שתף קטע נבחר

דִיפּ פֶּרְפֶּל: אירוס הארגמן עכשיו בהופעה חיה

זהו זמן פריחתו של אירוס הארגמן, שאינו רק יפה אלא גם "צבר" למהדרין ואינו גדל בשום מקום מלבד ישראל. בימים אלה הוא וחבריו מחכים לכם בשמורת אלוני קדימה ויער האילנות שבשרון

איריס או אירוס, זה הזמן שנקרא לפרח בשמו. המדענים מכנים אותו "איריס אטרופיורפיוריאה". אם הצלחתם להגות את השם המלא תוכלו לעבור לחלק הקל כי בעברית קוראים לו אירוס הארגמן.

 

אירוס הארגמן שייך למין המכונה אירוס ומשפחתו המורחבת נקראת אירוסי ההיכל. אם הדמיון לוקח אתכם לארמונות והיכלות פאר אתם בכיוון הנכון. מדובר בפרח מפואר ביותר שפורח לזמן קצר בין פברואר למרס. הבשורה מגיעה השבוע מכיוון שמורת אלוני קדימה ויער האילנות שבשרון, שהם בין האתרים הבודדים בארץ שבהם פורח אירוס הארגמן בעונה זו בשנה.

 

אירוס הארגמן אינו יפה בלבד אלא גם ישראלי שורשי ואנדמי לישראל - כלומר אין מקום נוסף בעולם ובו תוכלו לראות פרח זה שהעדיף לגור במישור החוף. עד קום המדינה ולפני שהחלה הבנייה המואצת במרכז הארץ אפשר היה לראות מרבדים של אירוסים בין אשדוד לבנימינה. כיום ישנם מספר אתרים מצומצם והאירוס נהנה ממעמד של פרח מוגן. קל מאוד לזהות אותו בזכות פריחתו שצבעה נע מאדום כהה עד שחור ובמרכזו זקנקן צהוב של אבקנים.


מרבדי האירוסים ביער האילנות (צילומים: מיכאל חורי, קק"ל)

 

יער האילנות

יער האילנות נראה כמו יער, מתנהג כמו יער אבל הוא גן יערני לאיקלום עצים והגדרתו המקצועית היא "ארבורטום לאומי". אפשר לקרוא לפרויקט זה "מרכז קליטה לאילנות". במשך שנים נטעו בגן מאות עצים שנאספו מכל רחבי העולם. הכוונה הייתה לבדוק אם הם "רוצים" לעלות לארץ ולהמשיך לגור כאן או שמא יעדיפו לצמוח בארץ המקור.

 

כ- 170 מיני איקליפטוסים נבחרו, ו- 750 עצי נוי ויער, מקצתם לצרכי מחקר ואחרים לנטיעה בכל מיני אזורים ברחבי הארץ. היער משתרע על פני כ-800 דונם ובחורף מצטרפים לחגיגה פרחי בר, וביניהם אירוס הארגמן, סחלבים, תורמוסים, צבעוני השרון ושום תל-אביב.

 

אירוס הארגמן אינו פורח בצפיפות אבל מקבציו הבודדים מרשימים ביופיים. מסלול הליכה ב"שביל האירוסים" מוביל אל מקבצי הפריחה שלו ביער האילנות. מתחילים ברחבת החנייה וצועדים בדרך אספלט מזרחה עד לדרך עפר הפונה צפונה (שמאלה) בצמוד ליער האיקליפטוסים. ביער פונים ימינה בדרך עפר מסומנת עד לצומת השבילים, ובו ממשיכים ישר.


ועוד קצת פרטים על הפרח היפה - האירוס

 

לאחר כ-70 מטרים מגיעים לצמד עצי אורן הגלעין גדושי אצטרובלים ולאחריהם מקבץ פריחה של צבעוני השרון. משם ממשיכים אל "גבעת האירוסים" המוקפת באלוני תבור צעירים שניטעו במקום על ידי קק"ל. מראש הגבעה משקיפים אל בתי היישובים צור משה וקדימה.

