שתף קטע נבחר
צילום: רשות הטבע והגנים

קריעת ים סוף: צלילות כחולות בראס-מוחמד

למצרים יש את אחת השוניות היפות והעשירות בדולפינים ובצבי ים, בספינות טרופות ועליהם ג'יפים וטנקים ושלל מראות מרהיבים. בעבר, בני ישראל חצו את הים - אנחנו צוללים לתוכו

ארבע לפנות בוקר על המזח בשארם-א-שייח', עשרה צוללנים מנוסים ואחת מתחילה מעמיסים ציוד על ספינה קטנה המתנמנמת בפאתי הרציף. אנחנו בדרך לספארי צלילות בן ארבעה ימים בשמורת ראס-מוחמד, מהיפים באתרי הצלילה בעולם.

 

  • פסח של טיולים - היכנסו לעמוד המיוחד

 

שם המקום עלה לאחרונה לכותרות בעקבות מספר תקיפות קטלניות מצד הכרישים כאן, אך כל זה קרה רק אחרי שעזבנו את חלקת גן העדן. חשוב לזכור כי המטה ללוחמה בטרור מזהיר מפני גישה לאזור סיני (ראו מסגרת בהמשך).


מפגש ידידותי בין צב ים לאדם (צילומים: איציק רינגל) 

 

מחכים לסיום תפילת הצהריים  

היציאה לים מתמהמת, השוטר שאמור לחתום על אישורי הצלילה בשמורה איחר לשוב מתפילת הצהריים, בינתיים אנחנו בודקים את ציוד הצלילה ומנסים להתאושש מהלילה ומהנסיעה לכאן. אני הצוללת הטרייה ביותר בקבוצה וזו לי הפעם הראשונה, שלא כרוב החברים, שאשתתף בספארי צלילות.

 

שמורת ראס-מוחמד נמצאת כשלוש שעות נסיעה מטאבה בנקודה הדרומית ביותר של חצי האי סיני. המפרץ, שמורת טבע מוכרזת וגודלה 480 קילומטרים רבועים, נחשב לאחד מאתרי הצלילה הטובים בעולם, ושונית האלמוגים שבו נחשבת לאחת מהעשירות בחי ובצומח, ובה מעל ל-200 מיני אלמוגים, צבי ים, 1,000 מיני דגים ולא פחות מ-25 מינים של קיפודי ים, גם דולפינים וברקודות מחבבים את האזור, וטרם הזכרנו את הכרישים!


מגוון עשיר ובלתי נתפס של אלמוגים, מיני דגים, קיפודי ים, וכרישים!

 

אזור ראס מוחמד מפורסם בכרישים שעל שמם נקרא חוף הצלילה המפורסם "Shark Reef", וגבעת התצפית שמעליו "Shark Observatory". כרישים אלו אינם מסוכנים לרוב לאדם, ואולם ידועים מקרים נדירים שבהם הותקפו מתרחצים וצוללים. בינתיים אנחנו שלווים.

 

האישור המיוחל מתקבל וצוות היאכטה מחמם מנועים. מטעמי בטיחות בארבעת הימים הקרובים נעגון בלב המפרץ הרחק מהחוף ונחזור ל'אדמה יבשה' רק בתום הספארי כולו.

 

לא חולף זמן רב ואנחנו מזנקים למים בראס קאטי, אחת מנקודות הצלילה הרדודות במפרץ, בעומק של כ-15 מטרים אפשר לשכוח לחלוטין מהעולם בחוץ כשמולנו מתגלה השונית המרהיבה המהווה בית לדגי זהרון. דג הזהרון ארסי. אנחנו שומרים מרחק והוא מצידו עושה את אותו הדבר. שושנונים ביישניים ותוכינונים צבעוניים משלימים את התפאורה.

 

נשף לילה

מראס קאטי אנחנו ממשיכים ל- Jackfish Alley לצלילת לילה. הצוללת המתחילה, אני, מוותרת על הרעיון לצלול במים החשוכים, אבל שאר חברי הקבוצה מבלים במים מצוידים בפנסים.

 

צלילות לילה הן חלק בלתי נפרד מהחוויה ומצריכות תכנון מוקדם, זהירות מירבית ופנסים. המאמץ עשוי להשתלם, מגוון בעלי החיים משתנה בלילה וטורפי הלילה, זהרונים, אבנונים וקיפודי ים יוצאים לחפש אוכל ואכן חברי הקבוצה שעולים מהצלילה מדווחים על עדרי זהרונים שהצטרפו אליהם בנסיון לנצל את תאורת הפנסים לציד.

 

סיפורי צבים

בבוקר היום השני אנחנו מגורשים מהמיטות בחמש בבוקר וצוללים שוב ב-Jackfish Alley, למרבית האושר אנחנו פוגשים בצבה ידידותית במיוחד שמלווה אותנו במשך הצלילה ומאפשרת לנו להצטלם איתה באין מפריע. מדובר בזן צב ים ירוק הנפוץ מאד במימי סיני.


כבר בצלילה הלילית הראשונה קיבלנו כוכב. חלק בלתי נפרד מהחוויה

 

בימים הקרובים אנחנו זוכים שוב ושוב לצפות בצבים אלו שנראים מורגלים לחלוטין בחברת צוללנים. אסור בהחלט לגעת בצבים, למרות המראה הרגוע והחייכני נשיכת צב עשויה להיות כואבת ומסוכנת. הצבה החברותית 'שלנו' עולה על פני המים להיפרד מאיתנו בתום הצלילה. קשה למחוק את החיוך מעל הפנים של חברי קבוצה.

 

אחרי הצלילות אנחנו נפנים לארוחת צהריים על סיפון היאכטה המפוארת, הרויאל 2  בת ארבעה מפלסים, מבהיקה מנקיון ועליה צוות בן תשעה אנשים שכל תפקידם לדאוג לאורחים כדי שיוכלו לצלול ולצלול בלי שום הפרעה, מהכנת ארוחות וסידור תאי השינה ועד לסיוע בנעילת הסנפירים לפני הצלילות והורדת ציוד לאחריהן. כדי לעודד את רוחנו בשעות שבהן אנחנו נאלצים להיפרד מהמים ולהשיל מעלינו את הסנפירים ואת הזימים שצימחנו הם משמיעים לנו מבחר מהמוזיקה המצרית והלבנונית.

 

אחר הצהריים אנחנו עוגנים ב-Thislegorm, שם מוכר לחובבי צלילה ותיקים עוד מהימים שקדמו להחזרת חצי האי לידי המצרים. מדובר בספינה בריטית שאורכה 126 מטר, והיא טובעה במהלך מלחמת העולם הראשונה, ועל סיפונה מאות טונות של נשק וציוד לחימה, רובו נשאר עד היום בספינה.


אלמוג מניפה רך נפוץ במרחבי ראס מחמוד

 

במהלך הצלילה נגלים ג'יפים, אופנועים, טנק, רובים ומקלעים. הכל מונח בסדר מופתי בנבכי ספינת הרפאים כאילו לא חלפו 60 שנה ויותר מאז ירדה למצולות, ונעטפה בתחרת אלמוגים עדינה ובלהקות דגים שמצאו כאן בית.

 

בטיסלגורם אנחנו צוללים שלוש פעמים. כאן אנחנו פוגשים שוב בצבי הים הענקיים ובדגי טונה עצומי מימדים. אחד מהם, חסר מזל במיוחד, ניצוד בחכה על ידי אנשי הצוות למעלה ומשמש לארוחת ערב. הדיג מותר במימי השמורה אך לא ברשת או רובה צלילה אלא רק באמצעים הוגנים יחסית לדג.

 

את הלילה אנחנו מעבירים מתחת לכוכבים במרכז השמורה, ירח כמעט מלא מעלינו ושקט מוחלט סביב. מזג האויר מאפשר שינה בחוץ וצלילה במים בטמפרטורת 28 מעלות ביום, והתנודות של הספינה מזכירות.

