שתף קטע נבחר

השר אדלשטיין: שהעיתונאים יתמודדו עם התמונות

שר ההסברה אמר כי משפחת פוגל אישרה לפרסם את התמונות הקשות מזירת הטבח, בתנאים מסוימים. "הפרסום עשוי להטות את דעת הקהל העולמית", לטענתו

נמשך הוויכוח סביב פרסום תמונות  גופות הילדים, שנרצחו בטבח באיתמר : שר ההסברה יולי אדלשטיין אמר הבוקר (יום ב'): "אני רוצה שהעיתונאים והמערכות יתמודדו עם התמונות הללו". הוא הוסיף, כי התמונות המזעזעות של חמשת הנרצחים עשויות להשפיע על דעת הקהל העולמית.

 

ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות דנה בסוגיית ההסברה של ישראל בעידן הרשתות החברתיות. במרכז הדיון עמדה הדילמה של משרד ההסברה, אם לפרסם או לא לפרסם

 את התמונות הקשות של גופות חמשת הנרצחים - ההורים רותי ואודי ושלושה מילדיהם - יואב (11), אלעד (4) והדס התינוקת.

 

בדיון הסביר השר מדוע יש לפרסם את התמונות. "למי שיש תמונה מסודרת של קונפליקט בין מדינות או בין עמים, שלא יכולים להסכים על פיסת אדמה, שיראה את התמונה של התינוקת בת השלושה חודשים - אולי הוא יבין שהתמונה היא לא כזו. כולנו תקווה ותפילה שאף פעם בחיים לא נחשף לתמונות כאלה, אבל אם חס ושלום יהיו עוד אירועים - נדע איך להתמודד עם זה".

 

השר אדלשטיין הסביר כיצד קיבל את ההחלטה. "נשאלתי הרבה פעמים - למה אנחנו כל כך סטריליים בהסברה שלנו? באיזשהו שלב יש הצטברות של אירועים, ולמרות שנחשפנו באופן אישית לזוועות שלא יתוארו, לכולם יש דקירה נוספת. ההתלבטות לא היתה פשוטה. ללא הסכמת המשפחה אפילו לא היינו שוקלים את העניין. ביקשתי מגורם מוכר לי שיברר מול המשפחות את העניין. המשפחה אמרה כן - בתנאים מסוימים".

 

הוא אמר כי היו חילוקי דעות, גם לאחר שהמשפחה אישרה לפרסמן. "למרות שהעולם עוסק בצונאמי, רוב הדעות היו כן לצאת עם הפרסום. התשובה שלי לאלה שעוסקים בצונאמי ולא יתעסקו בזה, היא שזה לא מרתיע אותי. אני רוצה שהעיתונאים והמערכות יתמודדו עם התמונות הללו". 

 

יו"ר הוועדה, דני דנון (ליכוד), אמר גם הוא שיש לפרסם את התמונות: "אתמול השתתפנו בהלוויה הקשה של משפחת פוגל ואנחנו יודעים שנושא ההסברה הוא נושא מהותי. הוועדה עוד לא קבעה את עמדתה, אבל אנחנו מתמודדים מול חיות אדם, שמנסים

 בכל דרך להכפיש אותנו. אנחנו לא יכולים לחיות פה כמו בשווציריה. הבעיה שלנו היא שאנחנו עדינים מדי. אנחנו צריכים להיות הרבה יותר אגרסיביים בהסברה שלנו".

 

גם ח"כ נחמן שי (קדימה) התייחס לסוגיה. "אפשר היה לשחרר את התמונות", הוא אמר. "אך מסתבר שההחלטה נובעת מתגובות היסטוריות ומהירות על מצבים, כיוון שאין תכנון וחשיבה וכיוון שהממשלה נגררת ולא יוזמת - כך בבנייה וכך לגבי התמונות. לישראל אין מדיניות, היא רק מגיבה לאירועים ללא שיקול דעת ותכנון אסטרטגי. התמונות נכפו עליה, כי יצאו החוצה והבנייה גוררת עתה ביקורת בינלאומית שפוגעת באפקט של הפיגוע עצמו".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית משפחת פוגל, לאחר הטבח
הדס. בת שלושה חודשים
אלעד. בן 4
יואב. בן 11
אדלשטיין. נדע להתמודד בעתיד
צילום: מתי אלמליח
מומלצים