שתף קטע נבחר

אנשי שמאל ויוצרים: דגל שחור מעל מינוי עמידרור

"תפיסותיו ממקמות את עולמו לא רק בצד הפשיסטי של שנות ה-30, אלא נראות כהעתק לעולם הטרור-הפנימי שהביא לחורבן בית שני", כותבים חתני וכלות פרס ישראל, אקדמאים ופוליטיקאים, על בחירת נתניהו לראש המטה לביטחון לאומי

נתניהו מינה "נץ" לתפקיד מפתח, ובשמאל טוענים שמדובר במהלך מסוכן ש"מתנוסס מעליו דגל שחור". במכתב פומבי שפרסמו שורת יוצרים, אנשי אקדמיה ופוליטיקאים, הם משווים את האלוף (מיל') יעקב עמידרור, ראש המטה לביטחון לאומי הבא, לרב דב ליאור, שנתן ברכתו לספר "תורת המלך" שהתיר הריגת ערבים.

 

"קביעתו של עמידרור: 'בחייל שפוחד להסתער - בצבא נורמלי - צריך לתקוע כדור בראש', הינה בלתי חוקית בעליל. קביעה זו פוסלת אותו לכל תפקיד ציבורי, ובוודאי לתפקיד בטחוני-מדיני רגיש", הם כתבו, בהתייחס להתבטאות שהאלוף במיל' טען שהוצאה לחלוטין מהקשרה והייתה חלק ממסע תעמולה אנטישמי נגדו.


נתניהו ועמידרור. "אינו חושש להביע את עמדותיו" (צילום: מיכאל קרמר)

 

בין החותמים על המכתב הסופרים יורם קניוק וספי רכלבסקי, חתני פרס ישראל הפסל דני קרוון, האמן דוד טרטקובר, פרופ' יהודה באואר, פרופ' דוד הראל, פרופ' גבי סלומון, כלות פרס ישראל שולמית אלוני והשחקנית חנה מרון, וכן פרופ' נעמי חזן,  זהבה גלאון, יהושוע סובול ואחרים. לאחרונה הם פרסמו שורת מכתבים שגינו את הצעדים ה"פשיסטיים" של ממשלת נתניהו-ליברמן.

 

"אין מדובר כאן בפליטת פה או בדברים שהוצאו מהקשרם. צפייה בהקלטת הווידיאו של הדברים – היא מצמררת", טוענים הכותבים. " קביעה זו נוספת לשלל דעותיו המסוכנות של עמידרור ש'החילונים הם גויים דוברי עברית'; שצריך לכבוש את עזה ולהישאר בה עשר שנים; וש'צבא צריך להרוג כל מי שמפריע לו'.

 

ח"כ אלדד: התנגדות נואשת לכל פטריוטיות

"תפיסותיו של עמידרור ממקמות את עולמו לא רק בצד הפשיסטי של שנות ה-30, אלא נראות כהעתק לעולם הטרור-הפנימי של הסיקריקים – עולם שהביא, בדם ואש, לחורבן בית שני. לימינו, נראה שהמדובר ביצירת ציר ליאור-עמידרור, שמאיים ליישם בשם ישראל את 'תורת המלך', ולאפשר פגיעה קטלנית בילדים פלסטינים כמו-גם בנערים ישראלים מהססים".

 

לטענתם, בזמנים רגישים במזרח התיכון, "המינוי הבלתי מוסרי והבלתי סביר בעליל של עמידרור ליועצו הביטחוני-מדיני הקרוב של נתניהו מוכיח שוב שאין להאמין לאף מילה של בנימין נתניהו. שפתיו מבטיחות שלום, כשידיו מבעירות אש". הם קוראים לביטול המינוי.

 

על רקע הביקורת שנשמעה עוד קודם בעקבות הכוונה למנות את עמידרור לתפקיד, ציין נתניהו כי "עמידרור אינו חושש להביע את דעתו המקצועית. הוא בעל ידע רב וניסיון מצטבר בתחומי צבא, ביטחון ואסטרטגיה.

 הוא ימשיך להוביל את המועצה לבטחון לאומי כגוף מרכזי בקביעת המדיניות הלאומית והביטחונית של מדינת ישראל". המינוי יובא לאישור הממשלה לאחר אישור ועדת המינויים בראשות נציב שירות המדינה.

 

חבר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי, אמר בתגובה למכתב ש"השמאל הקיצוני, האנטי ציוני בישראל היה היום בוודאי פוסל גם את דוד המלך מלכהן כמלך ישראל, ואת יואב מלהיות שר צבאו, כיוון שכל מה שמנחה את קבוצת אנשי השמאל הקיצוני הוא התנגדותם הנואשת לכל מה שמייצג את המילה פטריוטיות. אי אפשר להתייחס להתנגדותם ברצינות, אלא לתייק אותה במגרה השמורה למכתבי השטנה של אויבי ישראל".

 

גם ח"כ עתניאל שנלר מקדימה האשים בתגובה למכתב את "השמאל הקיצוני, שמרעיל בדרך קבע את בארות השנאה בעם". שנלר אמר כי "מכתבם החתום של נציגי השוליים הרעיוניים בחברה הישראלית רק מחזק את התבונה בבחירתו של האלוף במיל' עמידרור".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמידרור. הוצא מהקשרו?
צילום: דנה קופל
מומלצים