שתף קטע נבחר

נילי פריאל הואשמה בפרשת העובדת הזרה

נגד רעייתו של שר הביטחון הוגש כתב אישום בגין עבירה על חוק העבודה. העונש הצפוי: עד 100 אלף שקל קנס או חלופת מאסר

עכשיו זה רשמי: אשתו של שר הביטחון נאשמת. כתב אישום הוגש הבוקר (יום א') לבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב נגד נילי פריאל, רעייתו של שר הביטחון, אהוד ברק, בגין העסקת עובדת זרה. סעיף האישום מוגדר "עבירה על חוק העבודה". כתב האישום הוגש על ידי מחלקת התביעות של רשות ההגירה והאוכלוסין.

 

אם תורשע פריאל, העונש הצפוי עשוי לנוע בין קנס כספי של עד כמאה אלף שקלים או חלופת מאסר. בנובמבר אשתקד, לאחר מעצרה של העובדת הזרה וירג'יניה, התייצבו פריאל והעובדת במשרדי יחידת האכיפה וקיימו עימות, שבעקבותיו הוחלט להגיש את כתב האישום נגד פריאל.

 

פריאל נאשמת בהעסקה שלא כדין, העסקה ללא חוזה עבודה והעסקה ללא ביטוח רפואי. לפי כתב האישום, היא העסיקה את העובדת הזרה וירג'יניה בין החודשים מרס 2009 ואוקטובר אותה השנה. היא נאשמת בין השאר כי לא התקשרה עם וירג'יניה בהסכם עבודה בכתב, ולא הסדירה על חשבונה ביטוח רפואי למשך תקופת עבודתה. העובדת וירג'יניה נמנית עם עדי התביעה.

 

פריאל פנתה בעבר ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וביקשה להסתפק בתשלום קנס על העבירה, על מנת להביא לסיום מהיר של הפרשה. עם זאת, היועץ הבהיר כי אם החשדות נכונים, מצדיקות נסיבות המקרה את העמדתה לדין. גם תלונותיה של פריאל ובעלה כי הפרקליטות נוקטת יד קשה כלפיהם נדחו על הסף על-ידי לשכת היועץ.

 

במכתב ששלח עוזרו הבכיר של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, לפריאל ולפרקליטיה, הוא הדגיש כי ההחלטה אם להגיש כתב אישום נגדה נעשתה ללא התחשבות בזהות המעסיקים, וכי הרף הראייתי הנדרש לשם העמדה לדין, "זהה הן לשועי הארץ והן לפשוטי העם".

 

בתחילת הפרשה נראה היה כי רעייתו של שר הבטיחון תצליח להתחמק מעונש, מאחר שהעובדת הפיליפינית לא נמצאה.

 אולם, זמן קצר לאחר שהחקירה נסגרה משום שפקחי יחידת עוז לא הצליחו לאתר אותה, הפתיעה העיתונאית כרמלה מנשה והעלתה את וירג'יניה לשידור בתוכניתה ברשת ב'.

 

בתוכנית סיפרה וירג'יניה שמספר הטלפון שלה היה בידי השומרים ובידיה של פריאל. לדבריה, המאבטחים לא בדקו אותה והיא נכנסה לבית בלי לעבור בדיקה גופנית. "נילי נתנה לי מתנות, הייתה עושה לי מיץ גזר", סיפרה האשה בעברית, ועל ברק עצמו אמרה שהוא "אדם ממש טוב, כיבד אותי והתנהג כמו בן אדם רגיל". עוד היא ציינה שנילי, שהכירה אותה דרך חברים, הבטיחה לה שכשהיא תהיה חוקית, היא תחזור לעבוד בבית ברק. זמן מה לאחר מכן ואחרי המבוכה שנגרמה למערכת אכיפת החוק, הצליחו פקחי יחידת עוז לאתר את העובדת הזרה.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו נעמה כהן-פרידמן ומיטל יסעור בית-אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פריאל וברק
צילום: AP
העובדת וירג'יניה
צילום: ערוץ 10
מומלצים