שתף קטע נבחר

פיגוע באיתמר: זוג הורים ושלושה מילדיהם נרצחו

ככל הנראה שני מחבלים חדרו לבית בהתנחלות ודקרו למוות 5 מבני משפחת פוגל שישנו - ההורים, ילד בן 11, ילד בן 4 ותינוקת. הבת הבכורה, בת 12, חזרה מפעילות ב"בני עקיבא", גילתה את המחזה המחריד וברחה לשכנים עם שניים מאחיה שנותרו בחיים. המחבלים נמלטו, כוחות הביטחון מנהלים מצוד אחריהם

זוועה בהתנחלות בחסות החשיכה. לפחות מחבל אחד חדר הלילה להתנחלות איתמר, דרומית מזרחית לשכם, נכנס לבית ודקר למוות את חמשת בני משפחת פוגל - זוג ההורים, אודי ורותי, יואב (11), אלעד (4) והדס (3 חודשים). הבת תמר, בת 12, שחזרה על פי אחת הגרסאות מפעילות של "בני עקיבא", הבחינה במתרחש, חילצה שניים מאחיה - רועי בן ה-8 וישי בן השנתיים וחצי שהיו בחדר צידי - וברחה עמם לבית השכנים. ככל הנראה שני מחבלים אחראים לפיגוע, וכוחות הביטחון מנהלים מצוד אחריהם - לאחר שאלו נמלטו.

 

 

האירוע החל אמש (יום ו'), בסביבות 22:00, כאשר מחבל אחד או שניים, חמושים בסכין, דילגו מעל הגדר וחדרו להתנחלות. הם נכנסו לבית משפחה ודקרו למוות את ההורים וילדיהם שישנו באותה עת. ככל הנראה, המחבלים רצחו קודם את בן ה-11 ובן ה-4, ולאחר מכן את שני ההורים, כבני 40, ואת התינוקת. החמישה נרצחו במיטתם.

 

כוחות גדולים של צה"ל ומשטרה הגיעו למקום, ובהם הרמטכ"ל הנכנס בני גנץ. כוחות מיוחדים של צבא ומשטרה החלו בניסיון להתחקות אחר המחבל או המחבלים. גששים סרקו אחר עקבות המחבל ובשמי האזור שוגרו פצצות תאורה רבות וישנה נוכחות רבה של כלי טיס של חיל האוויר. 

 

המערכת האלקטרונית התריעה על נגיעה אך לא על פריצה, ולא ברור מדוע כיתת הכוננות לא קפצה לאזור. המחבלים, שנמלטו דרך הנתיב ממנו הגיעו, לא סרקו את כל החדרים - וכתוצאה מכך שניים מהילדים הקטנים נשארו בחיים. בשעה 00:30 שבה הילדה בת ה-12 מפעילות בתנועת בני עקיבא וגילתה את המחזה המחריד. היא לקחה את שני אחיה שנותרו בחיים ופנתה לשכנים, שהזעיקו את כוחות החירום.

 

משחקי ילדים פזורים לצד שלוליות דם

צוותי מד"א-ירקון קבעו את מותם של חמשת בני המשפחה. דובר מד"א, זכי הלר, אמר כי "קיבלנו קריאה בסביבות 1:00. למקום יצאו כוחות גדולים מאוד שכללו ניידות טיפול נמרץ ואמבולנסים ממוגני ירי וכוננים שלנו מאיתמר ומיישובים סמוכים. כשכוחות ההצלה נכנסו לבית התגלה לפניהם מראה קשה ביותר. לא נותר לנו, אלא לקבוע את מותם".


מחפשים את המחבלים, בעזרת מזל"טים (צילום: עידו ארז)

 

מנהל אגף המבצעים של מד"א, הפרמדיק גיל מוסקוביץ', סיפר כי "התקשר למוקד אזרח וסיפר שהגיעה אליו ילדה בת 12 שמוסרת כי מחבלים חדרו לביתה. צוותים שהגיעו למקום מצאו זוג הורים ושלושה ילדים שנרצחו באופן אכזרי. ההורים שכבו זה לצד זה בחדרם, כשהאם היתה על הרצפה. בחדר ההורים מצאנו שלוש גופות, שני ההורים ותינוק".

