שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ארדן: "ישראל תסבול מזיהום של עולם שלישי"

על רקע החששות ממחסור בגז טבעי, השר להגנת הסביבה מפנה אצבע מאשימה למשרד התשתיות ומזהיר כי בשל תכנון לקוי של משק האנרגיה - ישראל תחזור עשר שנים לאחור מבחינת זיהום אוויר. חוק אוויר נקי יורד לטמיון?

התקלה באספקת הגז בסוף השבוע האחרון היתה רק קדימון? חוק אוויר נקי שנכנס לתוקף השנה, אמור היה להוות בשורה סביבתית חשובה עבור תושבי ישראל בשנים הקרובות - אך בראיון עם ynet מזהיר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, כי "בגלל תכנון לקוי של משק האנרגיה, שאת סימניו אנו רואים כבר עכשיו, בעוד כשנתיים עלולה מדינת ישראל לסבול מרמות זיהום של עולם שלישי".

 

ארדן אמר את הדברים בהתייחסו להערכות לפיהן הגז המצרי לא יחודש, ומאגר ים תטיס באשקלון יתרוקן בשנת 2012 - בטרם יוזרם הגז הטבעי ממאגרי הגז החדשים. "אם נגיע למצב שבו אין לנו גז טבעי - ישראל תחזור עשר שנים לאחור מבחינת זיהום האוויר".

 

במשרד להגנת הסביבה ציינו בהקשר זה, כי אם ייאלצו להשתמש בדלקים מזהמים במקום בגז טבעי - ההשלכות יהיו קשות מאוד מבחינה סביבתית. מנתוני המשרד עולה כי סולר פולט פי 9 תחמוצות גופרית ופי שלוש תחמוצות חנקן - בהשוואה לגז טבעי. מזוט, שנחשב למזהם ביותר, פולט פי 20 תחמוצות גופרית ופי 4 תחמוצות חנקן.

 

"בשנים האחרונות התחנות המזוטיות (בחיפה, באשדוד ובתל אביב -י.ד) עברו הסבה לשימוש בגז טבעי. כתוצאה מכך ירדו ריכוזי המזהמים באופן משמעותי באזורים אלו", ציינו במשרד.

 

כך למשל, בתל אביב ירדו ריכוזי תחמוצות הגופרית מאז המעבר לגז ב- 46%-55% וריכוזי תחמוצות החנקן ירדו ב- 5%-16%. הפסקת אספקת הגז תביא לכך שבתחנות אלו (מלבד רידינג, שם לא נשארו מיכלי מזוט -י.ד) יחזרו להשתמש במזוט. "שימוש לאורך זמן יביא לכך שריכוזי המזהמים באזורים אלו יעלו", הבהירו במשרד.

 

"לא לסמוך על הגז המצרי"

השר הוסיף והזהיר, כי השיבושים באספקת הגז הטבעי בסוף השבוע, ממחישים כי לישראל אסור להתסמך על הגז המצרי. "אירועי החודש האחרון במצרים ממחישים שאסור לנו להסתמך על הגז המצרי. מדינת ישראל צריכה לפעול בתרחיש הגרוע ביותר, לפיו אין גז מצרי ויש רק אופציה של גז טבעי כחול-לבן, או גז נוזלי מיובא. את האופציות הללו צריך לקדם במרץ".

 

בהתייחסו לתוכנית תחנת הכוח הנוספת באשקלון (פרויקט D), תקף ארדן בחריפות את משרד התשתיות ואת השר עוזי לנדאו העומד בראשו.

 

"אני שומע כבר שבועות את האשמות של השר לנדאו על העיכובים בהקמת התחנה ואני המום", אמר. "בדקתי הבוקר את הנושא באופן אישי, ומתברר שכבר חצי שנה, מאז שמנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי הכריע שתקודם תחנה דו-דלקית (תחנה שתופעל על גז בגיבוי פחם - י.ד) - מוסדות התכנון ממתינים לתוכנית של משרד התשתיות. עד כה לא הוגשה אף תוכנית".

 

ארדן הוסיף, כי "אני חושש שאולי מטעים את השר לנדאו מתוך משרדו. אולי הוא לא יודע שלא הוגשה תוכנית". לדבריו, גם המשרד להגנת הסביבה וגם ארגוני הסביבה תומכים בתחנה דו-דלקית, שתפעל על גז טבעי ועל פחם כגיבוי, והם יסירו את כל ההתנגדויות שהגישו בעבר כנגד תוכנית התחנה הפחמית. 

 

הביקורת החריפה שמתח ארדן כלפי משרד התשתיות נוגעת לא רק לתכנון התחנה באשקלון. "כל הסיבות שבגללן הגענו שוב לשימוש בדלקים מזהמים - כולן באחריות משרד התשתיות", אמר. 

 

"מעבר להתעקשות ארוכת השנים של המשרד להקים תחנה פחמית - התעקשות שעלתה להם בהרבה התנגדויות, הם גם גררו רגליים במשך שנים בנושא הגז הנוזלי ובנושאים של התייעלות אנרגטית ואנרגיות מתחדשות. אם היו משקיעים בצעדים הללו לפני שנים – יכולנו להוריד את רמות הצריכה בשעות השיא, וליצור לעצמנו מאגרי חירום של גז שהיו מאפשרים לנו לא לזהם".

 

לצד זה, ארדן הדגיש כי השימוש בפחם בישראל נעשה באופן מזהם בהרבה בהשוואה לשריפת פחם באירופה. "אצלנו לא הותקנו עדיין סולקנים ולכן הפחם במשקר הישראלי מזהם מאוד. בנושא הזה אנחנו בפיגור של 20 שנה אחרי אירופה".

 

ממשרד התשתיות נמסר: "כל התוכניות שנדרשו מהמשרד לגבי קידום תחנה דו דלקית הועברו זה מכבר. נושא התחנה ממתין להחלטת משרד האוצר במסגרת צוות 90 הימים שהוקם בחודש אוגוסט 2010 בראשות מנכ"ל משרד האוצר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחנת הכוח בחדרה
צילום: עידו ארז
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים