שתף קטע נבחר

הימין דורש לחקור את פינוי חוות גלעד: "עמונה 2"

חמישה ח"כים מהימין קראו לוועדת חקירה פרלמנטרית בעקבות העימותים וכינו את השוטרים "שקרנים". חייל בחופשת שחרור סיפר על פציעתו בעימותים: "ירו בי רק בגלל שעמדתי בחוץ"

"יום הזעם" של המתנחלים אמור להיערך מחר (יום ה'), אבל גם היום הם הביעו את זעמם על אירועי חוות גלעד, אותם כינו "עמונה 2". במסיבת עיתונאים בכנסת קראו חמישה ח"כים מהימין להקמת ועדת חקירה בעקבות פינוי מבנים בלתי-חוקיים מההתנחלות, במהלכם השתמשה המשטרה בכדורי פלסטיק במהלך פינוי. 

 

 

הח"כים יעקב כ"ץ (כצל'ה), מיכאל בן-ארי ואורי אריאל (האיחוד הלאומי), ודני דנון וציפי חוטובלי (ליכוד) השתתפו במסיבת העיתונאים ביחד עם דובר חוות גלעד וכמה מפצועי העימותים, בהם חייל בחופשת שחרור מחטיבת גולני. הם התייחסו גם לתחקיר המשטרה, אותו הגיש המפכ"ל דודי כהן לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', וכינו את השוטרים "שקרנים".

 

"כולנו היינו חיילים קרביים. מדוע נדרשים מאות יס"מניקים חמושים כדי להרוס אוהל, צריף ושער בחווה קטנה?", תהה ח"כ כ"ץ, שהיפנה אצבע מאשימה אהוד ברק: "שר הביטחון עושה ככל שביכולתו כדי להשפיל אותנו, אבל ביום ראשון נחצו כל הקווים האדומים. לא ירחק היום וברק יורה לשוטרים גם לירות עלינו קליעים חיים. בשנאתו למתיישבים הוא בהחלט מסוגל לכך, כפי שכבר נעשה באנטלנה. הוא מייצג קו רדיקלי וקיצוני ונתניהו צריך לפטר אותו מיד".

 

ח"כ דנון התייחס לתחמושת החדשה, בה השתמשה המשטרה: "זהו אירוע חמור ביותר, כשיורים על יהודים בנשק שאנחנו עדיין לא יודעים מהו בדיוק. השר לביטחון פנים לא הצליח להסביר לנו אם מדובר בכדורי סיליקון או גומי או פלסטיק. מנסים כאן נשק חדש עלינו והמתיישבים הם ברווזי הניסיון. צריך לאכוף את החוק בחוות גלעד כמו שאוכפים אותו כשהורים בית ברמת-אביב או ברהט. שם לא ראינו ירי מטווח קצר ופצועים".

 

חברו של כ"ץ לסיעה, ח"כ אריאל, קרא להקמת ועדת חקירה פרלמנטארית ודחה את התחקיר המשטרתי: "אם השר אהרונוביץ' אומר שירו שם 11 כדורים זה אומר ששוטרים ומפקדים שיקרו, ולכן צריך ועדת חקירה". אהרונוביץ' העניק גיבוי לכוחות מעל במת הכנסת ואמר כי המתנחלים איימו, לפני שנורו בכדורי הפלסטיק. הוא הדגיש כי אין זו הפעם הראשונה שנעשה שימוש באמצעי זה.

 

ח"כ אריאל קשר בין הרס המבנים בחוות גלעד לפינוי מאחז עמונה לפני כחמש שנים, בו היו מאות פצועים. "המשטרה פעלה כאן בניגוד מוחלט לכל הכללים שקבע היועץ המשפטי לממשלה. ירי על אזרחים ישראלים מותר רק במצב של סכנת חיים, ולא היה כאן דבר כזה, הירי היה על מנת להעניש ציבור שלם". ח"כ חוטובלי הדגישה אף היא: "עברנו עמונה אחת ולא ניתן לדברים כאלה לחזור על עצמם".

 

ח"כ מיכאל בן ארי תקף בחריפות את השר אהרונוביץ': "כשהוא בא ואומר שלא ראה פצועים, לאינטיליגנציה של מי הוא בז? כשהגעתי לשם לא נתנו לי לנצל את החסינות שלי ותקפו, הכו וזרקו אותי לרצפה. אני רוצה שגם התמונות האלה ייחשפו. יש כאן עבריינות במדים בחסות השר לביטחון פנים ובשליחותם של ראש הממשלה ושר הביטחון. זה לא יעזור להם, הם לא ירתיעו אותנו. ההתיישבות תמשיך ושוטרי המקוף האלו ילכו הביתה".

 

אליסף גורי, חייל בגולני בחופשת שחרור ונכדו של השר לשעבר מרדכי בן פורת, הגיע למסיבת העיתונאים כשידו הימנית חבושה. גורי, תושב חוות גלעד, סיפר כי נפגע בעימותים:  "ראיתי שוטרים עומדים ביישור קו מול בית הכנסת ויורים בכל מי שהיה בחוץ. לא ראיתי דברים כאלה בחיים. אני נפגעתי לאחר ששוטר וירה בי מטווח של מטר לערך - כדור אחד ברגל, נוסף ביד ועוד אחד בגב. כל זה רק משום שעמדתי בחוץ, לא התנגדתי ולא עשיתי כלום".

 

יו"ר מועצת יש"ע' דני דיין, הצטרף לקריאה להקמת ועדת חקירה וטען ש"התייחסותו של השר לביטחון הפנים לאירועי חוות גלעד, הבוקר מעל בימת הכנסת, חושפת התנהלות תמוהה ביחסים שבין המשטרה לבין השר הממונה עליה". הוא טען שהאינפורמציה שמסר השר מפי המשטרה "רוויה באי-דיוקים, בחצאי-אמיתות ואף גרוע מכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד מכדורי הפלסטיק שירו השוטרים
צילום: יאיר אלטמן
תוצאות העימותים בחוות גלעד
צילום: גור דותן
צילום: איי פי
פינוי עמונה ב-2006
צילום: איי פי
מומלצים