שתף קטע נבחר

עוד "תג מחיר": פגיעה ברכבי פלסטינים בחברון

פעילי הימין הבטיחו תגובה כואבת על הרס המבנים בחוות גלעד, וממשיכים לפגוע בפלסטינים ובכוחות הביטחון. בחברון נופצו שמשות ונוקבו צמיגי מכוניות של פלסטינים. גורם בימין הקיצוני: "זו רק ההתחלה", החשש: קיצונים יפגעו במסגד

יום חדש מתחיל, ואיתו פעולה נוספת של "תג מחיר". לאחר הרס המבנים בחוות גלעד, הבטיחו פעילי הימין תגובה כואבת, והלילה (יום ג') הם המשיכו בסדרת הפעולות שמטרתן לפגוע באוכלוסייה הפלסטינית ובכוחות הביטחון. באזור חברון נופצו שמשותיהן של שבע מכוניות של פלסטינים וצמיגיהן נוקבו, לאחר שאמש חסמו המתנחלים כבישים בירושלים, הבעירו צמיגים ולפי החשד גם השליכו בקבוק תבערה לעבר בית בכפר הפלסטיני בחווארה. הפלסטינים הגישו תלונה במנהל האזרחי, וכוחות צה"ל והמשטרה בודקים את המקרה.

 

 

פעילי הימין אמרו גם כי ניפוץ השמשות מהווה פעולת "תג מחיר" על הפינוי בחוות גלעד, וכן מחאה על ההפגנה ביום שישי בחברון, בו דרשו הפלסטינים גישה לרחוב א-שוהאדה בעיר, בום השנה ה-17 לטבח במערת המכפלה. פעיל הימין הקיצוני ברוך מרזל התייחס לניפוץ השמשות: "התעלמות ראשי המדינה והצבא מפגיעה ביהודים דוחקת את המתיישבים לפינה מסוכנת. מי שהחליט על ירי כדורי גומי בשומרון הצית אש".

 

גורם אחר בימין הקיצוני אמר ל-ynet כי זו רק ההתחלה. "כדאי שהמשטרה תבין שאנו לא מדינה אחרת מהשומרון", אמר הגורם, "מה שקרה בחוות גלעד הכאיב לכולנו ויש ערבות הדדית בין כל היישובים, וברור שכאשר פוגעים בבתים של אנשים בשומרון ומחריבים אותם אנו לא יכולים לישון בשקט".
 
הלילה נתלו כרזות בגדה המערבית, עליהן נכתב "ביבי, בחוות גלעד ירית לעצמך ברגליים". אותם כרוזים מצטרפים לאחרים, שקראו לתושבי יהודה ושומרון לצאת ל"יום זעם" ביום חמישי הקרוב, אז מתכוונים המתנחלים לחסום צמתים במרכז הארץ, ולמנוע תנועת פלסטינים ביהודה ושומרון.


המתנחלים יחסמו צמתים במרכז הארץ ביום חמישי (צילום: יהודית קצובר)
 

מפקדת התיאום והקישור הפלסטינית הנחתה אמש את כל ראשי המועצות והכפרים הפלסטיניים ביהודה ושומרון לשמור על כוננות עליונה מחשש לפעולות "תג מחיר" הלילה ובלילות הקרובים. החשש הוא כי פעילים קיצוניים מתכננים לפגוע במסגד מחר או ביום חמישי.

 

אתמול נפגעו שני פלסטינים באורח קל לאחר שבקבוק תבערה הושלך לעבר בית בכפר חווארה שליד שכם, וגרם לשריפה באחד החדרים. קודם לכן נעצרו 23 פעילי ימין שהפגינו בירושלים, חסמו כבישים, הבעירו צמיגים והתעמתו עם כוחות הביטחון בתגובה להריסת המבנים בשומרון. שבעה פעילי ימין נוספים נעצרו כשהפגינו מול ביתו של המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן.

 

גם בגדה המערבית היו הפרות סדר. במשך 40 דקות חסמו מתנחלים את הכניסה לעיר שכם הסמוכה לצומת בה"ד 3 וחטיבה מרחבית שומרון. כוחות משטרה וצבא זרמו למקום בעצלתיים, אך נראה שהעדיפו לאפשר למפגינים "להוציא קיטור" והתערבו רק כדי למנוע עימות בין נהגים פלסטינים לפעילים. רק אחרי 20 דקות החלה המשטרה לקרוא למפגינים להתפזר, והם עזבו את המקום בזכות התערבותו של יו"ר ועד מתיישבי בנימין, בני קצובר.

 

כמו המתנחלים, גם הפלסטינים לא עוברים בשתיקה על הריסות מבנים. היום אמורה להתקיים עצרת מחאה בהשתתפות מושל חברון על הריסת מבנים פלסטיניים ליד סוסיא שבדרום הר חברון על-ידי המינהל האזרחי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחרי ההצתות - שמשות מנופצות
צילום: "בצלם"
כרזות נגד נתניהו, אחרי הפינוי בחוות גלעד
צילום: יהודית קצובר
מרזל. "דוחקים אותנו לפינה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים