שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

עוד פיצוץ בכור האטומי ביפן; נמצאו 2,000 גופות

פיצוץ נוסף אירע בתחנת הכוח פוקושימה 1, הפעם בכור מספר 3. גם הפעם לא נגרם נזק לליבה, אך 11 עובדים נפצעו. במקביל, נמצאו עוד כ-2,000 גופות במחוז מיאגי

פיצוץ נוסף אירע לפנות בוקר (יום ב') בבניין המאכלס את כור מספר שלוש בתחנת הכוח הגרעינית פוקושימה 1, שבצפון מזרח יפן. על פי דיווח רשת הטלוויזיה הממלכתית NHK, מדובר בפיצוץ של גז מימן שהצטבר בתוך הבניין. חברת "טפקו" המפעילה את התחנה מסרה כי 11 עובדים נפצעו, אך לא נגרם נזק לליבת הכור. הדי הפיצוץ הורגשו ברדיוס של לפחות 40 קילומטרים.

 

הדיווחים האחרונים מיפן:

 

"אני בטוח שהתמונות נראות מלחיצות, אך לא נגרם נזק לליבה. הלחץ הפנימי התייצב ורמת הקרינה לא עלתה באופן משמעותי בתחום המתקן – מה שמראה שאין דליפת קרינה רבת היקף", הודיע השר הבכיר, יוקיו אדאנו. שלשום אירע פיצוץ בכור מספר אחת שהביא לקריסת הבניין, אך לא פרץ את ליבת הכור.

 

בנוסף, אתמול העריכה ממשלת יפן כי חלה התכה חלקית של כור בתחנת הכוח פוקושימה 2, הממוקמת כ-11 קילומטרים מדרום לפוקושימה 1. לפי הודעת הרשויות, המתקן האטומי פלט למשך תקופה קצרה קרינה מעל לרמה המאושרת בחוק. כמו כן, דווח כי כ-160 בני אדם נחשפו לקרינה, ויותר מ-140 אלף תושבים פונו מהאזור. בתחנת הכוח אונגאווה נמדדה רמת קרינה חריגה, אך לא אותרה תקלה בכורים שלה עד כה.

 

מומחים אמריקנים אמרו לעיתון "ניו-יורק טיימס" כי "אפילו בתרחישים החיוביים ביותר, קשה לראות כיצד המצב הזה ייגמר בקרוב". לדבריהם, אי אפשר "לכבות" ממש כור גרעיני – גם לאחר סיום תגובות השרשרת, הדלק הגרעיני ממשיך לייצר עוד ועוד חום בשל הרדיואקטיביות.

 

בדרך כלל במצב כזה מערכת הקירור מזרימה מים פנימה ומחליפה אותם כשהם מתחממים במים קרים. אולם, במקרה הנוכחי מערכת הקירור כשלה בשל הפסקת החשמל, ועל היפנים להזרים מים פיזית על הכור, מה שמוביל לרתיחתם ולהיווצרות אדים המעורבבים בחומר רדיואקטיבי. ככל שרותחים יותר מים, נוצר יותר לחץ שיש להקל – באמצעות שחרור האדים הרדיואקטיביים לאוויר הפתוח.


כ-1,000 גופות נמצאו בעיירה מינמירסנריקו (צילום: AP/Kyodo)

 

עוד 2,000 גופות נמצאו; ייתכן שאותרו אלפי נעדרים

במקביל, דווח כי כ-2,000 גופות נמצאו בשני חופים במחוז מיאגי, הסמוך ביותר למוקד רעש האדמה הראשוני שפגע ביפן. מציאת הגופות תביא לעלייה תלולה במניין הנספים באסון, שעמד עד כה על כ-1600 הרוגים. כ-1,000 גופות נמצאו בחצי-האי אוג'יקה, והיתר נצפו בעיירה מינמיסנריקו. באזורים האלה לא הצליחה הממשלה ליצור קשר עם כ-10 אלפים תושבים, ואתמול העריכו במשטרה שכולם מתו.

 

כ-450 אלף בני אדם פונו ממיאגי ומחמישה מחוזות אחרים עד אתמול, ובאזור מורגש מחסור במים, במזון ובדלק – בעיקר במקומות המאכלסים את הפליטים. דיווחים אחרונים מלמדים שרבים מתושבי מינמיסנריקו, שלא הצליחו ליצור עמם קשר, נמלטו למעשה לעיר טומה הסמוכה. הממשלה המקומית של המחוז מנסה לאמת את הדיווחים הללו. כמו כן, לא ידוע מיקומם של כ-2,500 תיירים ששהו באזור בעת רעש האדמה והצונאמי.

 

מניין ההרוגים אינו כולל כ-200 עד 300 גופות שנמצאו בעיר סנדאי, בירת מחוז מיאגי, משום שהמשטרה לא הצליחה להגיע אליהן בשל ההרס הרב באזור. הממשלה המקומית החליטה לבקש את עזרת המחוזות הסמוכים בשריפת הגופות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפיצוץ הקודם בפוקושימה
צילום: רויטרס
כוחות הצלה מצאו כ-2,000 גופות
צילום: AP Photo/The Yomiuri Shimbum, Kazuki Wakasugi
מומלצים