שתף קטע נבחר

נתניהו על הדיור: נעשה סופרטאנקר לביורוקרטיה

נמצאה האשמה בבועת הנדל"ן – הביורוקרטיה. בישיבת סיעת הליכוד הודיע נתניהו כי יביא לאישור הממשלה הצעה להקמת ועדה לדיור לאומי שתעקוף חסמים. "צעירים צריכים לשעבד את חייהם", סיפר ראש הממשלה. "זה בלתי נסבל". במקביל, הכריז שר האוצר שטייניץ: "ננקוט בצעדים שכרגע השתיקה יפה להם"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (ב') כי בכוונתו להביא ביום ראשון לאישור הממשלה הצעה להקמת ועדה לדיור לאומי, שתפעל לעקוף את הביורוקרטיה בתחום התכנון והבינוי. "המשבר של הדיור לא יכול להימשך יותר וחייבים להביא פתרון", אמר נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת. "המשבר אמיתי וצעירים נאלצים לחיות עם ההורים ועוד מעט יהיה מצב שנכדים יגורו עם הסבים שלהם. זה בלתי נסבל".

 

 

נתניהו ציין כי קיים מחסור של כ-100 אלף דירות בישראל ולכן יש לעקוף את הביורוקרטיה שלדבריו תוקעת מקלות בגלגלי הבנייה. "אין דבר יותר קשה מאשר חוסר יכולת לבנות דירה וצעירים צריכים לשעבד את חייהם", אמר ראש הממשלה. "מה שאנחנו מתכוונים לעשות זה סופרטאנקר לביורוקרטיה, מאמץ עליון לכבות את בעיות הבירוקרטיה".

 

מוקדם יותר התייחס גם שר האוצר יובל שטייניץ למצוקת הדיור ופירט כיצד מתמודד עמו משרדו. "מי שמסתכל לאחרונה בארץ, רואה יותר מנופים ויותר התחלות בנייה", אמר שטייניץ בכנס שנערך בתל אביב בנושא ענף הנדל"ן. לדבריו, בחודשים האחרונים נקט משרד האוצר בשני צעדים נוספים כדי להגדיל את היצע הדירות למכירה.

 

הצעד הראשון היה הנחה משמעותית במס שבח שניתנה למי שמכר קרקע פרטית עם תכניות בנייה מאושרות. "כתוצאה מכך נרשמה בחודשיים האחרונים עלייה של 250% בשיווק קרקעות לבנייה", ציין. צעד נוסף, היה אישור כניסתם של 4,000 פועלים פלסטינאים, במטרה לענות על מחסור בפועלים מיומנים בענף הבנייה.

 

שטייניץ: "ננקוט בצעדים אגרסיביים"

"אישרתי את כניסתם של פועלים מהגדה לאחר שיקול דעת והתלבטות רבה", אמר שטייניץ. "בתור שר האוצר אני מופקד גם על בעיית האבטלה, וצריך להיות מאוד זהירים כשמאשרים את כניסתם של עובדים זרים, שכן יש בכך כדי לפגוע בשכרם של עובדים ישראלים".

 

לדבריו, משרד האוצר הכין צעדים נוספים להתמודדות עם בעיית התייקרות הדירות. "ננקוט בעוד צעדים, שכרגע השתיקה יפה להם ואם יהיה צורך ואם יהיה צורך אף ננקוט בצעדים אגרסיביים יותר", הדגיש.

 

עם זאת, אמר שטייניץ כי מגמת משרד האוצר היא להתמודד עם המחסור בהיצע ולא עם בעיית עודף הביקוש. "צריך להיזהר מצעדים שבאים לרצות את הציבור באופן מיידי ולהוריד את המחירים אך לאורך זמן עשויים לגרום להתייקרויות", אמר.

 

לדבריו, הצעד המרכזי שעוד יש לנקוט הוא הסדרת הרפורמות במנהל מקרקעי ישראל. "צריך להסדיר את הבירוקרטיה הבלתי נסבלת בתחום התכנון ואישור הבנייה, בחודשיים האחרונים חל שינוי מקיף בנושא הרפורמה במנהל ואני מקווה לסיום מוצלח – העברת הרפורמה החשובה ביותר הזו שתפשט ותטייב את התהליכים וזאת מבלי לפגוע בתנאי ההעסקה של עובדי המנהל".

  

שר האוצר סיכם ואמר: "אנו מתמודדים עם מחסור שהוא תוצאה של עשור שבו התעכבה הבניה בישראל. מחסור של עשר שנים –לוקח זמן לתקנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: ערוץ הכנסת
שר האוצר יובל שטייניץ
צילום: עידו ארז
מומלצים