 

פרמדיק מד"א ירקון, כבהא מועאיוה, היה מהראשונים שהגיע לזירה. הוא סיפר ל-ynet כי "כשהגענו לאירוע ראינו מחזה מזעזע. לארבעה הדקורים הראשונים לא ניתן היה לעזור. בתום הסריקה הבחנתי בפעוט כבן 3 שהיו לו עדיין סימני דופק. ביצענו בו החייאה ממושכת אך נאלצנו לקבוע את מותו. זירת הרצח היתה מזעזעת, משחקי ילדים פזורים לצד שלוליות דם".

 

"אין מילים לתאר את גודל הזוועה והכאב"

מדובר צה"ל נמסר כי "כוחות צה"ל עורכים סריקות באזור כדי לאתר את המחבל. צה"ל עורך בדיקות בכל המעברים שהוקמו במרחב". יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הגיע ליישוב בעקבות הפיגוע. הזעזוע ניכר על פניו, כשאמר לתקשורת כי "מדובר ללא ספק באחד הפיגועים הקשים בשנים האחרונות. אין מילים לתאר את גודל הזוועה והכאב".

 

לדברי דיין, "מי שהתפתחה לחשוב שהפלסטינים חדלו ממעשי הרצח רואה שהם לא בוחלים בשום שיטה ובשום קורבן יהודי, צעיר בימים ככל שיהיה. הגיע הזמן שהממשלה תתעשת ותתחיל לתת גב להתיישבות שעומדת חשופה בחזית".


כוחות צה"ל סמוך לאיתמר, הלילה (צילום: עידו ארז) 

 

יו"ר מועצת יש"ע סיפר כי הוא מכיר את המשפחה באופן אישי ושוחח עם תושבי איתמר במהלך הלילה. "התחושות ביישוב קשות, זה אחד הפיגועים הקשים והמזעזעים ביותר שזכורים לי. לצערנו איתמר שילם את המחיר הגדול ביותר בנוגע לטרור. 15 מבניו ובנותיו נרצחו. זה כאב עצום לכולם, זו זוועה. יחד עם זאת, פרנסי היישוב והמועצה האזורית מתפקדים היטב ולצערי הרב הם מיומנים בטיפול באסונות כאלו. יש דרכים בטחוניות להגן על מרכז היישוב ועל השכונות המרוחקות שלו, הקרויות מאחזים".

 

ההתנחלות איתמר, המוקפת בכפרים פלסטיניים, ידעה בשנים האחרונות כמה פיגועים רצחניים. ביוני 2002 חדר מחבל

להתנחלות ופתח באש לכל עבר. רחל שבו ושלושה משבעת ילדיה - נריה בת ה-15, צביקה בן ה-12 ואבישי בן ה-5 נרצחו. יוסי טויטו, בן 40, ששימש כמפקד כיתת הכוננות של איתמר, נורה אף הוא למוות כשהגיע לבית המשפחה בניסיון לעזור.

 

כחודש לאחר מכן חדר מחבל להתנחלות כשהוא חמוש בשני סכינים. בסביבות 3:00 בלילה התעוררו משנתם בני הזוג אורנה ודוד מימרן, התעמתו עם המחבל שפרץ פנימה והתנפל עליהם. בתום מאבק עם יושבי הבית ועם חיילים שהגיעו לסייע להם נהרג המחבל. הבעל ואשתו נפצעו בינוני וקל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבית, אחרי הרצח
הסריקות, הלילה
צילום: עידו ארז
כוחות הביטחון מחוץ לאיתמר
צילום: עידו ארז
דיין בכניסה לאיתמר
צילום: עידו ארז
מומלצים