שתף קטע נבחר

הניסיון להוזיל את מחירי הדיור עולה לנו ביוקר

כולם מדברים על הורדת מחירי הנדל"ן, אולם הפעולות בשטח חוטאות למטרה. כך למשל, הוצאת מכרזים הכוללים עלויות נוספות ללא הוראה שתבטיח דיור לכל סוגי האוכלוסיות רק תורמת לעליית המחירים

כחלק מהמדיניות הממשלתית להרחיב את היצע הדיור ולהוזיל את מחירי הדיור, התקבלו לאחרונה מספר החלטות של מועצת מקרקעי ישראל, אשר נועדו לתמרץ את הרשויות המקומיות לקדם בנייה חדשה למגורים.

 

במקביל להגדלת היצע הדירות היה נראה כי מינהל מקרקעי ישראל מכיר בחשיבות הקצאת חלק מהדירות החדשות לאוכלוסיות מהמעמד הבינוני והנמוך, שכיום שוק הדיור לא מציע להן פתרונות מתאימים.

 

במסגרת ישיבת המועצה האחרונה הוצע אף כי בתמורה לסיוע של המינהל בשיקום תשתיות ישנות יתחייבו הרשויות המקומיות להקצות חלק מהדירות לפרויקטים של דיור בר השגה.

 

אולם כוונות לחוד ויישומן לחוד. באחרונה, החליט המינהל לצאת עם מכרזים בטירת הכרמל, הכוללים תשלום למינהל עבור "ישן מול חדש" (שדרוג תשתיות בשכונות הותיקות), אשר מטבע הדברים כוללים עלויות נוספות. למרבה הצער, מכרזים אלה לא כללו גם התנייה, לפיה הרשויות יידרשו להקצות דיור בר השגה.

 

להבטיח תמהיל חברתי

כך יוצא, שהיזמים שיזכו במכרזים לא מחויבים להקצות חלק מהדירות לדיור בר השגה, בתמורה לסיועו של המינהל בעלויות הפיתוח של התשתיות הוותיקות ואין פלא כי בסופו של דבר, פעולות אלה יגרמו למחירי הדירות הגבוהים רק להאמיר עוד יותר.

 

משכך, הקואליציה לקידום דיור בהישג יד פנתה בימים האחרונים, למנהל מינהל מקרקעי ישראל מר ירון ביבי בבקשה לעצור את המכרזים.

 

הקואליציה טענה כי ראוי שחלק מהדירות החדשות יוקצו לאוכלוסיות המודרות כיום משוק הדיור וכי יובטחו אזורי מגורים בהם תמהיל חברתי ואוכלוסיה הטרוגנית מבחינת הכנסה.

 

בנוסף, טענה הקואליציה כי הוצאת מכרזים ללא התניה שחלק מהדירות יוקצו לדיור בר השגה, למעשה סותמים את הגולל לשווק חלק מהדירות בדיור בר השגה.

 

דרוש שיתוף פעולה של הרשויות המקומיות

במציאות הנוכחית השוק מספק בעיקר דירות גדולות ויקרות. חלק מהרשויות המקומיות, אף מעוניינות לשמר מציאות וזאת בשל רצונם למשוך לתחומן אוכלוסייה אמידה בלבד.

 

על רקע זה, תוצאת המהלך, די ברורה. הוצאת מכרזים הכוללים עלויות נוספות, ללא הוראה שתבטיח דיור לכל סוגי האוכלוסיות, בסופו של יום תגרום להעלאת מחירי הדיור, שכן היזמים יגלגלו את הוצאות הפיתוח על הרוכשים.

 

מקרה זה שב וממחיש בעיה קשה: כולם מכירים בבעיית עליית מחירי הדיור ומצוקת הדיור המחמירה ומביעים רצון טוב לפתור אותה, אולם בסופו של יום, היישום חוטא למטרה.

 

הכותבת היא רכזת האגודה לצדק חלוקתי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
כוונות חוד ויישום לחוד
צילום: עומר הכהן
מומלצים