שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

חשש מצונאמי באמריקה: תושבים מפונים בהוואי

אזהרות צונאמי פורסמו ב-20 מדינות, גם ביבשת אמריקה. תושבים בטיוואן, בפיליפינים וגם בהוואי מפונים מאזור החוף. משרד החוץ: כאוס גדול ביפן, מנסים לאתר ישראלים

רעש האדמה העז ביפן מכה גלים בעוד מקומות ברחבי העולם - אזהרת צונאמי פורסמה הבוקר (יום ו') ב-20 מדינות, גם ביבשת אמריקה. את האזהרה פרסמה רשות חיזוי מזג האוויר האמריקנית NOAA. צופרים השמיעו אזעקה ברחבי הוואי. גם במרכז אמריקה ובדרום היבשת הוזהרו אזרחים מפני צונאמי באזורי החוף.

 

 

בטיוואן פינה משמר החופים תושבים מהחוף המזרחי, מחשש לגלים בגובה של 50 סנטימטרים. את יפן עצמה היכו גלים בגובה של 10 מטרים. גם בפיליפינים פונו אזרחים. מרשות NOAA האמריקנית נמסר כי ייתכן נזק לאורך חופי הוואי: "יש לנקוט צעדים מיידיים להגנה על חיים ועל רכוש".

 

ראש ממשלת יפן, נאוטו קאן, אמר שנגרם "נזק כבד" והורה לתושבים להרחק מהחוף ולעבור למקומות גבוהים יותר. הוא קרא להם להישאר רגועים וביקש: "אל תנסו לשפוט בעצמכם מה בטוח ומה לא". הוא הוסיף: "כבר קיבלנו הצעות לסיוע ממדינות שונות ועכשיו הן נבחנות. הצבא שלנו והמשטרה מנסים לתפעל את האירוע בעצמם, לפני שנפנה למדינות אחרות". 

 

לפי שעה, 30 משלחות הצלה וחילוץ נערכות לצאת לסייע ליפן. כך נמסר מסוכנות האו"ם לשיתוף פעולה ולסיוע הומניטרי (OCHA) בז'נבה. על פי חלק מהדיווחים,עשרות בני אדם נהרגו ועשרות הוגדרו נעדרים. אחד ההרוגים הוא קשיש בן 77 מטוקיו שנפגע מאבן בראשו בזמן רעש האדמה. באזור מיאגי נהרג אדם נוסף לאחר שנפגע מחפץ שעף לעברו. באיברקי נהרגה אשה מבוגרת לאחר שנקברה תחת גג שקרס. עוד רבים נפגעו, אך עד כה לא ידוע המספר המדויק. לפי הדיווחים בכלי התקשורת היפניים, במיאגי סחפו הגלים ילד והוא מוגדר נעדר.

 

כתוצאה מרעש האדמה ורעידות המשנה, פונתה השגרירות הישראלית בטוקיו. יוסי רגב, סמנכ"ל חדר המצב מסר ל-ynet כי בעקבות הדיווחים על רעידת האדמה, התקבלו מאות פניות של אזרחים מודאגים החרדים לגורל יקיריהם ששוהים ביפן. "קווי הטלפונים נותקו ואנשים לא יכולים לתקשר עם בני משפחותיהם", ציין רגב, "אנחנו בקשר רציף עם אנשי השגרירות שבדקות אלה התפנו בפעם השלישית מהבניין אל עבר החצר בעקבות רעידת משנה נוספת".

 

הוא הוסיף: "ביקשנו מהם לסייע לאתר מנותקי קשר ולהעביר מידע לבני המשפחות. שוחחנו גם עם הנציגויות בדרום קוריאה וטייוואן שגם שם יש הזהרת צונאמי. כמו כן, אנחנו מבינים שיש חשש שהגלים ינועו לעבר

הוואי".

 

לפי הדיווח שמסרה השגרירות הישראלית, כאוס גדול שורר כעת במדינה. קווי התקשורת קרסו והתחבורה הציבורית נעצרה לחלוטין. על החשש לגורל של אזרחים ישראלים אמר גורם דיפלומטי בכיר ל-ynet שהעיר סנדיי אינה מוכרת כאזור תיירותי וכאטרקטיבי לישראליים. "בטח שלא כמו קיוטו או נארה, אבל כרגע אנחנו עדיין לא יודעים".

 

לדבריו, "גם באזורים כאלה תמיד יכולים להיות אנשי עסקים. גם היפנים עוד לא יודעים מה קורה, ומה מידת הנזקים". כמו כן, ברגע שיתבהר המצב בצפון מזרח יפן, תשקול השגרירות לשלוח נציגים לאזורי האסון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמל התעופה בסנדאי
צילום: רויטרס
אזרחים נמלטו על נפשם
צילום: רויטס
מומלצים