שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

"יותר מ-10,000 הרוגים ביפן", גובר הפחד האטומי

בדרך מטוקיו לפוקושימה, יפנים רבים צובאים על בית המרקחת כדי לקנות גלולות עם החומר שאמור לסייע נגד חשיפה לקרינה. בלי מרשם, הם מרוקנים את המדפים ממי פה שמכילים חלקיקי יוד. מצב חירום באזור הכור, 200 אלף פונו

ההשלכות הקטלניות של הרעידה החזקה בהיסטוריה היפנית מתחילות להתברר. מפקד המשטרה במחוז מיאגי, שלחופיו אירע רעש האדמה בעוצמה 9.0 בסולם ריכטר, ציין ברשת הטלוויזיה המקומית כי מספר ההרוגים במחוז צפוי "כמעט בוודאות" לעלות על 10,000 איש. עד כה, עומד מניין ההרוגים והנעדרים הרשמי על למעלה מ-1,800. במחוז מיאגי עצמו אותרו 178 הרוגים.

 

דיווחים אחרונים מרעידת האדמה ביפן:

מעדכנים את החברים שלכם - בעמוד הפייסבוק של ynet 

 

במקביל, הולך וגובר החשש לאסון גרעיני - ואל בתי המרקחת שבפאתי טוקיו מתחילים לזרום תושבים מודאגים שמבקשים להתגונן מפני דליפה רדיואקטיבית אפשרית. לפי דיווחי CNN, למעלה מ-200 אלף בני אדם פונו מאזור הכורים הגרעיניים בפוקושימה.

 

"הרבה מאוד אנשים רוצים לקנות גלולות יוד, המסייעות לגוף להתמודד עם השפעותיה של חשיפה לקרינה גרעינית", סיפר הבוקר ל-ynet יושי-יוקי ווטאבה, רוקח בבית מרקחת בעיירה שימו-מאקארי שעל הכביש הראשי המוביל מטוקיו לפוקושימה.

 

לדבריו, רובם נאלצים לשוב הביתה בידיים ריקות - שכן גלולות כאלה ניתן למכור ביפן רק כנגד מרשם מרופא. חלק מהלקוחות מסתפקים בבקבוקי מי-פה רפואיים לחיטוי הגרון המכילים בתוכם כמות קטנה של 7 מ"ג של יוד. מחיר כל בקבוק כזה - כשמונה דולר. על המדפים נותרו רק כמה בקבוקים מעטים.

 

צילום: רויטרס

 

תחנות הכוח הגרעיניות בפוקושימה נפגעו ברעידת האדמה שהיכתה ביפן שלשום - ומצב חירום הוכרז באיזורים הסמוכים אליהן, לאחר שהפגיעה המשמעותית באמת הובילה לתקלות חמורות במערכת הצינון של הכורים שלהן.

 

אתמול התרחש פיצוץ עז באחד הכורים ונרשמה דליפה גרעינית קלה, ולפני כמה שעות הודיעו בכירים בסוכנות הבטיחות הגרעינית היפנית כי בכור אחר חלה התכה חלקית. מאות אלפי בני-אדם כבר פונו מהיישובים הסמוכים למקום, וכוחות רפואיים עוברים בין המפונים ועורכים להם בדיקות של חשיפה גרעינית. כמה עשרות בני-אדם נשלחו כבר לטיפול בבתי החולים.

 

התנועה בכבישים המובילים לאזור זורמת - אולם בכניסה לתחנות הדלק משתרכים תורים ארוכים מאוד של כלי-רכב. אספקת הדלק לאזורים שנפגעו ברעידה ובצונאמי משובשת מאוד.

 

בכיר בסוכנות לבטיחות גרעינית ביפן העריך שמספר האנשים שנחשפו לקרינה רדיואקטיבית בעקבות הפיצוץ עשוי להגיע ל-160, אבל מאז נודע על ההתכה הנוספת.

 סימנים לחשיפה לקרינה כבר התגלו אצל תשעה בני אדם, בבדיקות שבוצעו על ידי הרשויות המקומיות וגורמים נוספים באזור פוקושימה.

 

לצוותי החילוץ וההצלה במדינה מוכת האסון הצטרפו חיילי צבא ארצות-הברית שהגיעו על סיפונה של נושאת מטוסים שהפליגה לחופי יפן.

 

מספר ההרוגים ברעש ביפן עומד לפי שעה על יותר מ-1,800 והרשויות העריכו כי הוא צפוי לעלות. רשת הטלוויזיה NHK דיווחה כי בעקבות הרעש, עשרת אלפים איש מוגדרים נעדרים רק בעיר הנמל מינמיסנריקו, שנמחקה כמעט כליל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בודקים קרינה
צילום: רויטרס
פקחים בפוקושימה
צילום: רויטרס
רגעי הפיצוץ בכור
צילום: רויטרס
בועז ארד בטוקיו
צילום: בועז ארד
מומלצים