתונים ללחץ התקשורת. 

 

 • יש לכם מה לומר? אפשר גם בפייסבוק של ynet

   

  יו"ר סיעת "הבית היהודי", ח"כ אורי אורבך, תקף את התבטאויותיו של הרב. "זו התייחסות מזעזעת", קבע, "תפקידה של מערכת המשפט - ובוודאי

  של הרבנים - להגן על הקורבנות ולא על הפושעים".

   

  ח"כ יצחק הרצוג מ"העבודה" הוסיף: "משהו מטריד מאוד עובר על ההנהגה הרוחנית-דתית - הנהגה שתמיד כיבדנו, שידעה להיות המובילה ולתת את השילוב הנכון של יהדות, דמוקרטיה וערכים אוניברסליים... דבריו של הרב שלמה אבינר חמורים מאוד, והשפעתם עלולה להיות רעה ובלתי מובנת". הרב קרא לרבני הציונות הדתית להוביל "תיקון מוסרי גדול, וככל שייקדם - כך ייטב".

   

  גם דיקאן מכללת "שערי משפט", ד"ר אביעד הכהן, ייצג את ארגוני הנשים בעתירה לביטול הסדר הטיעון עם הנשיא לשעבר, התבטא בחריפות נגד הרב. "יש לקוות שדברים כאלה, ולא דומים להם, לא יצאו מפיו של רב בישראל. לא בתוכנם, ולא בסגנונם", אמר. "אם חס וחלילה הדברים נכונים, יש בהם גם חילול השם, וגם ביזוי התורה. אדם שמגן בלהיטות יתר ובחירוף נפש על אנס שהורשע בדין, מבלי שקרא את חומר הראיות ומבלי שנפגש עם קורבנותיו - אינו ראוי לכך שדבריו בהקשר זה יישמעו ברצינות.

   

  "תורת ישראל משווה את האנס לרוצח - 'כי כאשר יקום איש על רעהו ורצחו נפש כן הדבר הזה, צעקה הנערה בעיר ואין מושיע לה', וכבר בגמרא נאמר שדי בחשד בעלמא ש'יוצא בעיר' על אדם בעניין זה כדי להדיחו ממשרתו, קל וחומר כאשר מדובר במי שיש נגדו הררי עדויות על מעשי אונס, מעשים מגונים והטרדות שנעשו לאורך שנים".

   

  ד"ר הכהן סיכם: "כבר חז"ל אמרו שסייג לחוכמה - שתיקה. חבל מאד שיש רבנים בישראל שמוציאים שם רע על תורת ישראל, ואינם מבינים את התוצאות ההרסניות של הדברים היוצאים מפיהם".

     

  "השתלחות במערכת המשפט"

  מזכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, אמר כי בדבריו, ביזה הרב אבינר את כבוד הציבור שאותו הוא מייצג, ואת כבודה של התורה. הס תקף בחריפות את

  הרב, ופנה אליו: "אבינר, ייתכן שאין אתה שותף בפועל למעשיו של קצב, אך את דם קורבנותיו שפכת גם שפכת".

   

  עוד אמר הס על הרב: "על האכזר קצב מרחם, ולא על קורבנותיו. קשה לחשוב על עמדה רבנית מוסרית פחות ואכזרית יותר".

   

  מפורום "י"ב בחשוון" נמסר "אנו דוחים בשאט נפש את ההשתלחות הנוספת של הרב שלמה אבינר במערכת המשפט הממלכתית של מדינת ישראל. הפורום פונה לכלל עדת ישראל לאפשר לשלטון בישראל לקבוע חוקים ולהפעיל הליכים משפטיים ועונשים, כפי המתחייב מטובת הציבור ותקנתו"


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ח"כ אורבך. התייחסות מזעזעת
  צילום: מתי אלמליח
  ח"כ הרצוג. השפעה רעה
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: גיל יוחנן
  הרב אבינר. "ערכאות של גויים"
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים