שתף קטע נבחר

בעקבות הקבר שטלטל את רכבת העמק

על מה ולמה טולטלה הרכבת הראשונה, רכבת העמק, בנסיעת החניכה שלה, ואיזה חלום ביעותים הבהיל את האדון מוהנדס? סיפור מיסתורי שירד מהפסים

כשנפטר אדם - אומרים עליו זכרו לברכה. אומרים: עליו השלום. אומרים: מצא את מנוחתו. פה ושם מטרידים את מנוחתו, כי הוא כבר מת, וכי מה יכול מת להרגיש? מסתבר שיכול ועוד איך.

 

עגלה בלי סוסים

לפני 106 שנה, ב-1905, התקהלו המונים ליד המקום שבו נמצאת היום תחנת הרכבת הישנה חיפה מזרח,

 והתווכחו בקול. האמנם מול עיניהם עומד להיראות מעשה קסמים שלא היה כדוגמתו? עגלה נוסעת ללא סוסים? לא יכול להיות.

 

מזח שכבר איננו בחופה של חיפה שימש את סוללי מסילת הברזל מחיפה מזרחה, אל מעבר לירדן, אל המסילה החיג'אזית. מסילה שלימים תיקרא בפינו רכבת העמק ותספק למלקטי סיפורים הררי בדיחות על מהירותה. כאשר נקהלו ההמונים לא העלו בדעתם שתקרית מביכה תעיב על ההישג. אל הקרון החגיגי הרתום לקטר קיטור שחור ובוהק נדחסו המוזמנים המכובדים לנסיעת הבכורה הרשמית.

 

מנהל הטקס שרק במשרוקית, העיניים ננעצו בעגלה ללא סוסים, וכאשר ארובת הקטר פלטה ענן אדים בשריקה מפחידה - צעדו הנאספים לאחור בבהלה. אורחי הקרון נאחזו היטב בידיות, חשו את המשיכה הראשונה, וכאשר החלה הרכבת במסעה האטי בקעו קולות התרועה, שנמהלו במחיאות כפיים ובקריאות שמחה של ההמון הצובא על המסילה.


התחנה הבאה - כפר יהושע (צילום: דודו דיין)

 

ואז קרה הנורא מכול. הרכבת לא הספיקה להתרחק, והנה טלטלה עזה הרעידה אותה ואת נוסעיה החשובים. מבטי תמיהה, פנים החווירו, ושפודי עיניו של המושל הנכבד ננעצו בפניו של המארח, האדון המוהנדס. נבהל המוהנדס, כבש עיניו ברצפת הקרון ולא ידע את נפשו. אחר כך, כאשר נמשכה הנסיעה ברצף מעודד, נרגעו הרוחות, הדם חזר לוורידים שהחווירו, ורק המוהנדס נשך את שפתיו בדאגה. על מה ולמה טולטלה הרכבת?

 

בלילה, כאשר סוף סוף גברה עייפותו על הדאגה, הופיעה בחלומו דמות לא מוכרת. דמותו של מוג'אהד, לוחם שנפל במלחמת הג'יהאד. אתה, לחשה הדמות, אתה עקרת את המצבה מעל קברי וחיללת את זכרי. אתה ביקשת לקצר דרך, ואני אקצר את חייך. הטלטלה הייתה אזהרה. רק אזהרה. אם לא תקים מחדש את מצבתי ותסיר מעליי את הפסים, כי אז...

 

לכל הרוחות

המוהנדס זינק מעל משכבו, שום מוג'אהד לא עמד מולו. הוא גמר בנפשו להטות את המסילה, להקים מחדש את המצבה, וידע שגם מת יכול להרגיש ואפילו להתרגז.

 

שוטטתי בין הפסים של תחנת חיפה מזרח, חיפשתי את מצבתו של המוג'אהד שהוקמה מחדש, ולא מצאתי דבר. לא, לא חלמתי את התקרית,  

אבל מאז שקראתי את דבר המפגש הלילי בין המוהנדס למוג'אהד, בכל פעם שאני עובר בחיפה מזרח אני נזכר בסיפור ויודע שגם למתים יש כבוד.

 

משום שקראתי שרכבת העמק עשויה לצפור שוב במרחבי העמק, ערכתי היכרות מקדימה עמה בתחנה הישנה המתחדשת בכפר יהושע. שם צילמתי את התמונות המפיחות רוח חיים באירועי האתמול, ואמרתי תודה לאנשי המועצה לשימור אתרי מורשת.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין מנוחה. תחנת רכבת העמק
צילום: דודו דיין
מומלצים