שתף קטע נבחר

פרשה שבוע כלכלית - השחיתות במקרא והיום

פרשת ויקרא אומרת, כי נשיא שעובר על אחת ממצוות האל בשגגה, צריך להביא קרבן. פרשנים הסבירו שבכל סמכות שלטונית גלום פוטנציאל של ניצול הסמכות לרעה. מאז אחאב, שחמד את כרם נבות, ועד היום, לא השתנה הרבה

פרשת ויקרא עוסקת, בין היתר, בקרבנות שמנהיגי הקהילה צריכים להביא בעקבות החטאים שלהם. מדובר בכהן הגדול, זקני העדה והנשיא. מהפרשה עולה מסר חריף ביחס לפוטנציאל השחיתות הטבועה בכל סמכות שלטונית.

 

הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

 

קורבן הנשיא

בפרשה נאמר: "אשר נשיא יחטא ועשה אחת מכל מצוות... אשר לא תעשינה בשגגה והביא את קרבנו..." (ויקרא ד, כב-כג). הכוונה היא שכאשר נשיא עובר על אחת ממצוות האל בשגגה, הוא צריך להביא קרבן.

 

הפרשן נפתלי צבי יהודה ברלין, המכונה הנצי"ב (פולין, 1893-1816), שהוא אחד הפרשנים המודרניים למקרא, מסביר בעקבות עובדיה ספורנו (איטליה, 1550-1476), כי בנשיאות ולמעשה בכל סמכות שלטונית גלום פוטנציאל של ניצול הסמכות לרעה. בטור של פרשת תצוה, דנתי בשחיתות של הכוהנים במקדש.

 

מנהיג טוב, אך מושחת

מנהיג, טוב ככל שיהיה, עשוי לנצל לרעה את מעמדו וסמכותו לרעה, ולהפוך להיות מושחת. דוגמא בולטת לכך בתקופת התנ"ך ניתן למצוא בסיפור על כרם נבות. אחאב מלך ישראל, אשר מלך בין השנים 874 ל-852 לפני הספירה, הוא מנהיג שהצליח לקדם את הממלכה בזמנו מבחינה כלכלית ומדינית. תקופתו מאופיינת בביצוע פרויקטים רבים של בנייה וקידום סחר בינלאומי.

 

אלא שמעשה אחד העיב על שלטונו הפורה של המלך אחאב. בספר מלכים מסופר שהמלך אחאב חמד את כרמו של שכנו, נבות היזרעלי. לאחר שנבות לא הסכים למכור למלך את כרמו, נבות מואשם בעבירה שלא ביצע, והוא מוצא להורג. מיד אחר כך, אחאב תופס את כרמו של נבות. הביקורת על השחיתות של אחאב מגיעה מצד אליהו שגוער בו: 'הרצחת וגם ירשת?!' (מלכים א, כא, יט).

 

השחיתות בישראל

מאחאב ועד היום לא השתנה הרבה. השלטון ממשיך להיות מושחת. השחיתות בישראל עולה מדי שנה, כפי שניתן ללמוד מדירוג השחיתות העולמי האחרון של ארגון "שקיפות בינלאומית".

 

מבין 178 מדינות, ישראל ניצבת במקום ה-30. בשנת 2000, דורגה מדינת ישראל במקום ה-16. דירוג זה נחשב על ידי רבים כמייצג בצורה אמינה ומדויקת את מצב השחיתות במדינות העולם. משום כך, הנתונים על הידרדרות המדינה צריכים להדאיג את הציבור בישראל.

 

בטור של פרשת תצוה, הסברתי כי במקום לטפל במעשי השחיתות, יש לצמצם את ההזדמנויות לשחיתות, ולשם כך יש להפחית את מעורבות הממשלה בשווקים ולקדם דה-רגולציה, הפרטה, הפחתת שעורי המס, ביטול משטרי רישיונות וזיכיונות והגבלים אחרים החונקים את המשק.

 

ד"ר אבי נוב הוא עורך דין המייצג לקוחות מישראל ומהעולם בתחום המיסוי ומנהל את אתר האינטרנט הישראלי לתכנוני מס בינלאומיים, כולל מאמרים וחדשות מיסוי: http://www.IsraelTaxLaw.com

ניתן לפנות אליו במייל: avinov@bezeqint.net 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אליהו הנביא נזף באחאב
צילום: צביקה ישראלי, לע"מ
אבי נוב
מומלצים