שתף קטע נבחר

בהוטן: 3 שנות מאסר לנזיר שנתפס עם טבק

מה ייעשה לנזיר המעשן? בית משפט בבהוטן גזר על נזיר שלוש שנות מאסר בפועל על החזקת טבק בשווי 2.5 דולרים - יותר מהכמות המותרת בחוק. בכך הוא הפך לאדם הראשון שנשלח לכלא בגין החזקת טבק במדינה בה החוקים הנוקשים ביותר בעולם נגד עישון.

 

ב-2005 הפכה בהוטן, מדינה בודהיסטית מסורתית שנמצאת בין סין להודו, בה חיים כ-700 אלף בני-אדם, למדינה היחידה בעולם שאוסרת על מכירת טבק וסיגריות בשטחה. המטרה: למנוע התמכרות של צעירים במדינה לסיגריות. בשנה שעברה הוסיף והגביל השלטון את הייבוא של טבק שנרכש במדינות אחרות:

 אזרח בהוטני רשאי להכניס ממדינה אחרת לא יותר מ-200 סיגריות או 150 גרם טבק כל חודש. בנוסף, הייבוא נתון למיסוי שיכול להגיע ללא פחות מ-200 אחוזים.

 

הנזיר העבריין, סונאם טשרינג, נעצר בחודש שעבר כשבאמתחתו 48 חפיסות טבק ללעיסה במשקל 450 גרם, אותן קנה במהלך ביקור בהודו. שוויים מוערך ב-120 נגולטרום בוטאני.

 

בראיון לעיתון מקומי אמר טשרינג בבכי: "מגיע לי עונש, אבל יכלו להקל בגזר הדין כיוון שלא הייתי מודע לחוק". הוא הדגיש כי "אפילו לא החבאתי את זה במעבר הגבול. אם המשטרה הייתה בודקת את זה שם, אולי לא הייתי מסיים בכלא".

 בית המשפט לא התרשם מטיעוניו וציין בפסיקתו כי "אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש".

 

ההחלטה זכתה לביקורת ולעג. בקבוצת פייסבוק התומכת בטשרינג חברים כ-200 אנשים, שקוראים "לשנות את חוק הטבק". אחד החברים בקבוצה, דיפיקה צ'טרי, נימק וכתב: "אני בטוח שכל מעשן קנה מתישהו סיגריה לא חוקית, אני תוהה אם לממשלה יש בכלל מושג כמה 'פושעים' נמצאים בבהוטן כיום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מעשן בהנאה. לא בבהוטן
צילום: רויטרס
שתי חבילות סיגריות. מאסר עולם בבהוטן?
צילום: אריה קלר, רשות הטבע והגנים
חוקים מחמירים במיוחד - למניעת עישון בקרב צעירים
מומלצים