 

להקת דולפינים וצלילת לילה

שבע בבוקר ביום השלישי למסע, אחרי צלילת פרידה בטיסלגורם אנחנו מפליגים ל-Shag Rock וגם כאן מחכה לנו ספינת קיטור טבועה, בשלב הזה אנחנו מתחילים להתרגל למים, כמו להקת דגים מגודלים אנחנו מטיילים בין אלמוגים ודגים בצבעים וצורות שלא יאמנו, צמודים לשונית האלמוגים, ומולנו זוהר בכחול עמוק הים הפתוח.


הטבע במלוא הדר ופאר, במגוון יצירות שקשה למנות

 

קשה לתאר במילים את מגוון היצירות האסטתיות שהטבע מניח לרגלינו ממש. מספר טריגוני סנפירים מנוקדים בכחול מופיעים על הקרקעית והכל נשכח, העבודה, הלימודים, הדאגות מחוץ למים, הכל. בדרך למעלה כשאנחנו כבר ישובים בסירת הזודיאק בדרך לספינה מצטרפת לפתע להקת דולפינים וכל הקבוצה מזנקת למים. הדולפינים לא מתרגשים, כמה תמונות והם כבר שוחים הלאה, אבל אנחנו באקסטזה.

 

בארוחת הצהריים שוב מוגשת הטונה, שקיפחה את חייה לשווא. הטבח רחוק מלחלוק לה את הכבוד הראוי, והוא משכנע אותה להתחזות לכרובית מטוגנת. בישול גורמה אינו חלק מהווי הצלילות ואם תרצו אלכוהול או ממתקים - כדאי שתצטיידו בהם מבעוד מועד בחנות הדיוטי פרי בטאבה.

 

הכחול הגדול והדולפינים גורמים גם לי להצטרף לצלילת לילה. אחרי ההלם הראשוני מהחושך ומהתנאים השונים, נגלים לעיני אבנונים וזהרונים נטולי הסוואה. הריף כולו לובש צורה שונה לחלוטין מביום. את כמות האדרנלין שזורמת בדם במהלך הצלילה קשה לכמת. מדריך הצלילה, איציק, מספר שצלילה בזמן זריחת ירח מלאה, בערך בשתיים בלילה, דומה מאד לצלילה באור יום. לא הספקנו לבדוק.


המורינה משוטט לו כמעט בכל אתר בשונית

 

ביום האחרון אנחנו צוללים שלוש פעמים נוספות, מנסים להדחיק את סוף המסע הקרב. אחרי צלילות באוניה הטבועה 'שרה H', הצלילה האחרונה מתבצעת בין ריפי האלמוגים במים רדודים בראס-אום-סיד, מעלינו אנחנו רואים בבירור את התיירים השוחים מעל הריף מצויידים בשנורקל ובמסיכה בלבד. למחרת עזיבתנו יתקפו כרישים ארבעה רוחצים כאלו ויגרמו לפציעות אנושות ולמוות של אחת מהן. אנחנו לא פגשנו כרישים במהלך כל ארבעת ימי הצלילה.

 

כרישים אינם נוהגים לתקוף צוללנים, גם תקיפות של רוחצים נדירות מאד

וקורות לרוב בנסיבות חריגות של צמצום דגה, מצב גופני ירוד של התוקף או חדירה מוגזמת לתחומם של חיות הפרא שהמפרץ הקסום הוא, לאחר הכל, ביתם ולא ביתנו.

 

למרות ההתראות על המצב הבטחוני בסיני, מועדוני הצלילה ריף ו- Diveoverseas שחברו יחד בספארי הנוכחי עשו את המירב להבטיח את שלומנו בנסיעה מאובטחת מהגבול לשמורה, בעגינה בלב ים בלבד ובליווי צמוד של שני מדריכי צלילה, ישראלי ומצרי, מנוסים שאפשרו לנו לבלות ארבעה ימים בגן עדן כחול מופלא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצירת מופת בטבע: אלמוג פעמון
צילום: איציק רינגל
700 מטר של קיר בים
צילום: איציק רינגל
צבי מים שוחים בזרם
צילום: איציק רינגל
מומלצים