שתף קטע נבחר

סיוט כפול: מבחן הבגרות אבד וצריך להיבחן שוב

לפני כחצי שנה נבחנה א' בבגרות בהיסטוריה ולאחרונה נדהמה לגלות שתשובותיה אבדו ועליה להיבחן מחדש. "זו תחושה מתסכלת, אני כבר לא זוכרת כלום"

בחינת הבגרות בהיסטוריה נחשבת לאחת הקשות ביותר ללימוד. עבור רבים מהתלמידים היא נתפשת כסיוט משום שעליהם לשבת בבתיהם במשך ימים ארוכים מול ספרי ההיסטוריה ולשנן תאריכים ואירועים משמעותיים ממלחמות העולם הראשונה והשנייה והמלחמה הקרה. עבור א' מהדרום נראה שמדובר בסיוט כפול, משום שטופס הבחינה שלה אבד וכעת עליה לשנן מחדש את החומר ולהיבחן שוב.

 

 

א', בת 26, הייתה תלמידה בינונית בתקופת לימודיה בתיכון ולפני כשנה החליטה לקחת את עצמה בידיים ולהשלים בגרויות במטרה להירשם ללימודים אקדמיים. במהלך הקיץ האחרון נרשמה א' לבית ספר אינטרני להשלמת בגרויות במתמטיקה, אנגלית, תנ"ך והיסטוריה.


"אני כבר לא זוכרת את החומר" (צילום אילוסטרציה: רויטרס)

 

בחודש ספטמבר האחרון נדהמה א' כשגילתה שמחברת הבחינה שלה בהיסטוריה אבדה ועליה להיבחן שוב. בהודעה שקיבלה ממשרד החינוך נמסר לה אודות המקרה המצער והוצעו לה מספר תאריכים לבחינה חוזרת, אך בעקבות המקרה, תוכל א' להיבחן בעל-פה.

 

אולם את א' זה לא מנחם. "זו תחושה מתסכלת של חוסר אונים", אמרה בזעם, "זה לא פשוט בגיל 26 להתנתק מהחיים הרגילים ולהשלים בחינות בגרות במיוחד בהיסטוריה שזה מקצוע הדורש השקעה מאוד גדולה בלימוד החומר".

 

לדבריה, במהלך לימודיה נאלצה להפסיד ימי עבודה רבים לצורכי למידת החומר, והיא סבורה שאמורה הייתה לקבל ציון גבוהה. "כשהתפרסמו הציונים בבגרויות חיפשתי את הציון שלי וכשלא מצאתי התקשרתי לברר ואמרו לי שאיבדו לי את הבחינה", סיפרה א'.

 

"הייתי בשוק ובהתחלה חשבתי שמדובר בבעיה זמנית ותוך כמה ימים הבחינה תמצא כי זה הרי לא הגיוני שיאבדו בחינת בגרות, אך לצערי מסתבר שבחיים קורים גם דברים לא הגיוניים".

 

היא הוסיפה: "התחושה היא מאוד קשה, מאז הבחינה בהיסטוריה עברה למעלה מחצי שנה ואני כבר לא זוכרת כלום מהחומר ולצערי הרב אני נענשתי על טעויות של אחרים ואני אאלץ כעת לשוב וללמוד את החומר מחדש".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "מבדיקה יסודית שנערכה במרכז הבדיקה הארצי, לא נמצאה מחברת הבחינה של התלמידה. יודגש, כי הציון הניתן לנבחן נועד לשקף את רמת ידיעותיו של התלמיד כפי שאלו באו לידי ביטוי בבחינה. לפיכך, ללא מחברת בחינה לא ניתן להעניק ציון".

 

עוד נמסר כי "בתאריך 21/2 נשלח לתלמידה מכתב ובו הוצעו לה מספר תאריכים לקיום הבחינה בעל פה וללא תשלום. הובטח לתלמידה כי, אם מחברת הבחינה תימצא, יילקח הציון הגבוה ביותר. עד היום, לאחר ניסיונות רבים לשוחח עם התלמידה, היא טרם שבה למשרד עם תשובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה. "לא פשוט להתנתק ולהשלים בגרויות"
צילום: ויז'ואל פוטוס
מומלצים