 

ממשיכים במסלול אל חלקו הדרומי של יער האיקליפטוסים בעוד פריחת אירוס הארגמן מלווה את הדרך משני עברי השביל. בצומת השבילים פונים ימינה, לדרך רחבה ומיד אחר כך שמאלה. שיחי קידה שעירה פורחים בצהוב עז, שיחי לוטם ואזוביון בסגול. לעלי האזוביון ריח נעים, המזכיר את ריחו של הלבנדר.

 

האזוביון הדגול הוא צמח נדיר מאוד, הצומח במקומות ספורים במישור החוף ובקרקעות חול בחרמון. המשך השביל מוביל אל בריכה שסיפקה בעבר מים לתושבי האזור. פונים ימינה ומיד שמאלה וחוזרים לנקודת המוצא. ביער יש חניון פיקניק גדול, שולחנות וספסלי עץ, פינות נחבאות לזוגות מתבודדים ומתקני משחקים לילדים. מטיילים שרוצים לראות אירוסים נוספים יכולים להמשיך ליער קדימה.

 

איך מגיעים: מכביש 4 בין קדימה לפרדסיה, פונים מזרחה לפי השילוט "יער האילנות".


טיול בחיקו הפורח של הטבע (צילומים: פנינה לבני, קק"ל)

 

יער קדימה

יער קדימה נמצא ממזרח ליישוב קדימה בשרון. ניטע על ידי קק"ל בשנות ה-50 במאה הקודמת. לאזור מראה שמקבל את גווניו מאדמת חול אדמדמה וגבעות קטנות שאופייניות לנוף דיונות. היער מוקף בפרדסים ובשדות חקלאיים בעיקר של תפוחי אדמה ותותי שדה.

 

דרך עפר היקפית הסובבת את החניון באורך של קילומטר, מאפשרת לטייל בצל העצים, לחזות בנוף שדות חקלאיים של "בולבוסים" או לרכוב על אופניים עם הילדים הקטנים.

 

כבר בכניסה אל היער צצים ועולים האירוסים בין עצי האורן והאיקליפטוסים. מחנים את הרכב וחוצים גדר מאחורי צריף קטן של שירותים ושם ניתן לראות קבוצה נוספת של אירוסים.

 

איך מגיעים: מהכביש המוביל ליישוב הקהילתי צורן (652), עוברים את הכניסה לאזור התעשייה של קדימה, ואחרי בית הקברות יש שלט שמאלה לכיוון היער. הדרך הופכת סלולה, ממשיכים שמאלה על האספלט עד החניון המרכזי של היער.


אינו פורח בצפיפות אבל מקבציו הבודדים מרשימים ביופיים

 

שמורת אלוני תבור

בלב יער קדימה נמצאת שמורת טבע קטנה של אלוני תבור עתיקים. השמורה משתרעת על פני עשרה דונם וממוקמת כקילומטר מזרחית לחניון המרכזי. היא משלבת חורשה נטועה וחלקה של אלוני תבור שהיו אופייניים לאזור במאה הקודמת. בינות לעצים פורח אירוס הארגמן שפקעותיו הועתקו ליער בעת בניית הישוב קדימה.

 

ממשיכים משדה האירוסים עם השביל ומגיעים עד לעץ אלון עתיק ומרשים. למרגלותיו פורחת בצהוב הקידה השעירה, תורמוסים וצמחי שום. מסלול קצר מוביל עד קצה השמורה וככל שמעמיקים ללכת בין עצי האלון מגלים עוד פרחי אירוס הארגמן לצד פריחה חורפית צבעונית.

 

איך מגיעים: מצפון-מזרח לחניון בשביל עפר היוצא מהחניון. אפשרות נוספת היא להגיע מהמושבה דרך רחוב הרצל עד הכיכר האחרונה. מימין לכיכר בית המועצה, משמאל אנדרטה לנופלים ובמרכזה פסל סביבתי בדמות חמור ועגלה.

 

פונים שמאלה בכיכר, הכביש מתעקל ימינה לרחוב ויצמן, ממשיכים עד רחוב חנקין ופונים שמאלה. ממשיכים ישר עד שהכביש הופך לדרך עפר מיד אחרי פניה ימינה לכיוון היער. 100 מטר נוספים והשמורה משמאלכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זה הזמן שלו. אירוס הארגמן
מיכאל חורי, קק"ל
מומלצים