שתף קטע נבחר

תוקנה התקלה בים תטיס

מחברת נובל אנרג'י התקלה תוקנה ואספקת הגז תחודש. התקלה אירעה אחרי הפסקה יזומה של הזרמת גז בעקבות עבודות תחזוקה, ומקורה כנראה במערכת המיחשוב. שר התשתיות קורא לראש הממשלה לקיים דיון דחוף, לאישור הקמת תחנת הכוח הדו-דלקית באשקלון

התקלה במאגר הגז הטבעי ים תטיס תוקנה. מחברת נובל אנרג'י נמסר כי אחרי 4 שעות תקלה באסדה, גז יזרום בדקות הקרובות, וחברת החשמל תוכל לעבור משימוש זמני בסולר ומזוט, לשימוש בגז מהמאגר.

 

במהלך עבודות תחזוקה בשבת, אירעה תקלה במאגר, שכרגע, הוא הספק היחיד של תחנות הכוח בישראל. ככל הנראה, מדובר בתקלה במערך המחשוב. 

 

גורמים בקבוצת דלק השותפה עם חברת נובל אנרג'י בשליטה במאגר אמרו כי צוותים של נובל טסו לאסדת הקידוח ופעלו לתקן את התקלה. בוועדת הכלכלה של הכנסת מסרו כי ייערך על כך דיון בוועדה. יש לציין שהתקלה לא גרמה להפסקות חשמל, או למחסור בחשמל, ולא אמורה לייקר את חשבון החשמל.

 

נובל דלק וישראמקו ביצעו היום עבודות תחזוקה במאגר, כדי להיערך להגדלת האספקה לחברת החשמל, ולשאר תחנות הכוח לאחר שחברת EMG המצרית דחתה שוב את מועד חידוש האספקה שלה. חברת החשמל מפעילה כ-45% מתחנות הכוח שלה, באמצעות גז טבעי.

 

בעקבות הניתוק מאספקת הגז, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ כרמל שאמה (ליכוד), הודיע כי הוועדה תקיים השבוע דיון דחוף.

 

ממשרד התשתיות הלאומיות נמסר: "על פי הודעת חברת נובל ובתיאום כל הגורמים הרלוונטיים תחזור אסדת ים תטיס לפעילות, ועם עליית לחץ הגז יחוברו כל הצרכנים.

 

"המערכת צפויה לחזור לפעילות סדירה לפנות בוקר. למרות התקלה, לא היו שיבושים באספקת החשמל ברחבי הארץ. 

 

"יחד עם זאת יש לציין כי על מנת לשמור על בטחון אנרגטי ועל יתירות במערכת הגז, קיימת חשיבות רבה בפיתוח מהיר של מקורות ישראלים נוספים לאספקת גז טבעי, כגון מאגר תמר ומתקן Lng. כמו כן גדלה החשיבות בהקמת כניסות נוספות, גם בצפון, על מנת לקבל את הגז הטבעי מהמאגרים בים וכן יש צורך לקדם הקמת תחנת כוח נוספת, דו דלקית (גז טבעי בגיבוי פחם) אשר תאפשר גיבוי פחמי למצב של מחסור בגז טבעי ואספקת חשמל תקינה".

  

השר לנדאו: "שלא נתעורר למציאות נטולת גז"

 שר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו, השוהה כעת בארה"ב, התייחס הערב למצב משק החשמל בעקבות הפסקת הזרמת הגז הטבעי: "מדינת ישראל ערוכה ומוכנה לכל תרחיש של הפסקת הזרמת הגז הטבעי, וכפי שנוכחנו לדעת, עד עכשיו על אף תקלות שונות, שעיקרן בלתי צפויות, אספקת החשמל הסדירה נמשכת", אמר.

 

"זאת, בזכות ההיערכות והמוכנות של משרד התשתיות הלאומיות וגופי הסמך שתחת אחריותו. אבל, אנו חייבים לזכור - לכל הדברים הללו יש מחיר - כלכלי וסביבתי...מי שמונע בניית תחנות כוח שיש ביכולתן לפעול באמצעות פחם, מקבל היום תחנות שנאלצות לפעול באמצעות סולר ומזוט - דלקים מזהמים, רעילים ויקרים פי כמה.

 

"מי שבהתנהלותו מעכב את פיתוח מאגרי הגז הטבעיים של ישראל, שלא יתפלא שהוא קם בוקר אחד למציאות שבה לישראל אין גז טבעי - לא מקומי, ולא מיובא. מי שנלחם בהקמת נקודת נחיתה ותשתית הולכה צפונית לגז הזה, עוד ימצא עצמו במציאות שבה תקרית ביטחונית, איתני הטבע, או טעות אנוש ימנעו מאיתנו את האפשרות להבטיח את המשך אספקתו הסדירה למשק...יש לי מחויבות מלאה כלפי הציבור לאספקת חשמל אמינה, זמינה ונקייה ככל שניתן. היום המציאות מדברת. הגיע הזמן של משרדי הממשלה יתכנסו ויעניקו את העדיפות ההכרחית למשק האנרגיה".

 

עוד אמר השר כי "הפיגוע בצינור הגז המצרי והפסקת ההפקה מים תטיס, שבעקבותיהן נאלצת חברת החשמל להשתמש, בהעדר כמות מספקת של גז להפעלת תחנותיה, בדלקים מזהמים, מחייבים אותנו להפסיק לייצר עכובים וחבלות בפיתוח משק החשמל. מדינת ישראל חייבת להשיג עצמאות אנרגטית.

  

" מדינת ישראל אינה יכולה להסתפק בצינור אחד בלבד שיחבר את הגז למערכת ההולכה. המציאות הנוכחית מחזקת את דרישתנו למהר ולהביא לאישור מחודש את מתקן הקליטה היבשתי הצפוני לגז, במקום הבטוח והבטיחותי ביותר, תוך הקפדה על תקנים סביבתיים מחמירים.

 

"אני קורא לראש הממשלה לקיים דיון דחוף, במסגרתו תאושר הקמת תחנת הכוח הדו-דלקית באשקלון במסלול ירוק ומהיר. אני דורש מראש הממשלה לקחת אחריות ולדאוג לכך שמשרד האוצר והעומד בראשו יסירו ת החסמים לקידום פיתוח פרוייקט 'תמר'. העדפת רווחים כלכליים לטווח הארוך, על פני צרכי האנרגיה המיידים, גורמת למשק לשלם מחירי עתק במונחי סביבה וכלכלה כבר היום"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברת החשמל עברה למזוט וסולר
צילום: גיל נחושתן
מומלצים