שתף קטע נבחר

תופס תאוצה בפייסבוק: לייק לאינתיפאדה שלישית

יותר מ-130 אלף איש הצטרפו תוך שבוע בלבד לקבוצה הקוראת לפתיחת אינתיפאדה נגד ישראל ב-15 במאי השנה. הם קוראים לגולשים בירדן ובמצרים להפגין ליד הגבול. מהפלסטינים הם מבקשים לתקוף את ההתנחלויות ומחיזבאללה - לשגר רקטות

האינתיפאדה הראשונה החלה ב-9 בדצמבר 1987, השנייה יצאה לדרך בסוף ספטמבר 2000 ולפחות על פי דף פייסבוק פופולרי מאוד, לשלישית יש כבר מועד פתיחה ברור - 15 במאי השנה, "יום הנכבה" הפלסטיני, היום בו הוקמה ב-1948 מדינת ישראל. האירועים האחרונים במזרח התיכון העלו את קרנה של פייסבוק, ונראה שגם הפלסטינים החליטו לנסות ולהשתמש בכוחה של הרשת החברתית.

 

 

בתחילת השבוע שעבר הוקמה בפייסבוק קבוצה שקוראת לפתיחתה של אינתיפאדה שלישית בגדה המערבית וברצועת עזה. הקבוצה תפסה תאוצה גדולה מאז, ובכל יום נוספים לה בממוצע 25 אלף תומכים נוספים. בשעת הפרסום עומדת הקבוצה על 136 אלף חברים, שהספיקו לעשות לה "לייק" תוך לא יותר משבוע. המטרה שלהם - הגעה למיליון תומכים.

 

סרטון מתוך דף הקבוצה: צאו לאינתיפאדה ב"יום הנכבה"
 

מקימי הקבוצה קוראים לפתוח באינתיפאדה בעוד כחודשיים, לציון "יום הנכבה", המהווה גם את היום בו הוכרזה עצמאות מדינת ישראל. למרות בקשות רבות של החברים בקבוצה, מסרבים המקימים לחשוף את זהותם או את מקורם, מלבד העובדה שהם "בני פלסטין", לדבריהם.

 

האיום: סגירת הקבוצה תוביל לחרם מוסלמי

בעמוד הפותח, כותבים חברי הקבוצה כי אחרי "האינתיפאדות העממיות" בתוניסיה ובמצרים, שהובילה להפלת זין אל-עאבדין בן-עלי וחוסני מובארק, הגיע תורה של האינתיפאדה הפלסטינית. בנוסף, שולחים מקימי הקבוצה אזהרה לרשת פייסבוק - הם איימו כי אם הנהלת האתר תסגור את הקבוצה, כל העולם המוסלמי יחרים את הרשת החברתית "לתמיד".

 

בנוסף, מפרסמים המקימים את משנתם הסדורה להפלת ישראל - בעזרת הגולשים. על פי ראייתם, התומכים בקבוצה במדינות הגובלות בישראל, כמו ירדן סוריה ומצרים, יחלו בו-זמנית בהפגנות ליד הגבול, שבהן יכריזו על תחילתה של האינתיפאדה. במקביל, הם קוראים לפלסטינים ביהודה ושומרון לתקוף את ההתנחלויות, ומחיזבאללה הם מבקשים לשגר רקטות לעבר ישראל.

 

ביום שלישי הקרוב אמורות לצאת ברחבי הגדה ורצועת עזה תהלוכות המונים, שקוראות לסיים את הקרע בין תנועות פתח וחמאס. נראה שאין קשר בין שני האירועים, אולם מקימי הקבוצה בפייסבוק מעודדים את החברים בה לצאת ולהשתתף בהפגנות, כדי להפיץ עוד את הקריאה להצטרף לקבוצה ולפתוח באינתיפאדה שלישית.

 

גורם בכיר בפתח שלל בשיחה עם ynet את האפשרות שדף הפייסבוק אכן יוביל לאינתיפאדה ראשונה מאז אינתיפאדת "אל-אקצה". לדבריו, החלטה כזאת ברשות הפלסטינית צריכה להגיע מגבוה. "אין כאן ארגון מגבוה, ולכן אנחנו לא מודאגים מכך. המצב בגדה המערבית שונה מהמצב במצרים, ולכן כשאין הוראה פוליטית לפתוח באינתיפאדה - לא תהיה אינתיפאדה".

 

אותו גורם טען כי לפתח שליטה מוחלטת על המצב, אך יש לזכור שדברים דומים אמרו גם בכירים בשלטון המצרי בימים הראשונים להפיכה. "אנחנו נמצאים בקשר מתמיד עם השטח ואנחנו בטוחים כי אין בזה כלום - לכל היותר יתפתחו מהומות ליום או יומיים, אבל לאחר מכן השטח יירגע". הוא הוסיף כי אנשי השטח ימנעו מהתהלוכות נגד הקרע בין חמאס ופתח להפוך לקריאה לאינתיפאדה שלישית: "השליטה על ההפגנות הללו נמצאת בידיים שלנו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דף הפייסבוק. 136 אלף כבר עשו לייק
צילום: איי אף פי
מוחמד א-דורה, בתמונה המזוהה ביותר עם אינתיפאדת אל-אקצה
צילום: איי אף פי
מאות אלפים בכיכר א-תחריר. כך זה ייראה?
צילום: AP
מומלצים