שתף קטע נבחר

הגדר לא התריעה: "נתפוס את הרוצחים הנתעבים"

המחבלים, שדקרו למוות את חמשת בני משפחת פוגל באיתמר שבשומרון, קפצו מעל הגדר האלקטרונית. הגדר לא התריעה על פריצה, כיתת הכוננות לא קפצה. אלוף פיקוד המרכז: "נשים את ידינו על הרוצחים, אנחנו בעיצומו של מרדף אחריהם"

מערך ההגנה לא פעל, וחמשת בני משפחת פוגל נרצחו - באחד הפיגועים הקשים ביותר בשנים האחרונות. מחבל אחד או שניים קפצו אמש (יום ו') מעל הגדר האלקטרונית שמקיפה את ההתנחלות איתמר שבשומרון, נכנסו לבית ודקרו בו למוות את זוג ההורים ושלושה מילדיהם. במערכת הביטחון כבר החלו לבדוק מדוע המערכת האלקטרונית התריעה על נגיעה, אך לא על פריצה, ולמה כיתת הכוננות לא קפצה.

 

 

המחבלים נכנסו לבית דרך החלון ורצחו בזה אחר זה את יואב פוגל בן ה-11, אחיו אלעד בן ה-4, הדס התינוקת בת השלושה חודשים ושני הוריהם אודי ורותי. הם ביצעו את הרצח במהירות ונמלטו דרך הנתיב ממנו הגיעו. שניים מהילדים, רועי בן ה-8 וישי בן השנתיים וחצי, היו בחדר צידי ולא נפגעו. הבת הבכורה, תמר בת ה-12, חזרה על פי אחת הגרסאות מפעילות בתנועת "בני עקיבא", גילתה בשובה את המחזה הנורא, וברחה עם הילדים לשכנים - שהזעיקו את כוחות ההצלה.

 

כוחות גדולים, ובהם הרמטכ"ל הנכנס בני גנץ, הגיעו לאזור הפיגוע וביצעו סריקות בלילה בעזרת יחידות מיוחדות, פצצות תאורה וכוחות אוויריים. עם זאת, המחבלים הצליחו ככל הנראה לחזור לשטח הפלסטיני עוד לפני כן, ולכן עיקר המאמץ יופנה כעת מהאזור לאפיק המודיעיני.

 

אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, אמר כי צה"ל "ישים את ידו על הרוצחים". בתדרוך קצר לכתבים בחטיבה המרחבית שומרון הביע אלוף מזרחי תחילה תנחומים למשפחה, ליישוב איתמר ולכלל ההתיישבות על "הפיגוע הקשה מאוד": "למעשה נקטלה משפחה שלמה על ידי רוצחים נתעבים ופחדנים, שהרגו ילדים והורים על לא עוול בכפם".


סורקים בעזרת מזל"טים. כוחות צה"ל מחוץ לאיתמר (צילום: עידו ארז)

 

האלוף רמז בדבריו כי יש למערכת הביטחון קצה חוט בנוגע לזהות המחבלים:

"אנו בעיצומו של מרדף אחר המחבלים ואני מאמין שנשים את ידנו עליהם במהרה. כפי שאתם יודעים הרמטכ"ל היה פה, ניחם את הסבא והסבתא, וקיים הערכת מצב. אנחנו נשים את ידינו על הרוצחים". מזרחי סרב לענות על שאלות העיתונאים.

 

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הבהיר כי "העמדה שלי נגד תגי מחיר ידועה היטב", אבל הדגיש כי "המסר העיקרי שאני מקבל מהאירוע הזה הוא שהפלסטינים לא חדלו מלרצות לפגע ולהרוג בנו, אף שמדובר בילדים ותינוקות רכים בשנים. על הממשלה לעמוד לצדה של התיישבות ביהודה ושומרון, שעומדת בחזית ומשלמת את המחיר הכואב והיקר. ולא לפעול כנגדה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוחמים בכניסה לאיתמר
צילום: עידו ארז
כוחות צה"ל ליד איתמר
צילום: עידו ארז
אלוף אבי מזרחי, הבוקר
צילום: עידו ארז
מומלצים