שתף קטע נבחר

האפיפיור קבע: היהודים לא אשמים במותו של ישו

בחלק השני של הספר "ישו מנצרת" מנתח בנדיקטוס ה-16 לעומק את כתבי הקודש כדי להסביר מדוע היהודים כעם אינם אשמים במותו של ישו. "כל הקהילה הנוצרית המוקדמת הייתה מורכבת מיהודים", הוא מזכיר. רבנים וארגונים יהודיים בירכו

בנדיקטוס ה-16  מתייצב לצדנו: האפיפיור קבע בספר חדש שחיבר כי בכתבי הקודש אין כל ביסוס לכך שהעם היהודי אשם במותו של ישו. למרות שמדובר בעמדת הכנסייה הקתולית כבר שנים, רבנים וארגונים יהודיים בירכו על המהלך ואמרו כי מדובר בציון דרך חשוב במאבק באנטישמיות.

 

 

בקטעים של הספר "ישו מנצרת - חלק שני", שפורסמו היום, מגיש בנדיקטוס ה-16 ניתוח מעמיק של הבשורה הנוצרית וקובע כי הנהגת בית המקדש, יחד עם קומץ תומכים, הייתה אחראית למותו של ישו - ולא היהודים כעם. "דמו של ישו לא קורא לנקמה וענישה, הוא מביא פיוס", כתב האפיפיור.

 

הכס הקדוש הודה כי יוחנן הקודש אמנם האשים את "היהודים" במותו של ישו, "אבל השימוש של יוחנן בביטוי הזה לא מצביע בשום צורה - כפי שהקורא המודרני עלול לחשוב - שמדובר בעם בישראל בכללותו, או שמדובר בדמות 'גזענית'. אחרי הכל, יוחנן עצמו היה יהודי מבחינה אתנית, כמו ישו וכל מי שהלך אחריו. כל הקהילה הנוצרית המוקדמת הייתה מורכבת מיהודים".


בנדיקטוס ה-16 בישראל. לא הכל ורוד (צילום: AFP)

 

אלן שטיינברג, סגן נשיא הארגון האמריקני לניצולי שואה וצאצאיהם, בירך על הדברים. "האפיפיור הכריז באופן קטגורי שהמעשייה על כך שהיהודים הם הרוצחים של ישו הינה שקר תיאולוגי דוחה. מדובר בעמדה מבורכת על רקע הנסיגות שראינו בשנים האחרונות". שטיינברג ציין כי העלילה נגד היהודים יצרה "אווירה רעילה" אשר הגיעה לשיא בהשמדתם בשואה.

 

כבר ב-1965, במסמך שנקרא "נוסטרה אטטה" ונוגע ליחסי הכנסייה הקתולית עם הדתות

האחרות, נקבע כי אין לייחס את מותו של ישו לעם היהודי. בנדיקטוס ה-16 הגיע לאותה מסקנה, אך הוא מוכיח אותה באופן מעמיק שמראה עד כמה הוא מאמין בטענה.

 

האפיפיור הגרמני, שכנער נאלץ להצטרף לנוער היטלר, שם לו למטרה לשפר את היחסים עם היהודים. הוא אף ביקר באושוויץ וביד ושם, אבל כמה אירועים במהלך כהונתו העיבו על היחסים, למשל ב-2009 כשביטל את החרמתו של הבישוף ריצ'רד וויליאמסון שטען שיהודים לא הומתו בגז במהלך מלחמת העולם השנייה.

  

גם המהלכים שנקט בנדיקטוס ה-16 לקראת הפיכת האפיפיור פיוס ה-12 לקדוש, נותרו שנויים במחלוקת. היסטוריונים וארגונים יהודיים טוענים כי האפיפיור שכיהן בימי מלחמת העולם השנייה היה צריך לעשות יותר כדי למנוע את השואה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעט מדי, מאוחר מדי? בנדיקטוס ה-16
צילום: רויטרס
"גם ישו היה יהודי"
מומלצים