שתף קטע נבחר
צילום: AP

ארה"ב מזיזה כוחות; "קדאפי במו"מ עם המורדים"

הפנטגון החליט להציב כוחות ימיים ואוויריים באזור לוב, למקרה של הידרדרות. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי שליט לוב מינה את ראש הביון לנהל שיחות עם הנהגת המזרח, הנשלט בידי מתנגדיו. הבית הלבן: "יציאה לגלות עשויה להיות אופציה עבור קדאפי"

האם שליט לוב נכנע ללחץ המפגינים והקהילה הבינלאומית? מועמר קדאפי מינה את ראש הביון שלו לנהל שיחות עם הנהגת המורדים במזרח במדינה. כך דיווחה הערב (יום ב') רשת החדשות הערבית "אל-ג'זירה". במקביל, הודיע הפנטגון כי צבא ארצות הברית מזיז כוחות מזוינים לאזור לוב, למקרה שיהיה צורך בהם.

 

משטר קדאפי מתנדנד: עדכונים שוטפים ב-ynet:

  

כוחות צבא אמריקניים נמצאים דרך קבע בים התיכון ובאזור המפרץ הפרסי עוגנות שתי נושאות מטוסים. הצבא האמריקני הודיע, כי כוחות ימיים ואוויריים יוצבו באזור לוב, למקרה של הידרדרות המצב באזור. דובר הפנטגון, קולונל דייב לאפן, הדגיש כי עצם הזזת הכוחות אינה מחייבת שארצות הברית תעשה בהם שימוש נגד משטר קדאפי.

 

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, מסר כי יציאה לגלות עשויה להיות אופציה עבור קדאפי כדי לענות על דרישות הקהילה הבינלאומית. כאשר נשאל על ידי העיתונאים אם ארה"ב תסייע להקל על תהליך הגלייתו של קדאפי, השיב קרני כי מדובר כרגע בספוקלציה בלבד וכי הוא אינו מוכן לדון בה כרגע.  


לא יוכל לטוס לאירופה עם המשפחה. הפגנה בביירות נגד קדאפי (צילום: AP)

 

עם זאת, קרני הסכים לומר שארה"ב ובעלות בריתה מנהלות שיחות בדבר סגירת המרחב האווירי בלוב במטרה למנוע הפצצה של אוכלוסייה אזרחית על-ידי מטוסיו של קדאפי. "כל האופציות נשארות על השולחן", אמר דובר הבית הלבן בחזרה על דברים שאמרה מוקדם יותר שרת החוץ האמריקנית, הילרי קלינטון.

 

הילרי קלינטון: "כל האופציות נמצאות על השולחן"

קלינטון, שדיברה בפני המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה, אמרה כי "כל האופציות נמצאות על השולחן כל זמן שממשלת לוב של קדאפי מאיימת והורגת אזרחים". היא שיבחה את אומץ ליבם של המפגינים מתנגדי המשטר בלוב ואמר כי "הם מסכנים את חייהם כדי ליהנות מחירויות שהן זכות של כל אדם. כמו שכניהם בתוניסיה ובמצרים, גם המפגינים הלובים נלחמים על זכויותיהם".

 

בנו של קדאפי מבטיח נשק לנאמני המשטר: 

 

מוקדם יותר הערב הטיל האיחוד האירופי סנקציות על קדאפי.

בין הסנקציות שהוטלו: איסור על מכירת נשק וציוד צבאי לממשלה הלובית בטריפולי, הקפאת נכסיהם של קדאפי ובני משפחתו ושלילת כניסתם למדינות הגוש. האיחוד גם מסר כי "השליט הלובי כבר לא שולט עוד על שדות הגז והנפט במדינה".

 

ההחלטה על הטלת הסנקציות התקבלה במהלך פגישת שגרירי האיחוד, לאחר שדנו בהחרפה האחרונה במצב במדינה הצפון אפריקנית. כך סיפר שר החוץ של הונגריה תמאש פלגי.

 

"האיחוד הטיל אמברגו נשק על לוב וסנקציות על מי שאחראי לאלימות הקשה נגד האוכלוסייה האזרחית", אמר פלגי. ההחלטה בדבר הקפאת נכסים נוגעת לקדאפי ולכמה עשרות מבני משפחתו ואנשי משטרו, והיא באה בעקבות הדיווחים בימים האחרונים על הרג מאות מפגינים על ידי כוחות של קדאפי ונאמניו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ידבר עם המורדים? קדאפי
צילום: AFP
מומלצים