שתף קטע נבחר

פרשת הולילנד: אולמרט ודנקנר יואשמו בשוחד

במשטרה טענו שהשחיתות הייתה חסרת תקדים, והפרקליטות מסכימה. בכפוף לשימוע צפויים לא פחות מ-18 אישי ציבור בכירים ואנשי עסקים לעמוד לדין על שורת עבירות, בהן שוחד. עוד בין הנאשמים לעתיד: אורי לופוליאנסקי ושולה זקן. פרקליטיו של אולמרט: הוא מעולם לא לקח שוחד

פרשת הולילנד וספיחיה בדרכה לבית המשפט - וראש הממשלה לשעבר יעמוד כנראה בפני האישום החמור עד כה: שוחד. פרקליטות המדינה הודיעה היום (ב') כי שורה ארוכה של נבחרי ציבור ועובדי ציבור בעיריית ירושלים לקחו לכאורה שוחד, על מנת שיטו פנים ויקדמו את פרויקט הולילנד ואת האינטרסים הכלכליים של יזמיו. כחלק מספיחי החקירה, גם יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, צפוי לעמוד לדין על מתן שוחד.

  

 

על-פי הודעת הפרקליטות, התגבשה תשתית ראייתית לכאורה לפיה הלל צ'רני, מבעלי הקרקע במתחם הולילנד, קידם את אישורן של תוכניות הבנייה ואת ההקמה של הפרויקט רב המימדים באמצעות מתן שוחד למספר רב של נבחרי ציבור ועובדי

 ציבור על מנת שינצלו סמכויותיהם כדי לקדם את האינטרסים של יזמי הפרויקט. השוחד ניתן בשנים 1994-2007 בהיקף מיליוני שקלים.

 

עוד עולה מהחקירה, כי אביגדור קלנר וחשודים נוספים, שרכשו חלק מן הקרקע במתחם זה, קידמו בהמשך אף הם את תוכניות הבניה וההקמה של פרויקט הולילנד, באמצעות מתן שוחד לנבחרי ציבור ועובדי ציבור. השוחד בהיקף של מיליוני שקלים ניתן, לכאורה, במהלך השנים 2002-2007.

 

החשודים שנשקלת העמדתם לדין הם ראשי העיר (בתפקידיהם בתקופה הרלוונטית) - אהוד אולמרט ואורי לופוליאנסקי, וראש לשכת ראש העיר שולה זקן, סגני ראש העיר - אליעזר שמחיוף, יהושע פולק וחיים מילר, מהנדס העיר - אורי שטרית וחבר מועצת העיר אברהם פיינר.

 

פרשת "הזרע"

בפרשה קשורה נוספת, הודע לשורה של חשודים כי נמצאה תשתית ראייתית לכאורית להעמדתם לדין בעבירות של מתן ולקיחת שוחד לשם קידום ענייניה של חברת "הזרע". על פי החשד, במהלך השנים 2000-2007 פעלה החברה, באמצעות מנהליה, לקידום בניה בהיקף אדיר על הקרקעות שנמסרו לה לצורך עיבוד חקלאי.

 

על פי הודעת הפרקליטות התגבשה תשתית ראייתית כי אביגדור קלנר, אמנון ספרן וארנון ברודנר, קידמו, לכאורה, את ענייניה של "הזרע" באמצעות מתן שוחד למנהל מינהל מקרקעי ישראל דאז יעקב אפרתי, לשר התמ"ת דאז אולמרט ולראש לשכתו שולה זקן. היקף השוחד שניתן, לכאורה, עמד על כ-1.5 מיליון שקל.

 

גם בפרשה זו הודע למאיר רבין כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדתו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של תיווך בשוחד על חלקו בקבלת והעברת כספי שוחד מחברת הזרע ליעקב אפרתי.

 

פרשת "תעשיות מלח"

פרשה נוספת שנמצא כי נתגבשה בה תשתית ראייתית לכאורית להעמדה לדין, בכפוף לשימוע, עוסקת בחברת "תעשיות מלח", שדנקנר הוא היו"ר שלה. בפרשה זו הודע לדני דנקנר, מאיר רבין ויעקב אפרתי כי הפרקליטות שוקלת להעמידם לדין בעבירות של מתן ולקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ובעבירות של תיווך בשוחד.

 

על פי התשתית הראייתית שהתגבשה, במהלך השנים 2003-2004, נתן, לכאורה דנקנר שוחד בסכום של כ- 1.3 מיליון ש"ח למאיר רבין על מנת שיעביר את חלקו של הסכום כשוחד ליעקב אפרתי, מנהל המינהל דאז. בעקבות כך, כספים בהיקף של כ-1250 אלף שקל ניתנו לאפרתי במטרה להטותו למשוא פנים ועל מנת שיסייע בקידום שינוי ייעוד הקרקעות של חברת תעשיות מלח, כך שהקרקעות שיועדו בעבר לעיבוד מלח יוסבו לקרקע לבניה למגורים.

 

החשודים שיקבלו הודעה כי נשקלת העמדתם לדין הינם ראשי העיר (בתפקידיהם בתקופה הרלוונטית) - אהוד אולמרט ואורי לופוליאנסקי, וראש לשכת ראש העיר שולה זקן, סגני ראש העיר - אליעזר שמחיוף, יהושע פולק וחיים מילר, מהנדס העיר - אורי שטרית וחבר מועצת העיר אברהם פיינר.

 

צ'רני, אביגדור קלנר, אמנון ספרן, ארנון ברודנר, שמעון גלאון, תמיר דגן ודני דנקנר קיבלו כולם הודעה כי נשקלת האפשרות להעמידם לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות מס.

 

250 נחקרים

במסגרת חקירת השוחד שתוארה כ"אחת הגדולות בתולדות ישראל", חקרה

 המשטרה לא פחות מ-250 מעורבים, 50 מהם תחת אזהרה, ביניהם אחיו של ראש הממשלה לשעבר, יוסי אולמרט, שנחקר בארה"ב. 13 מהחשודים אף נעצרו לתקופות שונות. במסגרת החקירה הקפיאה המשטרה נכסים רבים השייכים לחשודים, ביניהם חשבונות בנק ומניות.

 

מהפרקליטות נמסר היום כי טרם הושלמה בחינת התשתית הראייתית באשר לחשודים נוספים בפרשה. "הדיון בעניינם יושלם בהקדם וימסרו הודעות, ככל שידרש".

 

ההמלצות להגשת כתבי אישום:

1. אהוד אולמרט - לקיחת שוחד

2. אורי לופוליאנסקי - לקיחת שוחד

3. שולה זקן - לקיחת שוחד

4. אליעזר שמחיוף - לקיחת שוחד

5. יהושע פולק - לקיחת שוחד

6. חיים מילר - לקיחת שוחד

7. אורי שטרית - לקיחת שוחד

8. אברהם פיינר - לקיחת שוחד

9. מאיר רבין - תווך בשוחד

10. יעקב אפרתי - לקיחת שוחד

11. הלל צ'רני - מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות מס

12. אביגדור קלנר - מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות מס

13. אמנון ספרן - מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות מס

14. ארנון ברודנר - מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות מס

15. שמעון גלאון - מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות מס

16. תמיר דגן - מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות מס

17. דני דנקנר - מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות מס

18. צבי פרקש - תווך בשוחד

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרויקט הולילנד בירושלים
צילום: AFP
אולמרט. אישום בכפוף לשימוע
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים